HPG, Gever’de şehit düşen 3 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
593
ANF Images

Gever’de şehit düşen 3 gerillayı saygıyla anan HPG, “Kahraman şehitlerimizin daha iyi bir dünya yaratma amaçlarını başarıya taşıyacağımızın sözünü bir kez daha yeniliyoruz” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi Gever’de şehit düşen gerillalara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

“Sömürgeci Türk devletinin 2015 yılından itibaren yoğun ve aralıksız bir şekilde geliştirdiği soykırım saldırılarına karşı Kürdistan Özgürlük Gerillası tarihte eşine ender rastlanabilecek bir irade ve savaş temposuyla cevap vermekte ve sömürgecilerin amaçlarının sadece bir hayalden ibaret olacağını her gün kanıtlamaktadır. Gever bölgesinde bulunan yoldaşlarımız da geliştirilen onur ve zafer direnişinin önemli bir parçası olmuş ve işgalcilere ağır darbelerin vurulduğu birçok başarılı eylemde yer almışlardır. Gerçekleştirilen bu eylemler karşısında derin sarsıntı yaşayan işgalci Türk ordusu, her zaman olduğu gibi yine namerdane yöntemlere yönelmiştir. Temmuz ve Ağustos aylarında düşmanın geliştirdiği bombardıman ve yaşanan çatışmalarda zafer yürüyüşümüzün öncülerinden olan Rojda, Zana Vejîn ve Serhat yoldaşlarımız şehadete ulaşmışlardır.

Şehitlerin kimlik bilgileri şu şekilde:

Kod Adı: Rojda Cudî
Adı Soyadı: Sîhem Şêx Kamber
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Lamia – Asmen
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ağustos 2021 / Gever

Kod Adı: Zana Vejîn Gever
Adı Soyadı: Zana Kılıçoğlu
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Gülsün – Nezir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ağustos 2021 / Gever

Kod Adı: Serhat Tolhildan
Adı Soyadı: Vedat Demir
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Zekiye – Eşref
Şehadet Tarihi ve Yeri: 3 Temmuz 2021 / Gever

ROJDA CUDİ

Rojda yoldaşımız Kürdistan’da onurun ve direngenliğin sembolü olarak bilinen Efrîn şehrinde yurtsever ve emekçi bir ailede dünyaya gelmiştir. Ailesinin yurtsever karakterinden dolayı doğal bir biçimde Partimiz PKK’yi tanımış ve binlerce onurlu Kürt kadını gibi yurtseverlik ve devrimci görev ve sorumluluklarına sahip çıkarak gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarına katılmasını ‘’anlamlı ve özgür yaşama adım atmak’’ olarak değerlendiren Rojda yoldaşımız gerillada bulunduğu her anda bu belirlemesine göre yaşamayı kendisine esas almıştır. Gerilla yaşamını halkımızın özgür yaşamı ve kadının kölelik zincirlerinden kurtularak eşit, özgür bir yaşama kavuşmasının temel alanları olarak benimsemiştir. Bu yönüyle dağ ve gerilla yaşamının zorunluluktan ziyade tercih edilmesi gereken bir yaşam biçimi olması gerektiğine inanmıştır. Rojda yoldaşımız büyük anlam biçtiği Önder Apo felsefesinde derinleşmek, Önder Apo’nun özgür kadına dair perspektiflerini anlamak ve yaşamsallaştırmak için kendisini sürekli olarak eğitmiştir. Yaşamın her anını eğitim olarak ele almış, kendisini her defasında yeniden yaratmasını bilmiştir. Bu özelliğiyle her zaman kişiliğinde devrimler yaratarak özgür kadın kimliğine adım adım yaklaşmıştır. Kişiliğinde yarattığı devrimlerle güçlü bir kadın komutan olan Rojda yoldaşımız her zaman mücadelenin en zorlu alanlarına kendisini hazırlamış, bunun için de büyük bir irade savaşçısı haline gelmiştir. Halkımızın ve Hareketimizin ihtiyaçları temelinde kendisini Kürdistan’ın bütün alanları için hazır hale getirmiş, bu özelliğiyle Apocu fedai militanlığının değerli bir örneği olmasını başarmıştır. Rojda yoldaşımız son olarak bulunduğu Gever bölgesinde de bu duruşundan bir an bile taviz vermeyerek soykırımcı Türk devletinin halkımıza ve Hareketimize karşı geliştirdiği saldırılara en sert bir şekilde cevap olmuştur. Gever alanında gerçekleştirilen bir çok etkili eyleme bizzat katılarak dönem görev ve sorumluluklarına pratiğiyle cevap olmasını başarmıştır.

ZANA VEJÎN GEVER

Zana Vejîn yoldaşımız Gever’de yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Ailesinin yurtsever olmasından ve legal alan çalışmalarında bulunmalarından dolayı özgürlük mücadelesini tanıma imkanı bulmuş ve genç yaşından itibaren siyasi faaliyetlerde bulunmuştur. Fakat Türk devletinin halkımızı soykırımdan geçirmek için topyekün saldırıya geçmesi ve bu temelde Kürdistan’ın birçok ilini ve ilçesini yakıp yıkması nedeniyle artık siyasi çalışmaların halkımızın özgürlüğünü sağlama noktasında yeterli olmadığına inanmıştır. Bunun içinde de silahlı mücadelenin daha aktif yürütülmesi gerektiğini düşünmüş ve gerilla saflarına katılmıştır.

Halkımızın ancak silahlı mücadele ile özgürleşebileceğine olan inancıyla gerilla saflarına katılan Zana Vejîn yoldaşımız, gerilla yaşam ve hareket tarzına kısa sürede uyum sağlayarak yetkin bir kadın gerilla olmasını başarmıştır. Gerilla savaşına büyük bir inançla bağlı olan Zana Vejîn yoldaşımız tüm halkımızın bu bilinçle hareket etmesi gerektiğine inanmış ve ancak Devrimci Halk Savaşı’yla Kürdistan Devrimi’nin gerçekleşebileceğini öngörmüştür. Yine bir kadın olarak da kadın özgürlüğünün erkek egemen zihniyete ve onun yapılarına karşı silahlı mücadele dışında herhangi bir yolla gerçekleşmeyeceğini düşünmüş ve özgürlük mücadelesi veren tüm kadınların gerilla saflarına katılarak özgürlüklerini elde edebileceklerine inanmıştır. Bu temelde Hareketimizin kesin zafer kazanma temelinde gündemine koyduğu ve özünde Demokratik Modernite anlayışının olduğu gerillayı yeniden yapılandırma projesine büyük bir istek ve coşkuyla katılmış, kendisini Demokratik Modernite’nin yılmaz bir savaşçısı haline getirmek için ciddi bir çabanın ve emeğin sahibi olmuştur. Yine Önder Apo’nun Kadın Kurtuluş İdeolojisi’nde derinleşerek düşünsel anlamda da kendisini yetkinleştirmiştir. Zana Vejîn yoldaşımız partimiz PKK’nin yaşayan özü olan yoldaşlığa tutku derecesinde bağlı olmuş ve yoldaşlıktaki derinliğiyle bulunduğu her alanda iz bırakmasını bilmiştir. Yine emekçi ve fedakar yönleriyle çalışma yürüttüğü her yerde yaşama yön vermesini bilmiş, öncülük görevlerini bu temelde eksiksiz bir şekilde yerine getirmenin çabası içerisinde olmuştur.

SERHAT TOLHILDAN

Serhat yoldaşımız Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin ilk filizlendiği ve direnişçi halk gerçekliğinin ilk oluşmaya başladığı bölgelerden biri olan Êlih’de yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Düşmanın Kürdistan’ı insansızlaştırmak için uyguladığı yoksullaştırma politikaları nedeniyle Türkiye metropollerine göç etmek zorunda kalan ailesinin geçimini sağlamak çalışmak durumunda kalan Serhat yoldaşımız emek gerçekliğiyle genç yaşında tanışmıştır. Bu durum kendisinde sorumluluk duygusunun ve bilincinin gelişmesine neden olmuştur. Yine Türkiye metropollerinde düşmanın halkımıza reva gördüğü yaşam biçimine de tanıklık etmiş ve bu durum düşmana karşı büyük bir öfke duymasına neden olmuştur.

2013 yılında gerilla saflarına katılan Serhat yoldaşımız edindiği yaşam tecrübesini gerilla gerçekliğiyle bütünleştirerek yetkin bir gerilla olmayı başarmıştır. Özellikle emekçi, fedakar yanları ve kendisini yaşamın her alanından sorumlu hissetmesi gelişmesinin temel etkenleri olmuştur. Bu özellikleri hem tüm yoldaşları tarafından sevilmesine hem de yaşam içerisinde doğal bir komutan ve öncü olmasına neden olmuştur. Halkımızın gerilla gerçekliğine yüklediği anlamın ve beklentilerinin ağırlığında olan Serhat yoldaşımız, bu anlama denk bir duruşun sahibi olmak ve halkımızın beklentilerine cevap olabilmek için yoğun bir çabanın ve emeğin sahibi olmuştur. Yine Önder Apo’nun İmralı’da geliştirdiği insan üstü direnişinin ağırlığını her an hissetmiş, bu direnişe layık bir militan olmak için kendisini ideolojik ve askeri alanlarda sürekli geliştirmiştir. Bu temelde uzman bir gerilla olabilmek için branşlaşma eğitimlerine büyük önem vermiş ve kendisini taktik ve teknik konusunda yetkinleştirmiştir. Yaşadığı yoğunlaşma düzeyini pratikleştirmek için sürekli arayış içerisinde olan Serhat yoldaşımız sürekli olarak savaşın en sıcak ve yoğun olduğu alanlara gitmek istemiştir. Halkımızın kazanımlarına göz diken DAİŞ çetelerine karşı başta olmak üzere düşmana karşı bir çok savaşa ve eyleme katılmıştır. Bu eylemlerde yaralanmasına rağmen bu durumu kendisi için bir engel olarak görmemiş aksine devrim mücadelesine daha da yüklenmiştir. Kendisinde Apocu fedai kişilik özelliklerini oluşturan Serhat yoldaşımız yoldaşlığındaki sadeliği, emek mücadelesindeki tavizsiz duruşu ve devrim değerlerinin korunmasındaki keskinliğiyle tüm yoldaşlarına örnek olmuş ve öncülük görevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesini bilmiştir.

Mücadeledeki azim ve zaferdeki kararlı duruşlarıyla bizlere daha fazla mücadele etme gerekçesi ve talimatı olan Rojda, Zana Vejîn ve Serhat yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyor, kahraman şehitlerimizin daha iyi bir dünya yaratma amaçlarını başarıya taşıyacağımızın sözünü bir kez daha yeniliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here