Genlerimizin sadece yüzde 1.5’lik kısmı Homo Sapiens’e ait

0
190

Günümüz insanının sahip olduğu genlerin yalnızca yüzde 1.5’lik kısmı tam olarak Homo Sapiens’e ait. Geri kalan genlerin ise genlerimizin Neandertal ve Denisovalı türlerine ait.

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, genomunuzun yüzde 10’dan daha az bir kısmı modern insanlara özgü ve geri kalanı Neandertaller ile paylaşılıyor.

Araştırmacılar, ayrıca, DNA’nın modern insanlara has olan kısmının beynin gelişimi ve işleviyle ilgili genler bakımından zenginleşmiş olduğunu ortaya çıkardı. Bu bulgu, beynin gelişimi ve işleviyle bağlantılı genlerin, bizleri atalarımızdan genetik açıdan ayıran unsur olduğunu gözler önüne seriyor.

FARKLILAŞMANIN NEYE YOL AÇTIĞI BİLİNMİYOR

Bununla birlikte, bu bulgunun insanlar ve Neandertaller arasındaki gerçek biyolojik farklılıklar açısından ne anlam ifade ettiğinin henüz açık olmadığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, Science Advances dergisinde yayınlanan yeni çalışma dahilinde, atalarımızdan bize miras kalanların aksine, modern insanlara özgü genleri parçalamayı hedeflediler. Ne var ki bu zor bir süreç; zira yalnızca iki grup iç içe geçtiği için değil, aynı zamanda insanlar ve Neandertaller aynı genetik çeşitlenmelerin bir kısmını ortak bir atadan miras aldıkları için, insanlar, Neandertallerle paylaştıkları bazı genetik varyantlar barındırıyorlar.

Hâl böyleyken, araştırmacılar, modern insanların Neandertallerle çiftleşme aracılığıyla miras aldıkları genom parçaları ile kabaca 500 bin yıl önce, Neandertaller ve insanlar arasındaki evrimsel bölünme öncesinde insanların Neandertallerle paylaştığı genom parçaları arasındaki farkı daha verimli biçimde görmelerini sağlayan ‘hızlı atasal rekombinasyon [gen oluşumu] grafik tahmincisi’ adıyla bilinen bir algoritma geliştirdiler.

Araştırmacılar, geliştirdikleri bilgisayar yazılımını 279 modern insan, iki Neandertal ve bir başka insan türü olan Denisovalılardan elde edilen bir genomu incelemek amacıyla kullandılar. İnsan genomunun yalnızca yüzde 1.5 ilâ yüzde yedilik kısmının Homo sapiens’e özgü, yani melezlenme ya da ana-atalarının çeşitlenme belirtilerinden arınmış bir halde olduğunu ortaya çıkardılar. Yüzde 1.5’lik değer, bütün insanların barındırdığı ama Neandertal ya da Denisovalıların barındırmadığı gen çeşitlenmelerini içeren kısmı ifade ediyor.

Dahası, araştırmacılar, insana has mutasyonların, yaklaşık 600 bin ve 200 bin yıl önce gerçekleşen iki farklı adaptif (uyumsal) genetik değişiklik ‘patlaması’ ile ortaya çıktığını buldular. Bu genetik değişikliklerin neden o yıllarda ortaya çıktığı -ya da bu değişimleri harekete geçirmek için yaşam ortamlarında neler olup bittiği- tam olarak bilinmiyor.

Bu mutasyonlar üzerinde yoğunlaşmak ve beyinde tam olarak nelere yol açtıklarını anlamak, araştırmacıların insanlar ile Neandertallerin bilişsel ve biyolojik açıdan nasıl farklılaştığını anlamalarına da yardım edebilir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here