PYD, Fermanın yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı

0
117

PYD Genel Meclisi, Şengal’de Êzidîlere karşı gerçekleştirilen fermanın yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Êzidîlere karşı gerçekleştirilen etnik soykırım saldırısının yedinci yıl dönümündeyiz. Kürt halkı bunu 73’üncü ferman olarak adlandırdı. Bu soykırım hala her Kürdün yüreğinde yaradır. Gerçekler hala Kürt halkından ve dünya kamuoyundan saklanmaktadır. Şehitlerin, kayıp çocuk ve kadınların akıbeti hala belli değil. Zaman zaman Şengal’de toplu mezarları bulunuyor.
Şengal’e yönelik soykırım kararını alanlar gizli bir şekilde DAİŞ ile anlaştılar. Dünya ve Kürt kamuoyu bu detayları kulak ardı etmektedir. Eğer detayları açıklanmazsa asıl suçlular ortaya çıkarılamaz ve Kürt ve Êzidî halkının istediği adalet de gerçekleşmeyecektir.

‘ÖNEMLİ AMA YETERLİ DEĞİL’

Son dönemde Avrupa parlamentosu Êzidîlere karşı gerçekleştirilen etnik soykırımı kabul etti. Bu önemli bir gelişmedir, fakat yeterli değildir. DAİŞ sadece bir araçtır, bazı kesimlerin siyasi çıkarları için kullanılmaktadır.
Şengal Özerk Yönetimi’nin kurulması Irak kanunları çerçevesinde meşru bir projedir. Bütün demokratik güçler bu kazanımlara destek vermeli ve göç eden Êzidîlere yardım etmeliler ki ana yurtlarına dönebilsinler.
Biz PYD Genel Meclisi olarak Êzidîler üzerine gerçekleştirilen etnik soykırımı bütün Kürt halkına yönelik bir soykırım olarak görüyoruz. Bu soykırım hala devam ediyor. Eğer Kürt halkı bu gerçekliklerin bilincinde olmazsa soykırım durmayacaktır.
Dünyadaki bütün güçlere ve kamuoyuna gerekenlerin yerine getirilmesi ve Êzidilerin yurtlarına dönmesi çağrısında bulunuyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz