Zozan Çewlîk: Kadınlar ‘bu savaşta biz de varız’ dedi

0
178

YJA-Star Merkez Karargah Komutanı Zozan Çewlik, 15 Ağustos Atılımı’nı ANF‘ye değerlendirdi.

Zozan Çewlîk, 15 Ağustos Atılımı’nın Kürt kadınları için anlam ve önemine değinerek “15 Ağustos’la beraber Saralar, Besê Anuşlar, Rahime Kahramanlar, Azime Demirtaşlar, Çiçek Selcanlar, Hanım Yaverkayalar ve Sultan Yavuzlar şahsında kadınlar öncülüğünde ‘bu savaşta biz de varız’ denildi. Bu anlamda 15 Ağustos sürecinde yer alan kadın gerillalar ve bu öncü kadrolarımız bir çok zorlukları üstlenerek büyük bir inançla mücadele etmiş ve kadın ordulaşmasının zeminini yaratmışlardır” dedi.

En amansız koşulların ve olanaksızlıkların yaşandığı bir dönemde Türk devletinin soykırım politikasına ve onun sistemine sıkılan 15 Ağustos kurşunu ile Kürt halkının ve kadınların tarihinde yeni bir dönemin başladığını belirten Çewlik, sıkılan ilk kurşunun Kürt gerçeğini dirilttiğini, özgürlük arayışını güçlendirdiğini dile getirdi. Kürdistan ve kadın savunma gücü YJA Star olarak, bugün 15 Ağustos çizgisinde yaratılan direniş mirasına sahip çıkmanın temel görevleri olduğunun altını çizen Çewlik, kadın hareketinin bu düzeye ulaşmayı 15 Ağustos’a borçlu olduğunu söyledi.

PKK’nin efsanevi komutanı Agit’in (Masum Korkmaz), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çizgisini en iyi biçimde özümsediğini ve Kürt halkının tarihini iyi okuyarak Kürdistan’da gerillacılığın ne kadar gerekli olduğunun bilincine ulaşarak 15 Ağustos Hamlesi’nin komutanlığını ve öncülüğünü yaptığını vurgulayan Çewlik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Heval Agit Kürt halkının, kadınlarının ve Mezopotamya halklarının uyanışının ve direnişin sesi, keskin kılıcı olmuştur.

Bu temelde; 15 Ağustos Ulusal Diriliş Bayramı’nı başta Önder Apo’ya, bugün Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamleleri’nde halkı ve ülkesi için hiç tereddüt etmeden en ön mevzilerde 15 Ağustos ruhuyla kıran kırana savaşan tüm Apocu militanlara, Kürt halkına, Kürt kadınlarına, halklara ve insanlığa kutlu olsun diyorum. Mahsum Korkmaz arkadaş şahsında, Ağustos ayının farklı günlerinde Komutan Agit çizgisinde kahramanca yürüyerek Kürdistan Özgürlük Mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Engin Sincer, Atakan Mahir, Mam Zeki, Tekoşin Amanos yoldaşlar şahsında; Şoreş Beytüşşebap, Nûjîn Êrsî, Hilal Goran, Nûjîn Sêrt, Dilan Serdar, Hewrem Avyer, Agit Bismil, Serhat Giravî, Asya ve Kurtay arkadaşlar huzurunda bağlılığımızın yeminini yineliyor, tüm devrim şehitlerini büyük bir minnet ile anıyorum.”

YAŞANAN ÖZGÜRLÜK SORUNU 15 AĞUSTOS DİRİLİŞ ATILIMI’NI ORTAYA ÇIKARDI

Mezopotamya’nın en kadim halkı olan Kürt halkının binlerce yıldır bağımsızlığını yitirmiş bir şekilde yaşadığını kaydeden Çewlik, işgalci ve devletçi birçok güç tarafından Kürdistan’ın talan edildiğini, parçalandığını, soykırım ve asimilasyon politikaları ile yüz yüze bırakıldığını ifade etti. “Kürt halkının yaşadığı bu derin sorun Önder Apo’yu ve PKK hareketini ortaya çıkarmıştır” diyen Çewlik, “Yaşanan varlık-yokluk ikilemi ve özgürlük sorunu 15 Ağustos Diriliş Atılımı’nı ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda 15 Ağustos Kürt halkı için, ezilen halklar ve kadınlar için yeni bir dönem ve dönüm noktası olmuştur. Sıkılan ilk kurşun Kürt halkı ve kadınları için özgürlük destanının yazıldığı yeni bir tarih sayfasıdır.

Her şeyden önce Kürdistan’daki devlet olgusuna karşı sıkılan bir kurşundur, Kürdün beyninde yer alan ‘’devlet her şeyi yapar, her şeyi bilir, devlete karşı çıkılmaz’’ anlayışlarına yani beyinlerdeki karakollara vurulan bir darbedir. Devletin asimilasyoncu, işgalci ve soykırımcı politikalarına sıkılan kurşundur. 15 Ağustos, Kürtlerin tarihindeki birçok ilki ifade eden bir milattır. Soykırımcı devlet karşısında klasik Kürt isyancılığını aşan, ideolojiye, bilince, stratejiye ve akla dayalı bir meşru savunma savaşı başlatmıştır. Devletin sömürüsüne sıkılan kurşun olduğu kadar, kendi kimliğine, tarihine, ülkesine ve varlığına sahip çıkmanın da adı olmuştur. Agit arkadaş şahsında, Apocu ideoloji temelinde Kürdistan’da birçok ilke imza atılmıştır.

Bu anlamda Kürt halkı açısından varlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmanın çizgisi olduğu kadar bilince, örgütlülüğe, bilimselliğe ve gerilla savaşına dayalı bir mücadele ve var olma biçimidir. Önemli olan bir diğer nokta ise; Kürtlerin tarihi açısından da ilk kez tetiğe basan ele böylesine güçlü bir bilinç yön vermiştir. Yani öylesine sıkılmış bir mermi olmamıştır. Bugün Kürt halkı halen varlığını koruyorsa ve özgürlüğünü bu düzeye getirmiş ise bunu Önderliğimize, şehitlere ve özgürlük mücadelesinin yaratmış olduğu mirasa borçludur. 15 Ağustos’ta sıkılan mermiye yön veren bilinç elbette ki, Önderliğin ideolojisi ve paradigmasıdır” diye konuştu.

KADINLAR ‘BU SAVAŞTA BİZ DE VARIZ’ DEDİ

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın ideolojisi ve felsefesi ışığında gelişen 15 Ağustos Hamlesi’nin Kürt kadınları için de çok derin anlamlar taşıdığına dikkat çeken Çewlik, 5 bin yıllık erkek egemen zihniyete, kadını köleleştiren ve kadın şahsında toplumu da köleleştiren ataerkil gelenekselliğe karşı da bir başkaldırı olduğunu kaydetti. Bu mücadelenin Kürdistan’da Agitleşen, Beritanlaşan, Zilanlaşan özgür kadın ve erkeği açığa çıkardığına işaret eden Çewlik, kadınlar şahsında eşitliğe, özgürlüğe ve kadın adaletine dayalı yeni bir toplum anlayışının ve özgür yaşam ölçülerinin geliştirildiğini belirtti.

15 Ağustos Atılımı’nın, aynı zamanda PKK şahsında ifadesini bulan sistem alternatifi özgür yaşamın da adı olduğunu söyleyen Çewlik, “PKK’de kadınlar devrim içinde devrim yapmıştır. Elbette bunu Önderliğimize ve kahraman şehitlerimize borçluyuz. 15 Ağustos’la beraber Saralar, Besê Anuşlar, Rahime Kahramanlar, Azime Demirtaşlar, Çiçek Selcanlar, Hanım Yaverkayalar ve Sultan Yavuzlar şahsında kadınlar öncülüğünde ‘bu savaşta biz de varız’ denildi. Bu anlamda 15 Ağustos sürecinde yer alan kadın gerillalar ve bu öncü kadrolarımız bir çok zorlukları üstlenerek büyük bir inançla mücadele etmiş ve kadın ordulaşmasının zeminini yaratmışlardır.

Önderliğin ideolojisi ve felsefesi ekseninde bugün Kürt kadını kendi varlığını sahiplenerek öz gücüne dayalı kişilik ve kimlik kazanmıştır. 15 Ağustos’un yarattığı temel değerleri ve bu çizgiyi kadınlar olarak özümsedikçe adım adım kadın gerillalaşmasını, kadın komutanlaşmasını, kadın ordusunu, kadın partisini ve kadın konfederalizmini geliştirdik. Kadın savunma gücü olarak gerillacılığa dayalı mücadeleyle kendimizi savundukça bilinç edindik ve bizden çalınan kimliğimizi kazandık. Açığa çıkan bu değerler Kürt halkı ve kadınları öncülüğünde şimdi ezilen tüm halklara büyük bir umut kaynağı olmuştur” dedi.

KADIN ORDULAŞMASI KÖLE ZİHNİYETTE KÖKLÜ DEĞİŞİMLER YARATTI

15 Ağustos’u en güçlü sahiplenenlerin Kürt kadınları olduğuna vurgu yapan Çewlik, başta Bakurê Kurdistan olmak üzere kadınların adım adım, bedel vere vere, mücadele ede ede kendi varlığını ortaya koyduğuna dikkat çekti. Kürt Halk Önderi Öcalan ve PKK’nin diğer tüm parti, örgüt ve hareketlerden temel farkının; en derin ve kaotik sorunsallık halini alan kadın ve toplum sorunlarını genel geçer doğrularla ele almayışı olduğuna değinen Çewlik, devamla şunları belirtti: “Şimdi kadın ordulaşması ve kadın partimiz var. Bu gelişmeler tarihten günümüze kadar erkek egemen zihniyetle örülmüş ordu karakterinde ciddi değişimler yapmış, hatta çığır açmıştır.

Kadın ordulaşması erkek egemen ve köle kadın zihniyetinde köklü değişme yaratmıştır. Tabuları, kalıpları yıkmış, gericiliğe dayalı gelenekselliği temelinden sarsmıştır. STAR tanrıça kültüründen STAR ordusu yaratıldı. Bizi tarihsel anlamsallığımızla buluşturan, bunun bilincini, özgür kadın iradesini, zapt edilemez kadın ruhunu ve kadın rengini Önderliğimiz ve amansızca verdiğimiz kadın özgürlük mücadelemiz yarattı. Kürdistan kadın ordulaşması Ortadoğu’da bir ilk olduğu kadar dünyada da bir ilktir. Bir ideolojiye, örgütlülüğe, kadının kendi öz gücüne, kendi öz örgütlülüğüne, öz bilincine dayanarak ve Agitlerin çizgisine sahip çıkarak Beritanlar ve Zilanları açığa çıkarmıştır. Kadın ordulaşması kendisiyle yeni bir yaşam felsefesini açığa çıkarmıştır. Bugün Kürt kadını sadece Ortadoğu’da değil, tüm dünyada mücadelesiyle dikkat çekmektedir.

Erkek egemen sisteme karşı direniş içinde olan tüm kadınlar için ciddi bir umut kaynağı olmuştur. Sara, Beritan ve Zilanların öncülüğünde 4 parça Kürdistan’da kadın öncülüğünde yükselen ve var olan kapitalist moderniteye alternatif bir çizgi söz konusudur. Kürt kadını bugün yakaladığı düzey ile ülkesini, toprağını, halkını ve bir o kadar da özgür kadın kimliğini savunarak mücadelesini koruyan, savunmasını yapan, siyasetini geliştiren, tüm yaşam alanlarında kadının kendi rengi devrime öncülük yapmaktadır. Bu anlamda Kürdistan ve kadın savunma gücü YJA Star olarak, bugün 15 Ağustos çizgisinde yaratılan bu mirasa sahip çıkmak temel görevimizdir. 15 Ağustos Atılımı kadınlar için silahlı mücadelenin başlangıcı olduğu kadar her şeyden önce özgür yaşamı yaratmanın ve bu konuda Apocu ideoloji ve felsefeye sahip çıkmanın da adıdır. Kadın hareketi bu düzeye ulaşmayı 15 Ağustos’a borçludur. Günümüz açısından da YJA Star ve HPG olarak kendi ilham ve tecrübemizi mücadele tarihimizden almaktayız.”

YJA STAR DÖNEM GERİLLACILIĞINDA ÖNEMLİ BİR AŞAMA KAYDETTİ

Türk devletinin gerilla alanlarına dönük işgal saldırılarına da değinen Çewlik, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Bakurê Kürdistan başta olmak üzere Kürdistan’ın her 4 parçasında özelde Önderliğimiz, hareketimiz ve halkımız üzerinde TC devletinin işgalci ordusu, faşist soykırımcı paramiliter güçleri ve işbirlikçi ihanetçilerle yürüttükleri kapsamlı bir soykırım saldırısıyla karşı karşıyayız. YJA Star, HPG öncülüğünde bugün Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamleleri’nde savaş çeperlerinde olan Agitlerin ve Beritanların savaşçıları olarak onlara layık bir mücadele ve direniş verilmektedir. 15 Ağustos Zafer Ruhuyla sergiledikleri iradeyi en yaratıcı yöntemlerle devreye koyup zafer gerillacılığı yaparak yaratılan değerleri koruyor ve mücadelemizi başarıya götürmenin inancıyla an’a tarihi bir anlam yüklüyorlar.

Modern gerillacılık ve profesyonelliğe dayalı savaş taktikleriyle özgürlük mirasına ve kendi tarihine sahip çıkmanın yiğitçe duruşu sergilenmektedir. Tabi bunlar yine de yetmemektedir. YJA Star olarak varlık ve mücadele gerekçemiz olan Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlamak, demokratik ekolojik ve kadın özgürlükçü toplumu inşa etmektir. En yurtsever duygularımızla ülkemizi, halkımızı ve kültürümüzü korumak için başta faşist Türk devletinin işgalci soykırımcı politikalarını bertaraf edip ortadan kaldıracağız ve her türlü erkek egemen yaklaşımlarına karşı kesintisiz mücadele edeceğiz. Bugün Zagroslar’da, Zap’ta, Metina’da, Avaşin’de ve mücadelemizin yürütüldüğü her alanda halkımıza sahip çıkmak savaşımız, aynı zamanda tüm kadınlar ve ezilen halklar adına verilen özgürlük savaşıdır. Verilen bu savaş insan olmada ısrarın mücadelesidir.

YJA Star, dönem gerillacılığında önemli bir aşama ve düzey kazanmıştır. Bazên Zagrosê ve Cenga Xabur direnişlerinde Amara Goyî, Ronahî Xelîla, Ekin Tilora, Dorşin Amara, Asya Kerim, Melsa Derik, Delal Dilxweş, Viyan Botan, Diyana Maria, Ruken ve Saryalar öncülüğünde şehadete ulaşan yoldaşlarımız 15 Ağustos Hamlesi’ni başarıya götürme ve zaferle buluşturma iddiasıyla tereddütsüzce katılmışlardır. Önderlik üzerindeki tecridi kırmak, var olan işgalci operasyonları yenilgiye uğratmak ve özgür kadın çizgisinde özgürlük değerlerimizi koruma bilinci ve duyarlılığı savaşmak en temel sorumluğudur. Komutan Agit şahsında direnişleriyle bizleri Nirvanalara ulaştıran tüm devrim şehitlerini minnet ile anıyor ve şehitlere layık bir pratiğin takipçisi olarak zafere ulaşacağımızın sözünü veriyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here