Keskin Bayındır: Sonuç alıcı yer sokaktır

0
161

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, toplumsal hareketle soykırım politikalarının önüne geçilebileceğini belirterek, halka “Saldırı dalgasını durdurabilecek tek güç mücadeledir. Sonuç alıcı yer de sokaktır” çağrısı yaptı. 

Konya’nın Meram ilçesinde yaşayan Kürt aileye önceki gün yapılan ırkçı saldırı sonucu 4’ü kadın 7 kişi katledildi. Aynı aile, 12 Mayıs’ta da 60 kişilik ırkçı bir grubun saldırısına uğramıştı. 7 kişinin ağır yaralandığı bu saldırıyı yapan saldırganlar salıverilmişti. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Kürtlere yönelik son dönemde artan ırkçı saldırıları değerlendirdi.  

SOYKIRIM HAZIRILĞI  

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, katliamın lokal ve münferit bir durum olmadığına, bunun çok ötesinde bir durum olduğuna işaret etti. Katliamla birlikte Kürtlere dönük bir soykırım hazırlığı ve planının devreye sokulduğunu belirten Bayındır, “Türkiye kentlerinde yaşayan Kürtlere yönelik  sistematik, planlı bir katliam girişimi olarak ele alıyoruz. Bu konuda özellikle iktidarın ırkçı politikaları, bu durumu besliyor ve sistematik hale getiriyor. Bugün iktidarın denetim ve kontrolünde bulunan yandaş basının kullandığı dilden tutalım, yargı, emniyet ve devletin bütün dinamikleri bu saldırı ve soykırım dalgasının bir parçasıdır. Kürtleri sindirme, bastırma ve mücadelesini sekteye uğratma çabasıdır. Kendi iktidar ve geleceklerini bunun üzerine kurmaya çalıştıkları için bu katliamların önünü açıyorlar, yapıyorlar” ifadelerini kullandı.  

DİRENİŞİ YÜKSELTMEK 

Benzer katliamları daha önce 7 Haziran ve 1 Kasım süreci esnasında gördüklerini hatırlatan Bayındır, “Biz bu katliamları, senaryoları aynı şekilde o süreçten hatırlıyoruz. Aynı süreci başlatma gayreti olarak görüyoruz. Kürtler, dostları ve demokrasi güçleri olarak bu soykırım planına karşı duruşumuzu ortaya koyacağız. Bu konuda halkımız hiçbir şekilde yas tutma ve geri çekilme noktasına girmemelidir. Buna verilecek en güçlü ve doğru cevap, mücadele ve direnişi yükseltmekti. Bu soykırıma ancak bu şekilde karşı durulabilir” dedi.  

TÜRKİYE TOPLUMUNA YAYILACAK 

DBP Eş Genel Başkanı Bayındır, bu saldırılara karşı Kürt halkının bütünlüklü ve güçlü bir cevap vereceğini kaydederek, “Bundan hiç kuşkumuz yok. Fakat bu tür katliamlara karşı durma sorumluluğu sadece Kürt halkında olmamalıdır. Bütün Türkiye’nin sivil toplum güçleri, aydınları ve demokrasi güçleri katliam politikalarına karşı sesini yükseltmesi gerekiyor. AKP-MHP iktidarı bu katliamlar üzerinden bir rejim inşa etmek istiyor. Bu saldırılar bugün Kürtlere yönelik ise yarın bütün Türkiye toplumuna yayılacaktır. Bu kirli zihniyete karşı mücadeleyi sürekli hale getiren bir pratik içine girmeliyiz” diye konuştu.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here