HPG: Avaşin’de üç gerilla kimyasal silahla şehit düştü

0
122

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada, Avaşin’deki Girê Sor’da işgalcilere geçit vermeyen gerillaya karşı kimyasal silah kullanıldığını duyurdu. Açıklamada üç gerillanın şehit düştüğü bildirildi. Werxelê alanında ise üç işgalcinin cezalandırıldığı belirtildi.

HPG-BİM’den gelen açıklama şöyle:

Avaşîn bölgesine bağlı Girê Sor Direniş Alanı’nda;

İşgalci TC ordusunun 23 Nisan gecesi başlattığı kapsamlı işgal operasyonu karşısında Kürdistan Özgürlük Gerillası, özgürlük mücadelesi tarihine altın harflerle geçen bir direniş sergilemiştir. Kullandığı bütün insanlık dışı ve kirli savaş yöntemlerine rağmen gerilla direnişi karşısında sonuç alamayan işgalci TC devleti savaş suçu işlemeye devam etmektedir. TC ordusu 3 Eylül günü Girê Sor’da işgale geçit vermeyen, en zor koşullar altında sarsılmaz Apocu irade ve direniş ruhuyla savaşan yoldaşlarımıza karşı yoğun bir şekilde kimyasal silahlar kullanmıştır. Faşist TC devletinin alçakça gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırıları sonucunda 3 özgürlük savaşçımız şehadete ulaşmıştır. Kahraman şehitlerimizin kimlik bilgileri daha sonra halkımız ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

WERXELÊ’DE 3 ASKER CEZALANDIRILDI

Avaşîn bölgesine bağlı Werxelê Direniş Alanı’nda;

– 14 Eylül günü Werxelê Direniş Alanı’nda ilerlemek isteyen işgalciler güçlerimiz tarafından takibe alınmıştır. Denetim altına alınan işgalciler, aynı gün saat 01:30’da iki koldan etkili bir şekilde vurulmuştur. Birinci eylem kolu; bir grup işgalciyi direniş mevzileri çevresinde sabotaj taktiğiyle vurmuştur. İkinci eylem kolu; yakın mesafeden el bombaları ve ferdi silahlarla işgalcileri vurmuş ve en az 3 işgalciyi cezalandırmıştır.

Werxelê Direnişçileri’nin gerçekleştirdiği bu başarılı eylemin ardından işgalci TC ordusu kayıplarını ancak gece saatlerinde helikopterler ile alandan uzaklaştırabilmiştir.

– 14 Eylül 03:30 – 05:00 saatleri arasında işgalci TC ordusu, Werxelê Direniş Alanı’nı kimyasal gazlar ve ağır silahlar ile bombalamıştır.

TÜRK ORDUSU FİRAR EDEN ASKERİ VURDU, ADI SEZAİ GÜNGÖR

10 Eylül günü Zap bölgesine bağlı Şamkê alanında bir grup işgalci güçlerimiz tarafından denetim altına alınmıştır. Bu işgalci grubu denetim altına alındığını fark edince, Türk ordusundaki bir asker teslim olmak için bu gruptan firar ederek güçlerimize doğru gelmek istemiştir. Gerilla güçlerimiz bu askeri sağlam bir biçimde yanına almaya çalışırken, işgalciler ferdi ve orta otomatik silahlarla bu askeri hedefleyerek yoğun ateş açmıştır. Bu askerin sağ kurtulabilmesi için güçlerimiz işgalciler ile yoğun bir çatışmaya girmiş ve bunun sonucunda bir yoldaşımız yaralanmıştır. Daha sonra işgalci Türk ordusu gerillaya teslim olmak isteyen askerin bulunduğu alanı obüslerle yoğun bir şekilde bombalamıştır. Firar eden ve teslim olmak isteyen asker, Türk ordusunun açtığı ateş ve yaptığı yoğun bombardıman sonucunda gerilla güçlerimize ulaşamadan vurularak düşmüştür. Arkadaşlarımız çatışma ve bombardıman esnasında bu yaralı askeri almak için yanına gittiklerinde öldüğünü görmüşlerdir. İnsanlıktan nasibini almamış faşist Türk ordusunun zorla savaştırmaya çalıştığı ve bu yüzden firar etmek isterken vurduğu askerinin sözleşmeli piyade er Sezai Güngör olduğu tespit edilmiştir.

ZAP, AVAŞİN VE METİNA BOMBALANDI

14 Eylül günü 17:00 – 18:00 saatleri arasında Zap bölgesine bağlı Rênçbiraxa köyü sınır hattından bulunan karakollardan atılan obüsler ile bombalanmıştır.

– 14 Eylül günü 22:30 – 00:30 saatleri arasında Metîna bölgesine bağlı Qaşûra hattında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Amediye ilçesinin Kanî Masî nahiyesine bağlı Êdinê, Dêşîşê, Kêste, Hirorê Dêrarê ve Serarû köylerinin çevresi ile Gire Şehîd Çiya, Koordîne, Qela Qûmriyê alanları saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.

– 14 Eylül günü 22:40 – 00:10 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Mervanos, Tabûra Ereba, Girê Spî, Gîrê Sor ve Girê Silêman alanlarında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı saatlerde Werxelê yamaçları ve Geliyê Basya alanları saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz