PKK, şehadetinin 4. yıl dönümünde Diyar Xerîb’i andı

0
98

Başûrê Kurdistan’ın yetiştirdiği çok büyük bir yurtsever ve devrimci olan Diyar Xerîb’in Başûrê Kurdistan’ın özgürlüğü ve demokrasisi; Kürt ulusal birliği için mücadelesinden dolayı sömürgecilerin ve iş birlikçi ihanetin hedefi haline geldiğini hatırlatan PKK Yürütme Komitesi, “Başûrê Kurdistan topraklarını faşist-soykırımcılığa ve işbirlikçi ihanete mezar edeceğiz” dedi.

PKK Yürütme Komitesi, Türk devletinin 26 Haziran 2019’da Qendîl’e düzenlediği hava saldırısı sonucu şehit düşen PKK Merkez Komite ve KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Diyar Xerîb’in (Helmet) şehadet yıl dönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. “Üzerinden geçen dört yıl boyunca Hareket ve halk olarak Helmet yoldaşın izinde yürümeye ve amacını başarmaya çalıştık. AKP-MHP faşizmine ağır darbeler vurarak Helmet yoldaşın intikamını aldık” denilen açıklamanın devam şöyle: “Bu temelde ve şehadetinin 4. yıl dönümünde Başûrê Kurdistan halkımızın yiğit evladı ve partimizin değerli militanı Helmet yoldaşı saygı, sevgi ve minnetle anıyor; amacını başarma ve anısını yaşatma sözümüzü yineliyoruz. 5. yılda geliştireceğimiz büyük mücadeleyle Helmet yoldaşın intikamını almaya devam edeceğimizi belirtiyoruz.

BÜYÜK BİR YURTSEVER DEVRİMCİYDİ

Bilindiği gibi; Helmet yoldaş, Başûrê Kurdistan halkımızın yetiştirdiği çok büyük bir yurtsever ve devrimciydi. Daha gençlik yıllarında, sömürgeci-soykırımcı sistemin uzantısı konumunda olan iş birlikçi ihanete tavır alarak PKK’ye katıldı ve Önder Apo’nun yanına giderek Önderlik eğitimi gördü. Başûrê Kurdistan’da Kürt ulusal birliğinin ve Kürt yurtseverliğinin temsilcisi oldu. Saddam Rejiminin ve TC faşizminin tüm saldırılarına karşı Başûrê Kurdistan’ın özgürlüğü ve demokrasisi; Kürt ulusal birliği için mücadele etti. Bundan dolayı da sömürgecilerin ve işbirlikçi ihanetin hedefi haline geldi.

HER DÜZEYDE GÖREV VE SORUMLULUK

Helmet yoldaş, başta Başûrê Kurdistan olmak üzere Kurdistan’ın dört parçasında da devrimci-yurtsever çalışma yürüttü. Başta gerilla olmak üzere her türlü çalışma içinde yer aldı ve her düzeyde görev ve sorumluluk üslendi. Şehit düştüğünde KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi olarak görev yürütüyordu ve PKK Merkez Komite Üyesi’ydi. Her görevi başarıyla yürütmek için azami çabanın sahibi oldu. Her zaman Önderlik ve şehitler çizgisinde yürüdü. Halkçı bir kişilikti; Kürt halkının eğitimi için durmadan ve yorulmadan çalıştı. Özellikle Kürt tarihini araştırma ve açığa çıkarma doğrultusunda büyük çaba harcadı ve Kürt gençlerinin eğitimine büyük önem verdi. Emeğinin izleri ve yarattıkları hala mücadelemiz üzerinde canlı bir biçimde yaşamaktadır.

BİRLİKTE KATLETTİLER

Helmet yoldaşı, AKP-MHP faşist-soykırımcıları ile Kürt iş birlikçi hainleri birlikte katletti. Bu biçimde Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli yönetimi, yaşadığı yerel seçim yenilgisinin intikamını almaya çalıştı. İşgal saldırılarına karşı Başûr halkında ve gençliğinde gelişecek direnişin öncülüğünü yok etmek istedi. İş birlikçi ihanet, Helmet yoldaşı katlederek Başûrê Kurdistan’da özgürlükçü demokratik alternatifin gelişmesini engellemeye çalıştı.

GERİLLA GEÇİT VERMEDİ

Bütün bu çaba ve istekler, Medya Savunma Alanları’ndaki gerilla öncülüğünde gelişen direniş temelinde boşa çıkartıldı. Helmet yoldaşın şehadeti, tüm bu gerçeklerin Hareketimiz ve halkımız, özellikle de Başûrê Kurdistan halkımız tarafından daha doğru ve derin anlaşılmasını sağladı. Heftanîn’den Xakurkê’ye kadar her alanda gelişen kahraman gerilla direnişi, faşist-soykırımcı işgale geçit vermedi. Başurê Kurdistan’da iş birlikçi ihanet ipliği pazara çıkarcasına teşhir oldu ve iyice daraldı. Helmet yoldaşın ulusal birlikçi ve gerçek yurtsever çizgisi giderek tüm Başûr insanları tarafından anlaşılır ve benimsenir hale geldi.

BU ÇİZGİDE BAŞARACAĞIZ

Şimdi bu alçakça katliamın 5. yılına giriyoruz. Çok açık ki; Hareket ve halk olarak Helmet yoldaş çizgisini çok daha iyi anlayacağız ve bu çizgide görev ve sorumluluklarımızı daha güçlü başaracağız. Kuşkusuz faşist-soykırımcı güçler ve iş birlikçi ihanet, daha fazla saldıracak ve ?Başûrê Kurdistan’ı daha çok işgal etmeye çalışacak. Zaten her geçen gün söz konusu saldırılarını artırmaya çalışıyor. Biz de Helmet yoldaş çizgisinde ve gerilla öncülüğünde tüm bu vahşi saldırılara karşı direniyoruz ve 5. yılda çok daha güçlü ve etkili direneceğiz. Helmet yoldaşın anısına Başûrê Kurdistan topraklarını faşist-soykırımcılığa ve iş birlikçi ihanete mezar edeceğiz.

DAHA GÜÇLÜ HESAP SORMA

Bu temelde Medya Savunma Alanları’nda kahramanca direnen Kurdistan Özgürlük Gerillasını selamlıyoruz. Botan, Metîna ve Xakurkê’de geliştirdiği başarılı eylemlerinden dolayı gerillayı, HPG ve YJA Star’ın tüm komutan ve savaşçılarını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Xakurkê’nin ölümsüz fedaileri Asya, Azad ve Koçer yoldaşlar şahsında tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Türk devletinin Qamişlo’daki demokratik yönetimine yönelik katliamını kınıyor, şehitleri saygıyla anıyor, Kuzey-Doğu Suriye halklarının faşizme karşı direnişlerini selamlıyoruz.

Helmet yoldaş, Haziran fedailik ayımızın fedai şehitlerinden birisidir. 30 Haziran Fedailik Günü’müze az bir zaman kalmıştır. Bu vesileyle fedailerin fedaisi Zîlan (Zeynep Kınacı) yoldaşı ve şahsında tüm Haziran ayı şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyor, amaçlarını başarma sözümüzü yineliyoruz. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm yurtsever halkımızı ve demokratik dostlarımızı, Zîlan ve Helmet yoldaşlar çizgisinde daha güçlü fedaileşmeye, faşist-soykırımcı sistemden ve iş birlikçi ihanetten daha güçlü hesap sormaya çağırıyoruz!”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here