YPS-YPS JIN: Metropollerde Koordineli Ve Eş Zamanlı Eylemler Geliştirilmelidir

0
74

YPS Genel Koordinasyonu, 10 Ağustos’ta başlattıkları “zafer hamlesi”nin bir ayını geride bıraktığını belirterek, “Türkiye metropollerinin her alanını faşist AKP-MHP çetelerine karşı Zap savaşına çevirelim” çağrısında bulundu.

YPS Genel Koordinasyonu bir ayını dolduran “zafer hamlesi” vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, bu hamleyi büyütmek için gençliğe çağrı yaptı.

Bunun “tarihi hesap sorma hamlesi” olacağının altını çizen YPS’nin açıklaması şöyle:

“YPS`nin 10 Ağustos´ta faşizme karşı başlattığı zafer hamlesi Bakûr Kürdistan ve Türkiye metropollerinde her gün faşist düşmana karşı geliştirilen etkili eylemlerle çığ gibi büyümektedir. Bu zafer hamlemiz birinci mücadele ayını tamamlarken etkili eylemleriyle şimdiden faşist AKP-MHP rejiminin korkulu rüyası haline gelmiş bulunmaktadır. YPS’nin başlattığı zafer hamlesi, devrimci yurtsever halkımızın faşist düşmana karşı özgürlük mücadelesidir. Devrimci yurtsever Kürdistan ve Türkiye halklarımız, deyim yerinde ise yediden yetmişe herkes YPS`nin başlattığı bu zafer hamlesini geliştirmekten sorumludur.

HESAP SORMA HAMLESİ OLACAK

Faşist AKP-MHP rejimi 2015 yılından bu yana Kürdistan’da Kürt ve Kürdistan adına faşistçe saldırmadığı bir değer bırakmadı. Kürdistan’da mazlum Kürt halkına karşı bu kadar namertçe yürütülen topyekûn soykırım, talan, tecavüzlere karşı, YPS`nin zafer hamlesi faşist düşmandan tarihi hesap sorma hamlesi olacaktır.

HER KAYBETTİKLERİNDE KÜRTLER AKILLARINA GELİYOR

Bugün Zapta Kürdistan gerillası karşısında büyük bir yenilgiyi yaşayan AKP-MHP çete ordusu tarihi bir dağılmayla yüz yüze kalmış durumdadır. Zap alanındaki kaybediş Türkiye’de AKP-MHP faşist rejimini yok oluşun eşiğine getirmiş durumdadır. Faşist ordunun Zap alanında çöküşü AKP-MHP faşist çetelerini çılgına çevirmiş durumdadır. Onun için faşist AKP-MHP çeteleri bu dağılmanın hıncını çıkarma peşindeyken, ulu orta toplumdaki herkese saldırarak kendilerini güçlü göstermeye çalışmaktalar. Faşist şef Erdoğan son demecinde `Gemi batarsa hepimiz boğuluruz` dedi. Aslında faşist şef Erdoğan bu açıklamasıyla bu savaşta yenildiklerini açıkça kendi ağzıyla itiraf etmiş oldu, yani yenilgi gerçekliğini kabullenmiş oldu. Yine Erdoğan`ın baş çetesi olan Süleyman soylu en son Diyarbakır’da yaptığı açıklamada “Kürt halkıyla kardeş olduklarını´´ belirtiyor. Her nedense faşist Türk rejimleri kaybettikleri anda Kürt halkıyla kardeşlik akıllarına gelmektedir. Bir halk deyimi vardır “Domuzdan post olmaz´´ Süleyman soylu gibi bir çeteden ne beklene bilinir? Bir kere Süleyman soyluyu insan olarak ele almamak gerekiyor. Kürt halkına karşı en ahlaksız suçları işlemiş, düşürülmüş, tecavüzcü bir yaratıktır. Halkımız artık bu çete güruhunu bütün çıplaklığı ile görmektedir ve bugün bu faşizme karşı etkili bir devrimci halk savaşı içerisinde yer almanın direk yaşama ya da yaşamama ile bağlantılı olduğunu çok iyi bilmektedir.

GENÇLİK TARİHİ ÖNCÜLÜK ROLÜNE DAHA FAZLA SAHİP ÇIKMALI

Bugün Türkiye ve Bakûr Kürdistan’da YPS´nin zafer hamlesi faşist AKP-MHP rejiminin temellerini kökünden sarsarken, devrimci yurtsever halk gerçekliği olarak her yönüyle bu tarihi zafer hamlesine katılmamız gerekiyor. Özelikle bu tarihi zafer hamlesinin öncülüğünü Türkiye ve Kürdistan’daki devrimci yurtsever gençliğin yapması gerekiyor. Zafer hamlesinin ilanıyla birlikte gelişen eylemselliklerde görülmüştür ki halkımız, kadınlar ve gençlik direk inisiyatif almaya hazırdır. Bu da bu savaşın esasta halkın faşizme karşı yürüttüğü ve yürütmesi gereken bir savaş olduğunu ve sömürgeciliği kırmanın en etkili yolunun bu olduğunu bir kez daha teyit ettirmiştir. Bu yönlü gençliğin tarihi öncülük rolüne daha fazla sahip çıkması gerekiyor.

Devrimci yurtsever halktan, kadınlardan ve gençlikten insanlar bize soruyorlar. ‘YPS-YPS JIN’ın başlattığı zafer hamlesine nasıl bir katılım yapalım? Düşmanın neyini hedefleyelim? Teknik silahlarımız yok’ vb. sorular sorulmaktadır. Şimdi devrimci yurtsever halkımız, faşist AKP-MHP rejiminin Kürdistan da halkımıza ve coğrafyamıza ne yaptıklarına bakarak bizim de Türkiye’de ne yapmamız gerektiğini anlamış oluruz. Faşist AKP-MHP çeteleri bugün Kürdistan’da özgürlük gerillasına karşı yasak ve insanlık suçu olmasına rağmen her türlü taktik nükleer bomba ve kimyasal silahları kullanıyor. Yurtsever Kürt halkına karşı topyekûn bir soykırım savaşı yürütüyor. Her gün yurtsever insanlarımız öldürülüyor, en aşağılık işkencelere maruz kalıyor, YİBO askeri kışlalarında Kürt çocuklarına karşı sistematik tecavüz uygulanıyor.

METROPOLLERİ ZAP’A ÇEVİRELİM

İnsanlık medeniyetine beşiklik etmiş güzelim Kürdistan coğrafyası tümüyle yakılarak, talan edilerek yok edilmek isteniliyor, her gün zindanlarda yurtsever insanlarımız katlediliyorken, Önder APO en ağır tecrit ve işkence altında tutulurken, Türkiye’de faşist düşmana karşı ne yapabilirim? Sorusu gerçekten tuhaf ve anlamsız bir soru olmaktadır. Faşizme karşı devrimci yurtsever gençliğin böyle anlamsız bir sorusu olamaz, olmamalı.

Son bir ayda Türkiye ve Bakûr Kürdistan’da binlerce devrimci yurtsever genç bizimle iletişime geçerek gelip Zap’ta savaşa katılmak istediklerini ama yol bulamadıklarını belirtiyorlar. Zap’ta savaşmak isteyen bir insan iradesi, Türkiye metropollerinde faşizme karşı da savaşabilmelidir. Gelip Zap’ta savaşmak isteyen devrimci yurtsever gençliğe sesleniyoruz.

Türkiye metropollerinin her alanını faşist AKP-MHP çetelerine karşı Zap savaşına çevirelim. Gelip Zapta savaşmak isteyen her devrimci yurtsever genç, Türkiye metropollerinin her neresinde olursa olsunlar, bir ZAP gerillası olduklarını asla unutmamalıdırlar. Devrimci halk savaş stratejisi temelinde, devrimci yurtsever halkımızın her bir ferdi YPS-YPS JIN gerillası, savaşçısı olduğunu bilmelidir.

FAŞİST DÜŞMAN HEDEFLENMELİ

Bugün faşist AKP-MHP çeteleri gibi Kürdistan savaşında hedef gözetmeksizin maddi manevi her şeyimizi yok etmek isteyen bir düşmana karşı, devrimci yurtsever gençlik çılgınlar gibi olmalıdır. Türkiye de faşist düşmanın her şeyi hedeftir. Başta faşist düşmanın ekonomisi olmak üzere, siyasi, askeri her şeyini hedeflemek gerekiyor. Kürdistan’da tüm değerlerini en barbar bir biçimde yok etmek isteyen faşist bir düşmana karşı, eyleme geçmemek kendine devrimci yurtseverim diyen bir genç için utanılası bir durumdur.

Bugün Bakûr Kürdistan ve Türkiye metropollerinde devrimci yurtsever gençliğin belirli bir kesimi faşist düşmana karşı sürekli eylemlerle savaş halindedir. Diğer yönden gençliğin büyük bir bölümü bu savaşa seyirci kalmaktadır. Bu durumun kendine devrimci yurtsever gençliğim diyen bir insan için asla kabul edilmeyecek bir durum olduğunu önemle bilmemiz gerekiyor. Bugün Türkiye metropollerinde faşist düşmana karşı canı gönülden savaşan devrimci yurtsever gençler mücadelesinde yalnız bırakılmamalıdırlar. Kendine devrimci yurtsever gencim diyen herkes bu savaşa dahil olmalıdır.

Kürdistan devrimci yurtsever gençliğin en büyük silahı ´´Özgürlük mücadelesine olan inancı ve bağlılığıdır“ Bu inanç ve bağlılık anlayışıyla hareket eden bir devrimci yurtsever gençliği, özgürlük mücadelesinin diğer teknik silahlarını da bulur. Faşist düşmana karşı nasıl taktik ve yöntemlerle savaşacağını bulur.

HEMEN HAREKETE GEÇİLMELİ, HAMLE BÜYÜTÜLMELİ

YPS- YPS JIN’ın zafer hamlesi temelinde faşist düşmana karşı eylemsellik tarzımız nasıl olmalıdır? Devrimci yurtsever gençlik Türkiye metropollerinde koordineli ve eş zamanlı eylemler geliştirmelidir. Devrimci yurtsever gençliğin en etkili teknik silahı ÇAKMAK ve KİBRİT olmalıdır. Türkiye metropollerinde faşist düşmana ait ne varsa yakılmalıdır. Bir yerde yangın eylemleri başladığı zaman, diğer şehirlerdeki tüm devrimci yurtsever gençlik hemen harekete geçmelidir, her yerde yakma eylemleriyle hamle büyütülmelidir. Yakma eylemlerinde somut bazı hedefler vardır. Tüm fabrikalar hedeftir. Faşist düşmana ait tüm işyerleri hedeftir. Yine faşistlere ait tüm araçlar, şirketler hedeftir. Kürt ve Kürdistanı yok etmeye çalışan faşist düşmana karşı, Kürdistan Devrimci yurtsever gençliği yakma eylemlerinde çılgınlar gibi olmalıdır. Türkiye metropollerini faşist düşmana karşı cehenneme çevirmeliyiz.

Bizi zafer hamlemizde durduracak tek güç Önder Apo´dur. Onun dışında faşist düşmana karşı eylemleri durdurmak bizim için ihanettir. Bugün faşist AKP-MHP rejimini çöküşün eşiğine getiren tek şeyin özgürlük mücadelemiz olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bundan sonra bu faşist AKP-MHP rejimden halklarımızı tümüyle özgürleştirmenin yine devrimci mücadelemizle olacağını önemle bilmemiz gerekiyor.

DEVRİMCİ MÜCADELE SÜRECİ

Faşist düşmana karşı ortak mücadele anlayışıyla devrimci mücadele yürüten tüm devrimci dost örgütlerimizin aktif devrimci mücadelelerini saygıyla selamlıyoruz. Özelikle HBDH milislerinin Bakûr Kürdistan ve Türkiye metropollerinde faşizme kök söktüren etkili eylemlerini saygıyla selamlıyoruz. Yine Jinên Tîrêjên Rojê örgütünün Bakûr Kürdistan ve Türkiye metropollerinde düşmana karşı geliştirdikleri etkili ve sonuç alıcı devrimci eylemlerini selamlıyoruz.

İçinde geçtiğimiz bu tarihi devrimci mücadele sürecinde, Bakûr Kürdistan ve Türkiye genelinde, Deniz Gezmiş, Haki Karer, Kemal Pir, Mazlum Doğan gibi tarihi devrimci önderlerimizin yol göstericiliğinde halklarımızın ortak devrimci mücadelesi anlayışıyla faşist düşmana karşı her yerde topyekûn direnişi geliştirelim. Bu anlayış temelinde YPS-YPS JIN’ın, faşist düşmanın topyekûn imha saldırılarına karşı 10 Ağustos´ta başlattığı zafer hamlesi temelinde, başta devrimci dost örgütler olmak üzere, tüm Türkiye ve Kürdistan devrimci yurtsever gençliğini tarihi zafer hamlemizi sahiplenmeye ve yükseltmeye çağırıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here