HPG: Zap alanında 3 işgalci cezalandırıldı

0
121

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada, “İşgalci Türk ordusunun Zap’ın doğusunda ve batısındaki işgal saldırıları devam etmektedir. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın hareketli timleri de, Fedailer Ayı olan Haziran’da işgalcilere Apocu fedai ruhla karşılık verip, darbe vurmaktadır. Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda 3 işgalci cezalandırıldı. Gerçekleşen düşman saldırılarında ise Zagros, Zana ve Berxwedan yoldaşlarımız şehadete ulaştı” dedi.

Gerillanın gerçekleştirdiği eylemler ve işgalci Türk ordusunun saldırılarına ilişkin ayrıntılar şöyle verildi:

1. Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

— 28 Haziran saat 10:35’te Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star hareketli timlerimiz tarafından, 30 Haziran Fedailik Günü’nü selamlamak amacıyla gerçekleştirildi.

2. Zap bölgesi;

— 22 Haziran saat 07:00’da işgalci Türk ordusu Şikefta Birîndara Direniş Alanı’ndan Kokerê Direniş Alanı’na doğru bir operasyon gerçekleştirdi. Direniş Alanı’nın savaş uçakları ile bombalanması sonucunda Zagros yoldaşımız şehadete ulaştı. Saat 13:30’da karadan ilerlemek isteyen işgalciler, hareketli timlerimiz tarafından hedeflenip vuruldu. Bu vuruşlarda en az 2 işgalcinin cezalandırıldığı netleştirildi. Darbe alan işgalciler ilerleyemeyip bir kademe geri çekildi, saat 15:00 ve 20:00’da eylem alanını savaş uçakları ile 4 kez bombaladı. Eylem alanı, gece saatlerinde saldırı helikopterleri ile 6 kez bombalandı. 23 Haziran günü bu alan yine savaş uçakları ile 2 kez bombalandı ve bu bombardımanda Zana ve Berxwedan yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Zap’ın doğusundaki bu operasyon Şikefta Birîndara, Kokerê, Saca ve Karker Direniş Alanları’na doğru genişleyerek devam etmektedir.

İşgalci Türk ordusu bu alanda verdiği kayıpları tamamen kamuoyundan gizledi, önce 2 sonra da 4 gerilla kaybının olduğunu belirtti. Ancak hareketli timlerimiz Apocu fedai ruhla işgalcileri karşılayıp etkili bir darbe vurdu, en az 2 işgalci cezalandırıldı ve işgalcilerin ilerleyişi durduruldu. Gerçekleşen bombardımanlarda yalnızca Zagros, Zana ve Berxwedan yoldaşlarımız şehadete ulaşmış olup ayrıntılı kimlik bilgileri daha sonra halkımız ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

3. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

— 28 Haziran’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar Direniş Alanı 1 kez savaş uçaklarıyla bombalandı.

— 28 Haziran’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı, Şehîd Delîl Batı Zap’ın Girê Cûdî, Girê FM, Girê Amediyê ve Girê Bahar Direniş Alanları, Metîna’nın Serê Metîna, Golka ve Gundê Şêlazê alanları 115 kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalandı.

— İşgalci Türk ordusu 28 Haziran’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki mevzilerimize saldırıp, tünelleri delmeye ve kepçelerle yıkmaya çalıştı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here