Newaya Jin Ağustos sayısı “İşgale karşı Kürdistan’ı savun” manşeti ile çıktı

0
135

Newaya Jin Ağustos sayısında “İşgale karşı Kürdistan’ı savun” manşeti ile okuyucularıyla buluşurken, Kürdistan’daki işgal politikaları, ulusal birlik ve 3 Ağustos Şengal Fermanı’na ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Haziran ayı içersinde, Türk devletinin Başûrê Kurdistan’daki işgalinin yol açtığı savaş suçlarını durdurmak amacıyla bölgeye giden “Barış Delegasyonu” delegelerinden Marlene Förster ile Alman-Türk devlet ittifakı, işgale karşı uluslararası dayanışma ve Defend Kürdistan İnisiyatifi’nin yol haritasına dair yapılan bir röportaja yer verildi.

SÖMÜRGECİLİK VE ULUSAL BİRLİK

Kürtler arası diyalog ve birliği güçlendirmek amacıyla beraberindeki heyet ile Başûrê Kürdistan’da temaslarda bulunan KNK Eşbaşkanı, bu görüşmelerin detaylarının yanı sıra işgal saldırılarını, olası riskleri ve Kürt kadınlarının ulusal birlikteki rolüne dair çarpıcı mesajlar verdi.

KUŞLAR DAĞI’NIN SAKİNLERİ

Newaya Jin’in Ağustos ayı sayısında 3 Ağustos 2014’te DAİŞ ve destekçilerinin Şengal’de gerçekleştirdiği 74. Ferman değerlendirildi.

Gazeteci, kadın mücadelesi aktivisti Songül Ömürcan araştırma-dosyada Êzidîleri Kürtlerin kök hücresi olarak nitelendirirken, DAİŞ’i ise Ortadoğu’nun JİTEM’i olarak tanımladı.

Êzidîlerin muavine çizgisinin saldırılarına rağmen 1400 yıldır kimlikleri ve inançlarıyla yaşama tutunmayı başardıklarına dikkat çeken Ömürcan, Êzidîlerin insanlığa ve dünyaya farklılıkları, çeşitlilikleri ve zenginlikleri hatırlattıkları için soykırımın hedefi haline geldiklerini ifade etti.

AYDINLAĞA KOŞMAK

Êzidî kadınların, Ezdayeti inancı ve felsefesinin bilge temsilcileri, kutsal mekanlarının hiç sönmeyen çıralarının sorumlusu olduğunu vurgulayan Zerya Gül ise, DAIŞ saldırganlığı ile Kürt Êzidî kadınlarını katletme, inancını ve özgürlüğünü ortadan kaldırma, onurunu kırma, topraksızlaştırma operasyonlarının arkasında, kadın devrimi ve modernitesinin aydınlattığı beyin ve yürekleri karartma amacının yattığı tespitini yaptı. Konuya dair Êzidî Kadın Meclisi Üyelerinin görüşlerine de yer verildi.

YIKILMAYAN ANNENİN KIZI DENİZ

17 Haziran 2021’de HDP İzmir İl Binasında AKP-MHP iktidarının tetikçisi tarafından katledilen Deniz Poyraz’a dair anlatı yazısını HDP kent Milletvekili Serpil Kemalbay kaleme aldı.

7 Haziran 2015’ten bu yana iktidarın HDP’ye karşı nefret söylemi, kriminalize ve tasfiye etme gayretinin artarak sürdüğünü ifade eden Kemalbay, “terör” retoriğinin katliama götüren adımlarını hatırlattı ve “Deniz’in hayatının Kürt kentlerinden metropollere sürüklenen yani zorla göç ettirilenlerin hikayelerinden biri…” ifadeleriyle Deniz Poyraz’ın yaşam öyküsünü anlattı.

‘DELAL A KURDİSTANÊ’

Apocular grubu ile genç yaşlarda tanışan, 12 Eylül darbesi sonrası Kürt özgürlük mücadelesine katılan ve 10 Haziran 2021’de Belçika’nın Malmedy kentinde yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı şehit düşen Güler Yurdakul (Delal)’ın yaşam ve mücadele hikayesine dair detayları Suna Tunç yazdı.

Newaya Jin’in Ağustos ayında Beritan Zagros “Güney Kürdistan ile Irak’ta teşvik edilen çok eşlilik”, Roza Metina “Cinsel saldırı ve şiddeti meşru kılan yargı paketleri” başlıklı makaleleri de yer aldı.

Ayrıca Katalonya, Bask ve Madrid bölgelerinde yaşayan İspanyol kadınların Kürt Halk Önderi’nin düşüncelerine dair Delil Emilio’nun derlediği görüşler ile Zin Koçer’in “Bir hikâye bir resim” başlıklı anı yazısına da yer verildi.

Gazete, 22 Ağustos’ta Zürich’te “Kadın kırımına karşı mücadeleyi büyütelim” şiarıyla gerçekleştirilecek olan 8. Sakine Cansız Kadın festivalinin afişini yayınlayarak, festivalin programına dair detayları paylaştı.

Gazetenin Ağustos sayısına, newayajin.net sitesi üzerinden de erişilebilir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here