Batman’da şehide kitlesel uğurlama

0
249

Türk ordusunun Siirt’in Baykan ilçesinde 16 Eylül 2019’de yaptığı saldırı sırasında şehit düşen YJA STAR’lı Dilvin Can, Batman’ın Güneykent Mahallesi’nde bulunan Asri Mezarlık’ta defnedildi.

1 Haziran 2021’de aileyi arayan yetkililer, DNA testi için kan örneği verilmesi yönünde bilgilendirme yaptı. Bunun üzerine aile, 2 Haziran günü Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek kan örneği verdi.

POLİS KEPÇE VERMEDİ

Dün itibarıyla aileye DNA testinin uyumlu çıktığı yönünde bilgi verildi. Bunun üzerine aile, Zevye Mezarlığı’nda bulunan kimsesizler bölümüne giderek cenazeyi almak istedi. Kepçe isteyen aileye polis tarafından “Kendi imkanlarınızla 3 kişi ile çıkarın” denildi. Ailenin savcılık talimatını göstermesi üzerine kepçe verildi.

ARBEDE YAŞANDI

Cenazeyi buradan alan aile cenazeyi Batman’a getirdi. Ailenin yanı sıra yüzlerce kişinin katılımıyla mezarlığa getirilen cenazeye, polis aile dışında katılımın olmayacağını belirtti. Bunu kabul etmeyen kitle ile polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Yaşanan arbedenin ardından kitlenin bir kısmı mezarlığa alınırken, kalabalık bir kitle ise mezarlık girişinde bekledi. Mezarlık girişini tutan polis, GBT kontrolü yaptı. Can’ın cenazesi dini vecibeleri yerine getirilmesinin ardından kadınların omzunda mezara getirilip defnedildi.

KİTLESEL YÜRÜYÜŞ

Defin işlemlerinin ardından dışarda bekleyen kitle ile mezarlıktaki kitle, “Şehîd namirin” sloganı eşliğinde birleşti. Birleşme ile birlikte kitlenin sayısı arttı. Burada bekleyen kitle ailenin evinin önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yol boyunca Can’ın ailesi “Ez diya şehida me, ez diya Dilvînim, ez natirsim”  diye haykırdı.

Evin önüne gelindiğinde ise kitle tarafından Can’ın fotoğrafları taşınarak, “Bîjî Serok Apo” ve “Şehîd namirin” sloganları atıldı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here