Sancar: Toplumsal mücadele ve yaygın halk örgütlenmesi esastır

0
222

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, demokratik siyasetin pazarlıklar üzerine kurulmasını reddettiklerini belirterek, “Toplumsal mücadele ve yaygın halk örgütlenmesi esastır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM), Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Ankara’da bir otelde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını, Eş Genel Başkan Sancar yaptı. “HDP’liyiz her yerdeyiz” kampanyası kapsamında yoğun, yorucu fakat o derece verimli, coşkulu bir dönem geçirdiklerini dile getiren Sancar, “Türkiye’nin her tarafından hayata geçirilmesinde başta parti emekçileri, yöneticileri, PM üyeleri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Partimiz ve halkımız bu emekleri karşılıksız bırakmıyor. Gördüğümüz ilgi ve coşku doğru yolda olduğumuzu göstermiştir. Bu kampanya dolayısıyla yaşadığımız o heyecanlı güleri bir kez daha hatırlatarak emeği geçenleri kutluyor ve kendilerine minnet ve şükran duygularımızı iletiyoruz” dedi.

‘Kendiliğinden hal yoluna girecektir diye beklemek naifliktir’

İktidarın çöktüğünü vurgulayan Sancar, “Sistem çözülüyor. İktidar çözülüyor, sistem çöküyor. Bizim bu çöküşü karşı bir yol oluşturma sorumluluğumuz var. HDP, halkların ortak iradesidir, ezilenlerin, ötekilerin sesi olarak bu sorumluluğunu üstlenmelidir.  Bu sorumluluk ve bilinçle önümüzdeki dönemde iktidarın çözülmesine karşı alternatif, toplumsal çözülmeye karşı da yeni bir başlangıç hedef belirledik. Yeni başlangıç ve güçlü alternatif olmadan sadece bekleyerek sorunları çözemeyeceğimizi çok iyi biliyoruz. İktidar kaybediyor, çözülüyor diye bekleyerek sorunlar kendiliğinden hal yoluna girecektir diye beklemek naifliktir, naiflik de apolitik bir tavırdır. Asıl politik tavır demokratik siyasetin özünü oluşturulan toplumsal yenilenmeye öncülük etmektir. Toplumsal bir alternatif üretme hedefidir. HDP de siyaseti toplumla birlikte yürütmeyi, hakların ortak iradesine çözümün esas gücünü vermeyi varoluş sebebi yapmış bir parti olarak bu çalışmaların en önünde yer almak mecburiyetindedir. Toplumsal mücadelenin ve yaygın halk örgütlenmesi esastır” diye belirtti.

Yozlaşmaya karşı, halk için siyaset anlayışından taviz verilmemeli

Yozlaşmaya karşı halkla birlikte siyasetin yapılması gerektiğini belirten Sancar “Bizlerin siyasette herhangi bir rant, mevki beklentisi yoktur, olamaz. Bu kadar temiz kalmış, özü halka hizmet ve bu ülkeye demokrasi, barış getirmek olan bir partinin en fazla sakınması gereken tuzaklardan biri de sistemin yarattığı siyasi mekanizmanın çürümüşlüğünü gözden kaçırmaktır. Yani, bizlerin de sistem içi siyasette yaşanan yozlaşmaların bize bulaşmasına karşı her kademede uyanık olmak zorundayız. Her kademede güvencelerimizi birlikte aramak ve hayata geçirmek zorundayız. Aksi takdirde sistemin yenilenmesinde öncü güç değil, maalesef etkisiz unsur olmak gibi bir durumla karşı karşıya kalırız. Yozlaşmaya, siyasi çürümeye, toplumsal çözülmeye karşı bizim halkla birlikte, halkın içinde halk için siyaset anlayışından bir milim taviz vermememiz gerekiyor” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here