HSM: 14 Temmuz direniş çizgisi 41 yıldır HSM’nin mücadele hattını belirlemektedir

0
87

Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı, 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi şehitlerini, eylemlerinin 41. yıl dönümlerinde yaptığı yazılı bir açıklama ile andı.

Açıklama şöyle:

“14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi’nin 41. yıl dönümünde bu tarihi direnişin ölümsüz öncüleri olan Mehmet Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek yoldaşlar şahsında tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Yarım asırlık özgürlük mücadelemizin direniş ruhunu, çizgisini ve anlayışını belirleyen bu kutsal eylemi, böylesine yüce direnişleri açığa çıkaran yoldaşları yaratan Rêber Apo’yu ve 25 yıldır İmralı İşkence Sistemi’nde direnerek ortaya koyduğu özgür insanlık duruşunu saygıyla selamlıyoruz. Bu duruş ve direnişi, anlayış ve ruhu, yaşam ve mücadele tarzını bulunduğumuz her an’da ve mekanda yaşayarak ve yaşatarak zafere yürüme sözümüzü yineliyoruz.

TÜM YOLDAŞLARIMIZIN ULUSAL ONUR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUZ

Faşist Türk devletinin, Amed Zindanlarındaki PKK kadroları şahsında tüm Kürtlere ve insanlığa en ağır işkencelerle dayattığı teslimiyet, soy değerlerinden uzaklaştırma ve kimliksizleştirme saldırısı, büyük bir direnişle karşılık bulmuştur. 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi, Amed Zindanındaki insanlık dışı baskı, işkence ve zulüm ortamında onurunu ve kimliğini korumak amacıyla canını ortaya koyan bir anlayışla geliştirilmiştir. Apocu fedai ruhu ve direniş tarzını ortaya koyarak bir çizgi haline getiren çok büyük ve tarihsel bir direniştir. İmkansızlıklar ve insanlık dışı vahşi işkenceler ortamında yenilemez Apocu fedai ruhu açığa çıkaran zafer duruşudur. Partimizin önder kadroları şahsında sergilenen bu tarihi direniş, ardılları olan tüm yoldaşlarına ve Kürt halkına büyük bir onur payesi bahşetmiş ve 14 Temmuz aynı zamanda Ulusal Onur Günü olarak anlam kazanmıştır. Yurtsever Kürt halkının, zindanlar başta olmak üzere her alanda mücadele yürüten tüm yoldaşlarımızın Ulusal Onur Günü’nü kutluyoruz.

14 TEMMUZ DİRENİŞ ÇİZGİSİ 41 YILDIR BİZE YOL GÖSTERİYOR

Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın ülkeye dönmesine ve Şanlı 15 Ağustos Hamlemize vesile olan 14 Temmuz direniş çizgisi, 41 yıldır bize yol göstermekte, mücadele hattımızı belirlemektedir. Apocu fedai ruhla mücadele etmeyi devrimci yaşamının vazgeçilmezi haline getiren Kurdistan Özgürlük Gerillası, bugün 14 Temmuz’un açığa çıkardığı tarzla direnmektedir. Gerillanın Bakurê Kurdistan’daki duruşu, başta Zap, Avaşîn, Metîna olmak üzere Medya Savunma Alanları’ndaki destansı direnişi 14 Temmuz bilinç ve ruhuyla geliştirilmektedir. Bakur’da ve Medya Savunma Alanları’ndaki yüzlerce yoldaşımız bu ruhla mücadele ederek yenilmez bir iradeyle düşmana karşı durmakta, son nefeslerine kadar yiğitlik duruşlarından taviz vermeyerek şehadete ulaşmaktadır. Xebat Kop ve Zana Rojda yoldaşlar şahsında iki gerillanın bir orduyu durdurduğu, her türlü tekniğine karşı koyduğu, bir sığınağı büyük bir direniş kalesine çevirerek düşmana ve ölüme meydan okuduğu destansı bir direniş sergilenmiştir. İşte bu duruş, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın teslim alınamaz kahramanlık duruşunun son temsilcileri ve bu çizginin devamı olarak mücadele tarihimize geçmiştir. Soykırımcı sömürgeci düşman elindeki en insanlık dışı savaş teknikleri, yasaklı bombalar ve kimyasal silahlarla saldırırsa saldırsın ve işbirlikçi-ihanetçi kesimleri devreye koyarsa koysun, Kurdistan Özgürlük Gerillası bu anlayış, bilinç, ruh ve tarzla mücadele ettikçe halkımızın varlık ve özgürlük davasının zaferinin mutlaka gerçekleşeceği kanıtlanmıştır.

BÜYÜK ÖLÜM ORUCU DİRENİŞİ ŞEHİTLERİMİZİN İZİNDEN YÜRÜYECEĞİZ

Bugüne kadar yaptığımız gibi, bundan sonra 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi şehitlerimizin izinden yürüyerek ve yarattıkları tarzla mücadele ederek, aziz şehitlerimizin amaçlarını başarma ve hayallerini gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz. Kurdistan Özgürlük Gerillaları olarak şehitlerden devraldığımız direniş bayrağını Kurdistan Özgürlük Devrimi’nin zaferiyle taçlandırma kararlılığında olduğumuzu belirtiyor, zafer inancıyla direnen tüm yurtsever halkımızı selamlıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here