‘Zana, Berxwedan ve Zagros yoldaşlarımız eşsiz emekleriyle tarihsel direnişe öncülük etmiştir’

0
94

HPG Basın İrtibat Merkezi, Zap’ta şehadete ulaşan 3 gerillaya ilişkin şunları belirtti:

“29 Haziran 2023 günü yaptığımız açıklamada işgalci Türk ordusunun 22 Haziran günü Zap’a bağlı Şikefta Birîndara ve Kokerê Direniş Alanları’ndan başlayarak geniş bir operasyon başlattığını belirtmiştik. Bu operasyon sürecinde 22 Haziran günü gerçekleşen bombardımanlarda Zagros Serêkaniyê yoldaşımızın, 23 Haziran günü ise düşmana ağır darbeler vuran ve en az 2 işgalcinin cezalandırıldığı eylemleri düzenleyen Zana ve Berxwedan yoldaşlarımızın yaşanan yoğun bombardımanlarda şehadete ulaştığını halkımız ve kamuoyu ile paylaşmıştık.

Zap alanını boydan boya direniş alanına dönüştürerek sömürgeci Türk devletinin soykırım siyasetine büyük darbeler vuran Kurdistan Özgürlük Gerillası her türlü bedeli ödeme pahasına halkımızın varlığını koruma ve özgür bir ülke yaratmada ısrarcı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu tarihsel direniş sürecinde fedakarlıkları ve eşsiz emekleriyle öncülük yapan değerli yoldaşlarımız Zana ve Berxwedan ile Arap halkının fedai militanı Zagros yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Zana Govend
Adı Soyadı: Zafer Akgün
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Behiye – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Haziran 2023 / Zap

 

Kod Adı: Berxwedan Gabar
Adı Soyadı: Salih Dayan
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Mevlüde – Hüseyin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Haziran 2023 / Zap

 

Kod Adı: Zagros Serêkaniyê
Adı Soyadı: Cîhad Xalid Huseyîn
Doğum Yeri: Serêkaniyê
Anne – Baba Adı: Tayha  – Xalid
Şehadet Tarihi ve Yeri: 22 Haziran 2023 / Zap

 

ZANA GOVEND

Zana yoldaşımız aslen Mêrdîn Kerboran’lı bir ailenin ferdi olarak Nisêbîn’de doğmuştur. Ailesinin yurtsever karakteri ve özgürlük mücadelemize bağlılıkları nedeniyle Zana yoldaşımız da partimiz PKK’yi daha küçük yaşlardan itibaren tanımıştır. Partimizi tanıma düzeyi gençlik dönemlerine kadar daha çok duyum ve isim düzeyinde olsa da özellikle Önderliğimizin 1999 yılındaki esareti Zana yoldaşımızın üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Halkımızın Önderliğimizin esaretine karşı gösterdiği tepki, gerçekleştirdiği eylemler ve Önderliğimizin etrafında ateşten bir çember oluşturması Zana yoldaşımızın çocuk yüreğine işlemiş, halkımızın Rêber Apo’ya bağlılığı her zaman kendisini motive eden temel unsur olmuştur.

Nisêbîn gibi mücadelemizin en etkin yaşandığı bir alanda yaşaması hem partimiz PKK’nin açığa çıkardığı özgürlük ruhunu görmesini, anlamasını sağlamış hem de bu sebepten dolayı gerçekleşen düşman saldırılarına şahitlik etmesini sağlamıştır. Bu sebepten dolayı onurlu bir Kürt genci olarak Zana yoldaşımız da düşman saldırılarına cevap olmak ve açığa çıkan özgürlük ruhunu kendisinde yaratmak için çalışmalara dahil olmuştur. Kurdistan şehirlerini işgalcilere dar eden, düşmanın özel savaş kapsamında geliştirdiği ahlak dışı uygulamalarına anında cevap vererek yurtseverlik ve devrimcilik görevlerini yerine getiren gençlikle buluşan Zana yoldaşımız, aktif bir şekilde gençlik çalışmalarına katılmıştır. Yaklaşık bir sene bu çalışmalarda kalan yoldaşımız, bu süreçte mücadele gerçekliğini daha iyi anlamış, halkımızın özgürlüğünün ancak daha radikal bir mücadele ile gerçekleşebileceğine inanmıştır. Samimi ve dürüst bir genç olan Zana yoldaşımız, düşündüğünü bizzat pratikleştirmesiyle çevresinde örnek alınan bir devrimci olmuştur. Bu temelde duygusal yanı daha ağır basan bir kararlaşma ile 2010 yılında gerilla saflarına katılma kararı alan Zana yoldaşımız, yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüştür.

Gerilla saflarındaki ilk eğitimini Metîna alanında gören Zana yoldaşımız, uzun süren bu eğitim süreci sonunda yine aynı alanda çalışmalara dahil olmuştur. Gerilladaki ilk pratiğine Serê Metîna alanında başlayan yoldaşımız, fedakarca ve emekle yoğrulmuş katılımı ile yeni olmasına rağmen dikkat çekmiş ve yoldaşlarının takdirini kazanmıştır. Birkaç aylık bir gerilla olmasına rağmen yaşamı en küçük bir ayrıntısına kadar gözlemlemesi, kendisini yaşamın tamamından ve bütün Parti çalışmalarından sorumlu görmesi, yaşanan eksiklikleri dile getirmesi, gerçekleşen Parti dışı eğilimlere zamanında ve yerinde müdahale etmesi ve çözüm yolları ile ilgili öneriler geliştirmesi nedeniyle kısa sürede öncülük misyonuna soyunmuş, gelecek vadeden bir militan adayı olmuştur.

Buradaki başarılı pratiğinden sonra daha merkezi çalışmalara geçen Zana yoldaşımız, özellikle yüksek güven ve bağlılık gerektiren birçok çalışmada yer alarak yoldaşlarının kendisine olan güvenini boşa çıkarmamıştır. Bu çalışmalarda da başarılı pratiğini sürdürmüş, her geçen gün kendisini daha fazla geliştirerek yeni görev ve sorumlulukları üstlenmek için hazırlamıştır. Daha sonra Merkez Karargah bünyesinde çalışmalara dahil olan Zana yoldaşımız, DAİŞ çetelerinin halkımıza saldırması üzerine direniş alanlarına gitmiş ve halkımızla birlikte çete saldırılarına karşı savaşmıştır. Yüksek duyarlılığı ve örgütlü çalışma tarzı sayesinde birçok çete saldırısının önlenmesini ve halkımızın katliamlarla yüz yüze kalmamasını sağlayan Zana yoldaşımız, halkımız ve yoldaşları tarafından sevilen ve sayılan bir militan olmayı başarmıştır. Yoldaşlarına verdiği değer ve saygısı, onları sürekli geliştirmek istemesi ve samimi yaklaşımları birlikte çalıştığı yoldaşlarında derin izler bırakmış, her zaman birlikte çalışılmak istenen bir Apocu militan olmuştur. Halkımıza olan sonsuz bağlılığı, Rêber Apo felsefesine tereddütsüz katılımı ile her zaman mücadelenin en zorlu olduğu alanlarda olmayı bilen Zana yoldaşımız, mücadelesini başarıya ulaştırmak için durmadan çalışmış, yoğun bir emeğin sahibi olmuştur. Adeta kendisini her an yenileyerek dönem görevlerinin başarısına kilitlemiş, başarı dışında herhangi bir seçeneği kabul etmemiştir.

Halkımıza yönelik çete saldırılarının belli bir oranda azalmasından sonra, görevini başarılı bir şekilde yerine getirmenin gururuyla yüzünü tekrar Kurdistan dağlarına çeviren Zana yoldaşımız, uzun yıllar ayrı kaldığı dağlara kavuşmanın derin coşkusunu ve heyecanını yaşamıştır. Bu coşku ve heyecanla çalışmalara dört elle sarılan Zana yoldaşımız, yine örgütümüz için kritik önem taşıyan çalışmalarda yer almıştır. Sorumlu düzeyde görev aldığı çalışmalarda tecrübesi ve bilgisiyle yoldaşlarına öncülük yapmış, yer aldığı çalışmanın başarısı için olağanüstü bir çabanın sahibi olmuştur. Bu çalışmalarda yaşadığı bazı zorlukları Önder Apo ve şehitler gerçekliğine olan sonsuz bağlılığı sayesinde aşmayı başarmış, halk ve Hareket olarak içerisinden geçtiğimiz tarihi sürecin gereklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmek için yoğunlaşmıştır.

Zap alanına yönelik düşman saldırılarının her geçen gün artması, birçok yoldaşımızın kahramanca savaşarak şehadete ulaşması tüm yoldaşlarımızı olduğu gibi Zana yoldaşımızı da derinden etkilemiştir. Bunun için kendisi de Zap alanına geçerek bu tarihi süreçte bir Apocu militan olarak görev ve sorumluluklarına sahip çıkmak istemiştir. Yoğun ısrarları sonucu Zap alanına geçen Zana yoldaşımız burada bölge komutanlığı görevi üstlenmiş, işgale karşı direnişin daha üst boyuta çıkması için arayış ve yoğunlaşma içinde olmuştur. Her anını düşmana ağır darbeler vurmanın yoğunlaşması ile geçiren Zap alanında gerçekleşen birçok eylemin hazırlayıcısı olmuştur. Son olarak düşmanın 22-23 Haziran günlerinde Şikefta Birîndara ve Kokerê alanlarına yönelik gerçekleştirdiği operasyona karşı fedaice savaşan Zana yoldaşımız, son nefesine kadar direnişini sürdürerek Önder Apo ve şehitler çizgisinin temsilcisi olmayı başarmıştır.

 

BERXWEDAN GABAR

Kurdistan’ın kalbi olarak bilinen Botan alanı hem coğrafi konumu hem de yurtsever halkının özgürlük değerlerine olan bağlılığı nedeniyle halkımızın tarihinde önemli bir yere sahiptir. İşgalcilerin dört parçaya böldüğü ve arasına yapay sınırların çizildiği ülkemizin orta yerinde bulunması nedeniyle bu dört parçayı birbirine bağlamıştır. Yine Botan halkımız derin yurtseverliği ile halkımız adına özgürlük mücadelesi verenleri bağrına basarak görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmiştir. Düşmanın her türlü saldırılarına karşı dilini, kültürünü ve fiziki varlığını aşiret formuyla korumaya çalışan Botan halkımız, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin gelişmesiyle aşiret formunu aşarak ulusallaşmayı başarmıştır. Botan’da bulunan aşiretler partimiz PKK öncülüğünde gelişen direniş hareketine tüm varlıklarıyla inanmış, en yiğit ve cesur evlatlarını özgürlük saflarına göndermekten çekinmemiştir. Botan’ın değerli aşiretlerinden biri olan Botî aşireti de mücadelemizin başlarından itibaren, Partimiz ile birlikte olmuş, düşmanın tüm saldırılarına karşı yurtseverliklerinden ödün vermemiş, özgür yaşamda ısrar etmiştir.

Berxwedan yoldaşımız da Şirnex’de böylesi değerli bir aşirete mensup yurtsever bir ailede doğmuştur. Ailesinin, aşiretinin ve yaşadığı çevrenin yurtsever ve kendilerini var eden değerlere bağlı olmalarından dolayı Berxwedan yoldaşımız da kadim Botan kültürü ve partimiz PKK’nin açığa çıkardığı özgürlük değerleri ile yetiştirilmiştir. Ailesinden ve çevresinden halkımız için özgürlük mücadelesi veren gerillanın kahramanlık destanlarını dinleyerek büyümüştür. Bundan dolayı büyüyüp gençlik dönemlerine geldiği zaman tereddütsüzce mücadele saflarına katılmıştır. Mücadele saflarına katılmasının nedenini düşmanın halkımız ve Önderliğimiz üzerindeki yoğun baskısına cevap olmak olarak belirten Berxwedan yoldaşımız, aynı zamanda halkımızı özgürlüğe kavuşturacak yegane gücün de PKK olduğuna inanmıştır. PKK’nin mücadelesiyle, verdiği bedellerle kendisini halkımızın özgürlüğü için ispatladığını belirten Berxwedan yoldaşımız, yurtsever ve onurlu bir Kürt genci olarak PKK saflarında mücadele yürütmek istediğini belirtmiştir. Fakat DAİŞ çetelerinin Türk devletinin de desteğini alarak Rojava Özgürlük Devrimi’ne ve Şengal’deki Êzidî halkımıza saldırması, halkımıza yönelik katliamlar gerçekleştirmesi Berxwedan yoldaşımızın yüzünü Rojava ve Şengal alanına dönmesine neden olmuştur.

Yüzlerce onurlu Kürt genci gibi halkımızın savunmasını yapmak isteyen Berxwedan yoldaşımız 2015 yılında Rojava alanına geçerek oradaki ilk eğitimlerini almış ve direniş saflarındaki yerini almıştır. Askeri anlamda yeteri kadar tecrübesi olmamasına rağmen büyük bir irade ve kararlılıkla direniş mevzilerinde yer alan yoldaşımız daha mücadele yaşamının ilk başlarından itibaren cesareti ile öne çıkmıştır. DAİŞ çete saldırılarının en yoğun olduğu dönemlerde büyük bir fedakarlık ve emekle halkımızın savunmasını yapan Berxwedan yoldaşımız, daha sonra Şengal’in özgürleştirilmesi için başlatılan devrimci hamlelere katılmak üzere Şengal alanına geçmiştir. Şengal’in özgürleştirilerek katledilen ve köle pazarlarında satılan Êzidî kadın ve çocuklarının intikamını almayı en temel hedefi haline getiren Berxwedan yoldaşımız, burada bulunduğu süreç içerisinde birçok eylemde ve devrimci hamlede yer almıştır. 2017 yılında çetelerin tamamen yenilgiye uğratılıp halkımızın intikamının alınmasından sonra, çetelere karşı mücadelesini sürdürmekte kararlı olan Berxwedan yoldaşımız, bu sefer tekrar Rojava alanına geçmiştir. Burada da çetelerin son kalıntılarının ortadan kaldırılması için geliştirilen hamlelerde yer alarak halkımıza karşı sorumluluklarını yerine yetirmeye çalışmıştır. Yaklaşık dört yıllık uzun savaş sürecine tereddütsüz, fedakarca ve cesaretle katılan Berxwedan yoldaşımız askeri anlamda kazanılan büyük başarılarda önemli bir payın sahibi olmuştur. Birçok hamlede yer alarak başarılı bir pratik sergileyen yoldaşımız, bu başarılarından dolayı yoldaşları tarafından ödüllendirilmiş ve mücadelesini daha da büyütmesi için teşvik edilmiştir.

2018 yılından itibaren işgalci Türk devletini bu sefer açıktan Rojava başta olmak üzere halkımızın kazanımlarının bulunduğu her yere saldırması, Berxwedan yoldaşımızın mücadelesini daha da büyütmesinin gerekçesi olmuştur. Bunun da çocukluk hayali olan gerilla saflarına katılarak mümkün olabileceğine inanmış ve bu temelde yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüştür. Sömürgeci Türk devletine karşı verilecek mücadelenin daha profesyonel olması gerektiğini iyi bilen yoldaşımız bunun için kendisini askeri ve ideolojik olarak eğitmiş, yetkin bir gerilla olmuştur. Yaklaşık iki yılı bulan bu eğitim sürecinde hem öğrenen hem de öğreten olan Berxwedan yoldaşımız, yaptığı derinlikli yoğunlaşmalarla kendisini yoğun bir savaş sürecine hazırlamıştır. Özellikle gerillanın yeni dönem taktiklerini ustalıklı bir şekilde uygulamak için derinleşmiştir. Sömürgeci Türk devletinin 2021 yılından itibaren Avaşîn, Zap ve Metîna alanlarına yönelik işgal saldırısı başlatması üzerine Zap alanına geçen Berxwedan yoldaşımız, gerilladaki ilk savaş pratiğini bu alanda yapmıştır. Zap’ın birçok direniş alanında yer alan Berxwedan yoldaşımız, tünel savaşlarından hareketli gerilla timlerine kadar birçok taktikle düşman saldırılarına cevap vermiştir. Apocu iradenin en üst boyutlarda yaşam bulduğu ve düşmana karşı Zap’ın her karışında destansı direnişlerin sergilendiği 2022 yılında da mücadelesini kesintisiz bir şekilde yürüten Berxwedan yoldaşımız, birçok yoldaşının şehadetine tanıklık etmiş, yaşanan şehadetleri daha fazla mücadele gerekçesi haline getirmiştir. Şehit yoldaşlarına, Önderliğimiz ve halkımıza ancak daha keskin bir mücadelenin sahibi olarak layık olabileceğinin bilincinde olan Berxwedan yoldaşımız, bu bilincin yarattığı yüksek saldırı ruhu ile düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eylemde yer almıştır. Düşmanın birkaç ayda işgal etmek istediği Zap alanında geliştirdikleri tarihi direnişle düşmanın bu planları boşa çıkaran yoldaşlarımız, direnişi 2023 yılında da kesintisiz bir şekilde sürdürmüştür. Düşmanın tüm yoğun saldırılarına rağmen direnişin sürmesindeki ısrarı ile yoldaşlarına öncülük eden Berxwedan yoldaşımız, özellikle hareketli gerilla timlerinin aktifleşmesinde ve düşmana ağır darbeler vurmasında büyük bir emeğin sahibi olmuştur.

22-23 Haziran 2023 günlerinde düşmanın Şikefta Birîndara ve Kokerê alanlarına yönelik başlattığı operasyonda düşmana etkili bir şekilde vuran Berxwedan yoldaşımız, son nefesine kadar özgürlük değerlerine ve Önder Apo’ya olan bağlılığını korumuş ve şehitler kervanına katılmıştır.

 

ZAGROS SERÊKANIYÊ

Zagros yoldaşımız birçok kültüre ev sahipliği yapan, kadın öncülüğünde bir yaşamın hayat bulduğu birkaç bölgeden biri olan Rojavayê Kurdistan’ın kadim kenti Serêkaniyê’de doğmuştur. Arap halkının değerli bir evladı olan Zagros yoldaşımız Rojava Özgürlük Devrimi’nin ilk geliştiği dönemlerden itibaren özgürlük hareketimizi tanımaya başlamıştı. Çetelerin Rojava’da yaşayan halkları birbirine düşman etmek istemesini erkenden fark eden Zagros yoldaşımızın ailesi yıllardır birlikte yaşadığı Kürt halkı başta olmak üzere diğer halklarla birlikte bu çetelere karşı mücadele etme kararı almıştır. Bunun için Rojava Özgürlük Devrimi’nin ilk geliştiği dönemlerde direniş saflarına birçok katılımları olmuştur.

Bu değerli savaşçılardan biri olan Zagros yoldaşımız ilk olarak El Nusra çetelerinin Serêkaniyê’ye saldırmasıyla mücadele gerçekliğini tanımıştır. Daha sonra DAİŞ çetelerinin halklarımıza karşı katliamlara girişmesi üzerine mücadelesini daha aktif bir şekilde sürdürmek istemiş ve direniş birliklerindeki yerini almıştır. 2015 yılından itibaren de profesyonel bir devrimci olma kararı vermiş ve nerede ihtiyaç duyulursa orada olmuştur. Mücadele safları içerisinde birçok farklı halktan ve ülkeden devrimci tanıyan Zagros yoldaşımız, bu devrimcileri Rojava’ya çeken gücün Önder Apo gerçekliği olduğunu kısa sürede kavramıştır. Bunun için tüm bu insanlara ve halklara özgürlüğü gerçekleştirme umudu olan Önderlik gerçekliğinde derinleşme kararı almıştır. Önderliğimizi tanıdıkça daha fazla bağlanan Zagros yoldaşımız, Önderliğimizin Rojava ve Suriye alanında yıllarca verdiği emeğe layık olmak istemiştir. Bunun mücadelesini daha da büyütmekten geçtiğinin farkında olan Zagros yoldaşımız, çetelere karşı verilen savaşa daha aktif bir katılım sağlamıştır. Rojava ve Kuzey-Doğu Suriye’de çetelere karşı geliştirilen birçok hamle ve eylemde yerini alan Zagros yoldaşımız, cesareti ve kaygısız katlımı ile kısa sürede öncü bir militan olmayı başarmıştır. 2018 yılında geliştirilen Reqa’yı özgürleştirme hamlesine katılan ve DAİŞ çetelerine tarihin en ağır darbesinin vurulduğu bu savaş sürecindeki aktif katlımı ile tüm halklara olduğu gibi Arap halkının da düşmanı olan bu çetelere karşı amansız bir mücadele vermiştir. Yürütülen tarihi mücadele sürecinde birkaç yerinden ağır yaralanan Zagros yoldaşımız, kısa sürede toparlanmış ve yoldaşlarının yanında direniş mevzilerindeki yerini almıştır. 2019’da yıllardır birçok faklı kültür ve halkla birlikte yaşadıkları Serêkaniyê ve Girê Spî’ye yönelik gerçekleşen işgalci Türk devletinin saldırısına karşı halkımızın savunmasını yapan Zagros yoldaşımız, yoğun savaş sürecinin birçok aşamasında yer alarak halkımıza karşı görevlerini yerine getirmeye çalışmıştır. Uluslararası güçlerin desteği ile ve Türk devletinin katliamlar gerçekleştirerek Serêkanîyê ve Girê Spî’yi işgal etmesi Zagros yoldaşımızda büyük bir öfkeye neden olmuştur. Halklarımıza karşı geliştirilen katliamların hesabını mutlaka sormayı kendisi için bir ilke haline getiren Zagros yoldaşımız, bunun en sonuç alıcı ve etkili Kurdistan dağlarında PKK saflarına katılmakla olacağına kanaat getirerek yüzünü hep merak ettiği Kurdistan dağlarına çevirmiştir.

Medya Savunma Alanları’na adımını ilk attığı andan itibaren, insanlığın ilk toplumsallaşma alanlarından biri olan Kurdistan dağlarının eşsiz doğası karşısında büyülenen Zagros yoldaşımız, büyük bir heyecan ve coşkuyla gerilla yaşamına katılmıştır. Bu istekli katılımı sayesinde kısa sürede dağ ve gerilla yaşamının inceliklerine hakim olmuş, aldığı eğitimlerle yetkin bir gerilla olmayı başarmıştır. Fakat hiçbir zaman öğrenme isteminden vazgeçmemiş, sürekli yeni bir şeyler öğrenerek kendisini geliştirmeyi sürdürmüştür. İşgalci Türk devletine karşı olan öfkesi nedeniyle bir an önce savaşın yoğun olarak yaşandığı alanlara gitmek isteyen yoldaşımız, gerilla savaş taktiklerinin yetkince uygulanması için derinlikli bir yoğunlaşma yapmıştır. Başta Zap olmak üzere Avaşîn ve Metîna alanlarına yönelik düşman saldırılarının en üst boyuta çıktığı 2022 yılında Zap alanına geçen yoldaşımız buradaki tarihi direnişe katılmıştır. Nihayet Türk devletinden halkımızın intikamını alacağı an’ı yakalayan Zagros yoldaşımız, büyük bir iddia ve kararlılıkla direniş mevzilerindeki yerini almıştır. Zap alanının birçok bölgesinde hem hareketli gerilla timleri ile hem de direniş tünellerinde düşmana karşı direnişe öncülük yapan yoldaşlarımızdan olan Zagros yoldaşımız, cesareti ve gerilla taktiklerini ustalıklı bir şekilde pratikleştirmesiyle öncü bir militan olmayı başarmıştır. Zap alanında düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eyleme katılarak yıllardır biriktirdiği öfkesini eyleme dönüştürmenin sevincini ve gururunu yaşamıştır. Bu özellikleriyle yoldaşlarına öncülük yaptığı gibi kendisine devrimci diyen tüm gençlere düşmana karşı en etkili mücadelenin yol ve yöntemini göstermiştir.

Düşmanın 22 Haziran günü Şikefta Birîndara ve Kokerê alanlarına yönelik başlattığı operasyona karşı etkili bir cevap veren Zagros yoldaşımız gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşarak, son nefesine kadar da Önderlik ve şehitler çizgisine bağlılığın temsilcisi olmuştur.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here