KCK: Önder APO Aysel Doğan’ın duruşunu her zaman takdir etti

0
150

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı yakalandığı hastalık sonucu şehit düşen Aysel Doğan’a ilişkin açıklama yaptı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında şunlar belirtildi:

“Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin ilk devrimcilerinden değerli yoldaşımız Aysel Doğan’ı, bizi derinden etkileyen bir şekilde hastalık sonucu şehit verdik. Bütün yaşamını Kürdistan Özgürlük Devrimine adayan ve bunun büyük mücadelesini veren Aysel Doğan yoldaşın anısı önünde saygıyla eğiliyor, aşkla yürüttüğü mücadeleyi zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.

Aysel Doğan yoldaş tüm yaşamını mücadeleye adamış büyük bir devrimciydi.  Halkların, kadınların ve insanlığın kurtuluşu, özgürlüğü için her türlü bedeli ödeyen, düşmana karşı büyük bir öfke taşıyan, mücadeleci, direngen ve asi kişiliği ile zalime karşı asla boyun eğmeyen bir yoldaştı. Zindanda kaldığı uzun yıllar boyunca baskı ve işkenceler karşısında hiçbir zaman boyun eğmedi. Sakine Cansız’ın ve 14 Temmuz direnişçilerinin yoldaşı olarak soykırımcı sömürgeci, işkenceci faşist düşmana karşı direndi ve teslim olmadı. Yüksek bilinci, özgürlüğe olan tutkusu ve mücadeleye olan derin bağlılığıyla her zaman örnek bir yoldaş oldu. Her türlü görevi tereddüt etmeden yapan, sorumluluk bilinci yüksek, halk sevgisi derin, çalışkan, enerji dolu bir yoldaş olmayı her zaman başardı.

Aysel yoldaşın çok direngen bir ruhu ve duruşu vardı. Ülke bilinci ve sevgisi çok derindi. İnsan ve toplum olmanın ancak özgür ülke ve toplumla mümkün olduğu inancına çok sıkı bağlıydı. Kürdistan’ın, Kürt halkının ve kadının özgürleşmesi onun en büyük hayali ve tutkusuydu. Hep bu hayal ve tutku için yaşadı ve şehit düşene kadar bunun için mücadele etti.

ÖNDER APO AYSEL DOĞAN’IN DURUŞUNU HER ZAMAN TAKDİR ETTİ

Aysel yoldaşın Önder Apo’ya derin ve sarsılmaz bir bağlılığı vardı. Her zaman Önder Apo’yu anlama ve buna göre yaşamanın arayışı ve çabası içerisindeydi. 1999 yılında Önder Apo’nun çağrısı üzerine hiçbir tereddüde girmeden ikinci barış grubunda yer alarak Avrupa’dan Türkiye’ye geçti. Türk devleti tarafından tutuklanıp zindana atılacağını bilmesine rağmen Önder Apo’ya ve mücadeleye olan bağlılığı Aysel yoldaşı bu değerli tutuma götürdü. Böylece Önder Apo’nun başlatmak istediği yeni sürece öncülük etti ve en önde katılım sağladı. Soykırımcı sömürgeci faşist Türk devleti atılan bu adıma olumlu yaklaşmadı, Aysel Doğan ve beraberindeki yoldaşlarını tutuklayarak zindana attı. Aysel yoldaş düşmanın bu namertçe karakterini bildiğinden zindanda kaldığı süre boyunca Önder Apo’nun çözüm çabalarını tutkuyla destekledi, büyük bir çaba ve mücadele içerisinde oldu. Önder Apo, Aysel yoldaşın bu değerli duruşunu her zaman taktir etti, kendisine duyduğu güveni daima dile getirdi, yüksek beklentilerini ifade ederek tüm yoldaşlara örnek gösterdi.

DEMOKRATİK SİYASET ALANI AYSEL DOĞAN’A ÇOK ŞEY BORÇLU

Aysel Doğan yoldaş Kürt siyasi hareketinin gelişmesine de öncülük etti ve bunun için büyük emekler verdi. Demokratik siyasetin birçok alanında çalışmalar yaptı. Halkın özgürlük bilinci edinmesinde ve örgütlenmesinde Aysel yoldaşın önemli bir katkısı oldu. Devlet her zaman demokratik siyaset çalışmalarını baskı, gözaltı ve hapisle engellemeye çalışsa da o tüm bunlara göğüs gerdi ve demokratik siyasetin gelişmesi için ısrar etti, bu geleneğin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadı. Bu anlamda demokratik siyaset alanı ve hareketi Aysel yoldaşın bu emeklerine çok şey borçludur. Dolayısıyla Aysel Doğan yoldaş Kürdistan Özgürlük Hareketinin olduğu kadar demokratik siyasetin de bir şehididir.

Aysel Doğan yoldaş Dersim Tertelesinin lideri Pir Seyit Rıza’nın ailesindendi. Dersimin direngen ve teslim olmayan özgür ruhuna sahipti. Soykırımcı sömürgeci Türk devletinin Dersim’de gerçekleştirdiği soykırım ve katliamın bilince çıkarılması ve Dersim’in kökleri üzerinden yeniden inşa edilmesi için kurulan akademiye öncülük etti ve önemli çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalara tahammül edemeyen faşist iktidar akademiyi kapatarak Aysel yoldaşı tekrar tutsak etti. Ancak Aysel Doğan yoldaş mücadelesini zindanda da sürdürdü. Hiç kuşkusuz bu direniş ruhu Seyit Rıza’nın, Besê ve Zarifelerin ser veren ama düşmana boyun eğmeyen duruşunun bir devamıdır ve bunu en iyi temsil eden insanlardan biri Aysel Doğan yoldaş olmuştur.

Kürdistan Özgürlük Hareketi olarak anısına bağlılığımızın gereği, özgürlük mücadelesini zafere götüreceğimizin sözünü yineliyoruz. Aysel Doğan yoldaş Kürdistan ve Türkiye Sosyalist Hareketinin önder şehitlerinin olduğu Mayıs ayında şehit düştü. Aysel yoldaşımız da büyük Mayıs ayı şehitlerinden biri oldu. Biz Aysel yoldaş ve Mayıs ayı şehitleri şahsında tüm devrim ve özgürlük şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyor, yurtsever Kürdistan halkını ve tüm devrimci demokratik çevreleri özgürlük ve devrim şehitlerine sahip çıkmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here