Home Haberler HPG, Şehit düşen 3 gerillanın kimliklerini açıkladı

HPG, Şehit düşen 3 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
302

Cudî ve Kato Jîrka alanlarında şehit düşen 3 gerillanın kimlikleri açıklayan HPG, “şehitlerimizin bizlerden bekledikleri zaferi mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit düşen 3 gerillanın kimliğini açıkladı. HPG yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

“14-18 Ağustos tarihlerinde Cudî ve Kato Jîrka alanlarında sömürgeci Türk devletinin gerçekleştirdiği bombardımanlarda Helo, Jînda ve Rojîn yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır. Her 3 yoldaşımız da uzun bir süredir bulundukları Botan bölgesinde geliştirilen devrimci hamlelere öncülük düzeyinde katılım sağlamış ve devrimci görev ve sorumluluklarını en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışmışlardır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Helo Mahabadî
Adı Soyadı: Muhammed Alizade
Doğum Yeri: Mahabad
Anne – Baba Adı: Ami – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Ağustos 2021 / Cudî
Kod Adı: Jînda Berat Cihan
Adı Soyadı: Nurcan Çintan
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Ayşe – Ömer
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Ağustos 2021 / Kato Jîrka
Kod Adı: Rojîn Amed
Adı Soyadı: Fidan Kutpınar
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Hediye – Kulî
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Ağustos 2021 / Kato Jîrka

 

HELO MAHABADÎ

Helo yoldaşımız, Kürdistani değerlere bağlılığı ve işgale karşı direnişiyle tanınan Mahabad kentinde dünyaya gelmiş ve yurtsever duyguların güçlü olduğu bir ailede büyümüştür. Sömürgecilerin dört parça Kürdistan’da uyguladıkları inkar ve imha politikaları karşısında her zaman direnen Rojhilatê Kurdistan’nın mirasıyla şekillenen yoldaşımız, Önderliğimize karşı geliştirilen lanetli 15 Şubat Komplosu sürecinde Önder APO ve mücadeleyi tanımıştır. 2010 yılında Kürdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılan ve ulusal birlik ruhunu en üst çizgide temsil ederek mücadelesini kesintisiz bir şekilde yürütmüştür. Kürdistan’ın farklı parçalarında gerillacılık yaparak profesyonel gerilla çizgisinde uzmanlaşan yoldaşımız, son olarak Botan alanına geçmiş ve yeni dönemin ruhunu taşıyan öncü bir komutan olarak işgal saldırılarına karşı büyük bir direniş sergilemiştir. Ölümsüz komutanımız Egid çizgisini gerillacılık yaşamında hayata geçiren Helo yoldaşımız, işgalci TC devletine ağır darbeler vurulan bir çok eylemde yer almış ve zafer çizgisinin örnek bir militanı olmuştur. Helo yoldaşımızın emeğiyle yarattığı miras yoldaşlarının mücadelesinde yaşamaya devam edecektir.

JÎNDA BERAT CİHAN

Jînda yoldaşımız, Wan’da dünyaya gelmiş ve yurtsever bir ailede büyümüştür. Özgürlük Gerillası’nı küçük yaşlardan itibaren tanıyan yoldaşımız, hayalini kurduğu gerilla saflarına katılarak halkımızın özgürlük hayallerini gerçekleştirmek için genç yaşında devrimci mücadelenin içinde yer almıştır.

Önder APO’nun felsefesinde derinleşerek özgür kadın kimliğini şahsında geliştirmek için sürekli bir yoğunlaşma içerisinde olmuştur. Demokratik Uygarlığın temellerinin kadın öncülüğünde atıldığı Kürdistan merkezli Ortadoğu’da Kadın Özgürlük Çizgisi’nde militanlaşarak tereddütsüz yürüyen Jînda yoldaşımız, yürüttüğü pratikle hem yaşamda hem savaşta üzerine düşen öncülük misyonunu büyük bir başarıyla yerine getirmiştir. Güler yüzlü emekçi kişiliğiyle yoldaşları arasında büyük saygı uyandıran, öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaşan ve hızla komutanlaşarak yeni dönemin ihtiyaçlarına göre kendisini hızla geliştiren yoldaşımız, kısa sürede güçlü bir gerillacılık deneyimi geliştirmiştir.  Son olarak bulunduğu Botan alanında işgalcilere karşı yürütülen büyük savaşın içinde öncü olarak yer alan ve her eylemde üstlendiği görevleri büyük bir başarıyla yerine getiren Jînda yoldaşımız, halkımızın zafer yürüyüşünde önümüzü aydınlatmaya devam edecektir.

ROJÎN AMED

Rojîn yoldaşımız da Wan’da Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne değerler katan yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Bulunduğu çevrede mücadeleyi tanıyan ve sömürgecilerin halkımıza karşı uyguladığı saldırılar karşısında doğru mücadelenin gerilla direnişinden geçtiğini görerek gerilla saflarına katılmıştır.

Genç bir kadın gerilla olarak kendini Önderlik Felsefesi’nde geliştiren ve edindiği ideolojik birikimle askeri alanda uzmanlaşmayı esas alan Rojîn yoldaşımız, kısa sürede komutanlaşmış ve güçlü bir pratik sergilemiştir. Kürdistan kadınının direnişçi ruhunu Kadın Özgürlük Çizgisi’yle bütünleştiren yoldaşımız, büyük bir enerjiyle mücadelesini kesintisiz bir şekilde yürütmüş ve zafer çizgisinde yürüyen mücadelemizin öncülerinden olmuştur. Her zaman özlemini duyduğu ve gerillacılık yürütmek istediği Botan sahasına geçerek mücadelesini sürdürmüştür. En zor koşullar altında militan ruhun temsilini yaparak Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın hiçbir zaman işgalcilere karşısında boyun eğmeyeceğini ve Kürdistan’ın kutsal topraklarını fedaice savunacağını göstermiştir. Önderliğe ve yoldaşlığa olan derin bağlılığıyla tanınan ve yürüttü pratiklerde örnek bir duruş sergileyen Rojîn yoldaşımızın direniş çizgisi mücadelemizde yaşamaya devam edecektir.

Soykırımcı Türk devletinin Botan merkezli olarak geliştirdiği halkımızı ve hareketimizi tasfiye etme saldırılarına karşı fedailik çizgisinde destansı bir direniş sergileyerek sömürgecilerin hayallerini kursaklarında bırakan Helo, Jînda ve Rojîn yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyor, şehitlerimizin bizlerden bekledikleri zaferi mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here