HPG, şehit düşen 4 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
61

“Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında kahramanca savaşan Kürt halkının yiğit evlatları, en zor koşullar altında halkımızın onuru ve özür geleceği için fedaice savaşmaktadır. Sömürgeci faşist Türk devletin işgal saldırıları karşısında tarihi bir direniş sergileyen, bulundukları her alanı düşman için geçilmez kılan Mahîr, Toprak, Delîl ve Destan yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır. Fedaice yaşayan ve fedailer çizgisinde tereddütsüz savaşarak işgalcilere ağır darbeler vuran yoldaşlarımız, biz geride kalan yoldaşları için unutulmaz bir mücadele mirası bırakmışlardır. Mahîr, Toprak, Delîl ve Destan yoldaşlarımız her zaman mücadelemizde yaşayamaya devam edeceklerdir.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Mahîr Başkale
Adı Soyadı: Ali Polat
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Zehra – Fehim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Ağustos 2022 / Zap

 

Kod Adı: Toprak Canwelat
Adı Soyadı: Hêva Ahmed
Doğum Yeri: Heleb
Anne – Baba Adı: Hanife – Muhammed
Şehadet Tarihi ve Yeri: 27 Mayıs 2022 / Zap

 

Kod Adı: Delîl Hawar
Adı Soyadı: Emrah Şanlı
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Ayşe – Sadık
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ağustos 2022 / Zap

 

Kod Adı: Destan Rustem Cûdî
Adı Soyadı: Gerdînya Şêxo
Doğum Yeri: Kobanê
Anne – Baba Adı: Ferîde – Ebdo
Şehadet Tarihi ve Yeri: 1 Temmuz 2022 / Zap

 

MAHÎR BAŞKALE

Kurdistan’da yurtseverliğin en dorukta yaşandığı alanların başında gelen Elbak ilçesi bu duruşunu düşmanının tüm saldırılarına rağmen halkımızın özgürlük değerlerini korumasını başarmıştır. Mahir yoldaşımız da bu yurtsever bölgede Kürtlük değerlerine bağlı bir ailede doğup, büyümüştür. Düşmanın koruculaştırma adı altında halkımızı birbirine kırdırmaya yönelik politikalarını erkenden fark eden Mahîr yoldaşımızın ailesi bu durumu kabul etmemiş ve düşmanın yoğun baskısına uğramıştır. Bundan dolayı köylerinden göç etmek zorunda kalmış ve Wan merkeze yerleşmişlerdir. Burada da düşman baskılarına maruz kalan Mahîr yoldaşımızın ailesi, hiçbir zaman bu baskılardan dolayı kendilerine yabancılaşmamış, Kürtlük ve yurtseverlik özlerini korumayı başarmışlardır. Ailesinin yaşadığı yoğun baskı ve işkencelerden dolayı daha küçük yaşlarda düşman gerçekliğine tanıklık eden ve bu düşman baskılarına maruz kalan Mahir yoldaşımız, düşmana karşı büyük bir öfke duymuştur. Düşman baskılarının yaşandığı böylesi bir dönem ve ortamda Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın düşmana karşı Bakûrê Kurdistan’ın birçok alanında darbe vurması ve bunun toplumumuzda ses getirmesi kuşkusuz Mahîr yoldaşımızı da etkilemiştir. Birçok Kürt çocuğu için çocukluk kahramanı ve bir gün gerçekleştirilmesi gereken bir hayal olan gerilla, Mahîr yoldaşımızın da çocukluk hayali olmuştur. Gerillayı bin yıllardır ezilen, katledilen ve sömürülen halklar ile çocukların özgürlük umudu olarak tanımlayan Mahîr yoldaşımız; her gün soykırım cenderesinden geçirilen halkımızın ve sokak ortalarında katledilen çocukların intikamını almak için 2014 yılında gerilla saflarına katılma kararı almış ve yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüştür.

Yeni savaşçılar eğitimini Heftanîn alanında alan Mahîr yoldaşımız burada Partimizin özünü oluşturan değerlerden biri olan yoldaşlık ilişkilerinden etkilenmiş, birçok değerli yoldaşı ile aynı havayı solumanın ve yaşamı paylaşmanın sevincini yaşamıştır. DAİŞ çetelerinin halkımıza karşı katliamlar gerçekleştirdiği bir dönemde daha yeni gerilla saflarına katılmış olmasına ve herhangi bir savaş tecrübesi olmamasına rağmen büyük bir cesaretle Kobanê alanına geçmiş ve çetelere karşı verilen varlık savaşında yer almıştır. Büyük bir fedakarlık ve emekle çetelere karşı savaşan Mahîr yoldaşımız bir grup yoldaşı ile birlikte taktik amaçlı geçtikleri Bakûrê Kurdistan’da çetelerle işbirliği kanıtlanan soykırımcı Türk devletine talihsiz bir şekilde esir düşmüştür. Yaklaşık 1 sene boyunca düşman zindanlarında kalmış, burada özgürlük hayallerine olan bağlılıkla direnişini sürdürmüştür. Zindandan çıkar çıkmaz tekrar gerilla saflarına katılan Mahîr yoldaşımız, birçok farklı çalışmada yer aldıktan sonra halk ve hareket olarak içerisinden geçtiğimiz tarihi sürece daha etkili katılmak ve bir militan olarak kendisinden olan beklentilere cevap olabilmek için bir eğitim sürecinden geçmesi gerektiğine inanmıştır. Bu temelde ideolojik eğitimlere dahil olmuş, Önderlik felsefesinde ve mücadele tarzında derinleşmek istemiştir. Eğitime katılımı da savaşa katılımı gibi ciddi olan Mahir yoldaşımız, kişiliğini daha fazla güçlendirerek, üzerine düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmeyi en temel amacı olarak belirlemiştir. Bu amacında başarılı olan Mahîr yoldaşımız daha çok Yeni Savaşçılar çalışmalarında yer almış, gerilla saflarına yeni katılan yoldaşlarını eğiterek birer yetkin Apocu militan olmaları için büyük bir emek ve çaba harcamıştır. Eğittiği her yoldaşında kendisini de eğitmiş, yeni dönemin gerilla tarzında daha fazla derinleşmeyi amaçlamıştır. Düşmana olan öfkesi ve kini hiçbir zaman dinmeyen Mahîr yoldaşımız, özellikle işgalci Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırıları başladığında savaşın en sıcak yaşandığı alanlardan biri olan Zap alanına geçmek istemiştir.

Bu temelde 2019 yılında Zap alanına geçen Mahîr yoldaşımız, burada hemen savaş cephesindeki yerini almış ve yoldaşlarıyla birlikte düşman saldırılarına cevap vermiştir. Zap alanında birçok eyleme katılan Mahîr yoldaşımız, bu eylemlerdeki cesaretli duruşu ve yeni dönem gerilla taktiklerine olan hakimiyeti ile tüm yoldaşlarına moral kaynağı olduğu gibi, örnek de olmuştur. Daha sonra yüksek güven gerektiren bazı çalışmalara dahil olmuş ve bu çalışmalardaki emekçi katılımı ile alandaki tüm yoldaşlarının takdirini kazanmıştır. Dur durak bilmeyen bir enerji ile çalışmalara katılan Mahîr yoldaşımız özellikle düşman saldırılarının yoğun yaşandığı 2021 yılında ve 14 Nisan 2022 günü başlayan işgal saldırılarına karşı fedai tarzdaki katılımı ile cevap vermiştir. Yüreği her zaman savaş tünellerinde olan yoldaşlarının yanında olmuş, dışarıdan hareketli birliklerle bu yoldaşlarının direnişlerine destek olmuş ve militanlık görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Savaş sürecindeki iddialı ve kararlı duruşu ile Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin başarıya ulaşması için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Mahîr yoldaşımız, Önder Apo ve şehitlerimizin iyi bir öğrencisi ve yoldaşı olmak istemiş ve sürekli bu yoğunlaşmanın içerisinde olmuştur.

TOPRAK CANWELAT

Toprak yoldaşımız, Önder Apo’nun başlattığı özgürlük mücadelesinin ilk filizlendiği alanlardan olan Heleb’de doğup, büyümüştür. Ailesinin farklı siyasi görüşlere sahip olmasına rağmen Toprak yoldaşımız daha küçüklüğünden itibaren Kurdistan Özgürlük Gerillası’na karşı sempati beslemiştir. Gerilladan her bahsedilişinde kulak kesilmiş, medyada gördüğü dağ, gerilla görüntüleri ve fotoğraflarından gözünü alamamıştır. Ulaşılması gereken bir amaç, gerçekleştirilmesi gereken hayal olarak tanımladığı gerillaya olan hayranlığı Toprak yoldaşımızı Kurdistan Özgürlük Mücadelesi ile tanıştırmış ve yaşamının tamamına yön verecek yol ayrımına gitmesini sağlamıştır. Gençlik dönemlerinden itibaren etrafında yaşanan yoğun savaşa ve bu savaş sonucunda halkımızın geleceğine dair olan kaygıları Toprak yoldaşımızı mücadele saflarına yönlendirmiştir. Bu temelde gençlik çalışmalarına dahil olmuş, yaklaşık 2 sene boyunca bu çalışmada yer almıştır. Gençlik çalışmalarında Önder Apo felsefesini tanımaya ve anlamaya başlamış, kendisi gibi genç arkadaşlarını da Önderliğimizin özgürlük felsefesiyle tanıştırmanın çabasında olmuştur. Çalışmalardaki moralli katılımı ve ikna yeteneği ile birçok arkadaşının Kurdistan Özgürlük Mücadelesi ile tanışmasını sağlamış ve bu anlamda daha mücadele yaşamının başlangıcında öncülük rolünü yerine getirmiştir. Birlikte çalışma yürüttüğü arkadaşının gerilla saflarına katılması, Toprak yoldaşımızda da belli arayışların gelişmesine neden olmuş ve 2015 yılında yüzünü hayranı olduğu Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra yeni savaşçılar eğitimini gören Toprak yoldaşımız, bu eğitim sürecinde PKK ve Önderlik gerçeğini, Kadın Özgürlük Mücadelesi’ni daha iyi anlamaya başlamıştır. Anladıkça daha fazla kendisine yönelmiş, kendisi yani “xwebûn” olmuştur. Artık dağlı bir gerilla olan Toprak yoldaşımız, her geçen gün kendisini askeri ve ideolojik anlamda geliştirmiştir. Gerillacılığı ve dağ yaşamını özgürlüğün sağlandığı bir yaşam biçimi olarak ele almış ve Kurdistan doğası ile daha fazla bütünleşmiştir. Gerillanın yoldaşlık ilişkilerinden ve yaşam tarzından etkilenen Toprak yoldaşımızın kendisi de bu yoldaşlık ilişkilerinin temelini oluşturan ilkeleri kişiliğinde oluşturmuştur. Sade ve dürüst kişiliği ile kısa sürede arkadaşlarının yüreğinde yer edinmiş ve “yoldaş” olmayı başarmıştır. Yaşamının her anı’nı Önderliğimize ve şehit yoldaşlarımıza layık olmanın derin sorumluluğu ile geçirmiş, bir YJA Star gerillası olarak üstlendiği öncülük görevlerini yerine getirmeye çalışmıştır. Bu temelde düşmanın geliştirdiği saldırılara karşı kendisini yeni dönemin gerilla taktik ve tarzında derinleştirmiş, kişiliğini Kadın Özgürlük İdeolojisi temelinde ele alarak her geçen gün geliştirmiş ve özgürlüğe her zamankinden daha fazla yaklaşmıştır. Yüreği her zaman sıcak savaş alanlarında bulunan ve düşmana karşı her an savaş halindeki yoldaşlarının yanında olmuş, her an onları hissetmiştir. Yaşanan savaş sürecine cevap olmak için kendisini yeni dönem taktiklerinde eğiten Toprak yoldaşımız, askeri eğitimlerini başarılı bir şekilde bitirdikten sonra Zap alanına geçmiştir.

Zap alanına geçer geçmez savaşın sıcak yaşandığı ön cephelere geçmek isteyen Toprak yoldaşımız, ilk olarak mevzilendirme çalışmalarında yer almıştır. Savaş tünellerinin hazırlanmasında emeği, moralli katılımı ve fedakarlığı ile tüm yoldaşlarına örnek olmuş ve öncülük yapmıştır. Düşmanın 2021 yılında başlattığı işgal saldırılarına karşı direniş mevzilerinde yer alan yoldaşlarının yanında yer almak istemiş fakat üstlendiği görevi başarılı bir şekilde yerine getirerek yoldaşlarının direnişini güçlendirdiğinin bilincinde olmuştur. Yoldaşlarıyla aynı mevzileri paylaşamasa da aynı düşünceyi ve duyguları paylaşan Toprak yoldaşımız yer aldığı çalışmalara daha fazla yüklenmiş; böylece hem halkımızın özgürlüğü için şehadete yürüyen yoldaşlarına hem de direniş mevzilerinde direnen yoldaşlarına layık olabileceğini düşünmüştür. Bu süreçte kendisini ruhen ve manevi anlamda daha fazla derinleştirmiş, her anı’nı şehit yoldaşlarının anılarıyla geçirmeye adamıştır. Bu derinlikli yoğunlaşma ile düşmanın 14 Nisan günü başlattığı işgal saldırılarına karşı Kurojahro direniş alanında düşmanı karşılayan ilk gerilla timlerinin içerisinde yer almıştır. Düşmanın her indirme yapma girişimine karşı fedai bir tarzla savaşmış ve düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok eyleme katılmıştır. İşgal saldırılarının ilerleyen günlerinde de hareketli timlerin içerisinde yer almış, yeni dönem gerilla taktiklerini iç içe ve zengin bir şekilde başarılı bir şekilde pratikleştirmiştir. Düşmana karşı geliştirdiği eylemlerdeki fedai saldırı ruhuyla Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin öncülerinden olan Toprak yoldaşımız, morali, coşkusu, dürüst kişiliği ve sadeliği ile tüm yoldaşlarının örnek alacağı bir militan olmuştur.

DELÎL HAWAR

Delîl yoldaşımız Kurdistan’da yurtseverliğin en yoğun yaşandığı ve özgürlük saflarına kattıkları yüzlerce yiğit evladı ile ülkemiz Kurdistan’ın özgürlüğü için bedel vermekten çekinmeyen Amed’in Licê ilçesinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Licê ilçesinin yurtseverlik ve Kürtlük değerlerine bağlı bir aile ve çevresinde büyüyen Delîl yoldaşımız, her Kürt çocuğu gibi daha küçükken düşman gerçekliği ile karşı karşıya kalmıştır. Özellikle düşmanın Kürt soykırımını gerçekleştirmek için uyguladığı asimilasyon politikaları karşısında öfkelenmiştir. Düşmanın Kürt halkını ortadan kaldırmayı hedeflediğini daha çocukken fark etmiş ve bunu hiçbir zaman kabullenememiştir. Gençlik dönemlerinde mücadele arayışına giren Delîl yoldaşımız gençlik çalışmalarına dahil olmuştur. Bu çalışmalarda başarılı olmuş, birçok Kürt gencinin bilinçlenmesine ve düşman gerçekliğini tanımasını sağlamıştır. Fakat mevcut sistem içerisinde ve sistemin belirlediği sınırlarda yürütülen mücadelenin halkımızı özgürleştirmeye yetmeyeceğinin bilincinde olmuştur. Bunun için daha radikal ve sonuç alıcı çalışmalara dahil olmuştur. Kurdistan şehirlerinin düşmana dar edilmesinde ve düşmanın sokaklarda rahat yürüyememesinde Delîl yoldaşımızın önemli bir emeği ve çabası olmuştur. Bu çalışmalardayken Önderlik gerçekliği ve partimiz PKK’yi daha yakından tanıma fırsatı bulan Delîl yoldaşımız, mücadelesini Kurdistan dağlarında yürütme kararı almış ve 2015 yılında gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

Yeni Savaşçılar eğitimini tamamlayan Delîl yoldaşımız Zap alanına geçmiştir.Daha gerillacılık yaşamının ilk günlerinde iddialı ve kararlı duruşuyla erken gelişme kaydetmeye başlamıştır. Düşman saldırılarının yoğun yaşandığı bir dönemde gerilla saflarına katılması Delîl yoldaşımız için fırsat olmuştur. Savaş koşullarında eğitim görmesi, kısa sürede öğrendiklerini pratikleştirme imkanı bulması Delîl yoldaşımızın kısa sürede yetkin bir gerilla olmasını sağlamıştır. Gerillacılığa olan merakı ve Türk sömürgeciliğine duyduğu derin öfke nedeniyle yoldaşlarının tecrübelerinden de faydalanmış ve gerilla savaş sanatında derinleşmesini sağlamıştır. Askeri anlamda kendisini geliştirdiği kadar ideolojik anlamda da arayışları olmuş, yaşadığı çelişkileri Önderlik felsefesi temelinde çözmeye çalışmıştır. Özlü kişiliği, dürüst katılımı ile yoldaşlarına güven veren Delîl yoldaşımız, Zap alanında düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme katılarak yoldaşlarının kendisine olan güvenini boşa çıkarmamıştır. Düşmana büyük darbeler vurulmasında her zaman öncülük yapan Delîl yoldaşımız, özellikle 2017 yılında Zap alanında gerçekleştirilen devrimci operasyonlarda düşmana ağır darbelerin vurulmasında belirleyici olan yoldaşlarımızdan olmuştur. 8 Haziran 2017 günü Zap alanında bir Skorsky helikopterin düşürüldüğü ve 14 işgalcinin cezalandırıldığı eylemde önemli bir rol oynayan Delîl yoldaşımız, böylece düşmana olan öfkesini başarılı eylemlere kanalize ederek mücadelesini büyütmüştür. Delîl yoldaşımız 2019 yılına kadar Zap alanında kalmış, burada çok değerli yoldaşlıklara ve birçok yoldaşının şehadetine tanıklık etmiştir. Bundan dolayı Zap alanında devrimcilik yürüttüğü zamanları yaşamının en değerli zamanları olarak ele almış, burada birlikte yaşadığı yoldaşlarını anılarına bağlı kalmayı ve şehadete ulaşan yoldaşlarının intikamını almayı en temel görevlerden saymıştır. Daha sonra kendisini askeri anlamda daha fazla geliştirmek, savaş teknolojisinde derinleşmek ve yeni dönemin gerilla savaş tarzında yetkinleşmek için eğitim çalışmalarına dahil olmuştur. Ağır silah eğitimi gören Delîl yoldaşımız, daha sonra Qendîl alanına geçmiş ve orada çalışmalara dahil olmuştur. Düşman saldırılarının yoğun yaşandığı bu süreçte savaş cephelerindeki yoldaşlarının yanında olmak için ısrarcı olan Delîl yoldaşımız, yaşamının en değerli zamanlarını geçirdiği ve tutkuyla bağlı olduğu Zap alanına dönmüştür.

Yoldaşları arasında savaşçı ve eylemci kimliği ile tanınan Delîl yoldaşımız Zap alanına döndükten sonra bu kimliğine denk bir duruşla hızlıca işgalcilere karşı gerçekleştirilen eylemlerdeki yerini almıştır. Yeni dönem gerilla taktiklerine olan hakimiyeti ile birbirinden başarılı eylemlere imza atmıştır. Savaş konusundaki tecrübelerini yoldaşlarıyla da paylaşarak hem yoldaşlık görevini yerine getirmiş hem de öncü bir komutan olarak her şart altında yoldaşlarının eğitimlerini üstlenmiştir. İşgalci Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik başlattığı saldırılara karşı birçok alanda direnişin örülmesinde her zaman önde olmuş, düşmanı konumlandığı her yerde hedefleyerek Kurdistan gerillasının yenilmezliğini göstermiştir. Büyük kahramanlıklara şahitlik eden ve birçok yoldaşının şehadetini yüreğine işleyen Delîl yoldaşımız, şehitlerimiz ile umudumuz ve güç kaynağımız Önder Apo’ya layık olabilmek için her anını büyük bir eylem için yoğunlaşarak geçirmiştir. Bu yoğunlaşma ile fedai bir tarzda yaşama, çalışmalara ve savaşa katılmış ve tüm yoldaşlarının her zaman örnek alacağı öncü bir komutan olmuştur. Zap alanının direniş kalesi olmasının mimarlarından olan Delîl yoldaşımız şehadete ulaştığı an’a kadar Önderlik ve şehitler çizgisinin yılmaz bir savaşçısı olmuş ve halkımızın kahramanlık tarihindeki onurlu yerini almıştır.

DESTAN RUSTEM CÛDÎ

İnsanlık onuru için geliştirdiği direniş ile dünyanın sembol kentleri arasındaki yerini alan Kobanê ve direngen halkı özgürlük mücadelemizin başlangıcından itibaren Önder Apo’ya olan sarsılmaz bağlılığı ile her zaman örnek olmuştur. Daha mücadelemizin ilk tohumlarının yeni yeni filizlendiği bir süreçte Apocu Harekete olan inançları ile onlarca evladını özgürlük saflarına katan Kobanê halkımız Kurdistan yurtseverliğinin önemli merkezlerinden olmuştur. Destan yoldaşımızın ailesi de bu yurtseverlik geleneğinin devamcıları olarak Rojava Özgürlük Devrimi’nin başlangıcından itibaren devrim çalışmalarında yer almıştır. Kendileri gibi çocuklarının da Apocu özgürlük felsefesi ile yetişmesini isteyen bu değerli ailemiz çocuklarını da özgürlük saflarına katmışlardır. Bu temelde tarihi Kobanê Direnişi’ne katılan Destan yoldaşımızın abisi Rustem Cûdî yoldaşımız bu tarihi direnişte fedai bir tarzla savaşarak şehitler kervanına katılmıştır. Yine bu değerli ailemizin yakın çevresinden birçok şehadet yaşanmış ve artık bu ailemiz Kobanê sınırlarını aşarak Kurdistanî bir aile olmuştur.

Böylesi değerli bir ailede doğan Destan yoldaşımız da Rojava Özgülük Devrimi şartlarında gençlik dönemlerini yaşamış; yaşanan tarihi savaşlara, direnişlere ve kahramanlık öykülerine şahitlik etmiştir. Kişiliğini bu direnişlerin ve kahramanlıkların şekillendirdiği Destan yoldaşımız da şehitlere ve Rojava Özgürlük Devrimi’nin mimarı olan Önder Apo’ya olan bağlılığın gereği olarak 2016 yılından itibaren devrim saflarındaki yerini almıştır. İlk olarak gençlik ve toplumsal alan çalışmalarında yer almıştır. Daha sonra Rojava ve Kuzey Suriye Özgürlük Devrimi’nin korunması için gerçekleştirilen tüm hamlelerde yer alan Destan yoldaşımız özgür Kürt kadınına yakışır bir duruşla çetelere karşı savaşmış ve Rojava Özgürlük Devrimi’nin kadın devrimi olduğu gerçekliğinin somut örneklerinden olmuştur. Yüreği her zaman özgürlük için çarpan devrimci bir kadın olan Destan yoldaşımız, bu süreçte Önder Apo’nun kadın özgürlük ideolojisini tanımaya ve anlamaya başlamıştır. Anladıkça daha fazla derinleşmek istemiş ve bu istemi her defasında onu Kurdistan’ın dağlarına yöneltmiştir. Binlerce yıl önce tanrıçaların taht kurduğu özgürlük alanları olarak ifadelendirilen Kurdistan dağlarında yaşanan direniş ve kadın yoldaşlarımızın öncülük ettiği yeni yaşam Destan yoldaşımızın daha fazla ilgisini çekmeye başlamıştır.

Bu temelde 2019 yılında gerilla saflarına katılarak yüzünü Kurdistan’ın özgür dağlarına dönen Destan yoldaşımız, büyük bir heyecan, istek ve coşku ile dağ ve gerilla yaşamına dahil olmuştur. Eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Zap alanına geçmiş ve Zap’ın muhteşem doğası karşısında hayranlığını gizleyememiştir. Kurdistan dağlarının heybeti karşısında her defasında heyecanlanan Destan yoldaşımız her geçen gün dağlarla bütünleşmiştir. Var olan askeri tecrübelerini gerilla savaş sanatı ile birleştirerek yetkin bir YJA Star gerillası olmayı başaran Destan yoldaşımız, özellikle yeni dönem gerilla savaş tarzına adapte olmakta zorluk yaşamamıştır. Kendisini hareketli gerilla tim ve tünel savaşlarına hazırlamıştır. Yine savaş tünellerinin hazırlık aşamalarına dahil olmuş, savaşın hazırlık ve planlama ile kazanılacağı gerçekliğini bilince çıkarmıştır. Düşmanın Zap alanına yönelik gerçekleştirdiği saldırılara karşı her zaman cevap olmak istemiş, bu temelde eylemlerde yer almak istediğini yoldaşlarına aktarmıştır. Düşmana karşı geliştirilen eylemlere katılarak Türk sömürgeciliğine ve katliamcı zihniyetine karşı olan öfkesini göstermiştir. Zap’ta birçok alanda gerillacılık yapan Destan yoldaşımız, 2021 yılından itibaren başlayan düşman saldırılarına karşı her zaman tetikte olmuş, her defasında gereken cevabı vermiştir. Son olarak bulunduğu Kurojahro alanında gerçekleşen düşman saldırılarına ilk cevap veren timlerin içerisinde yer almıştır. Düşmanın birçok indirme yapma girişimine karşı fedai bir tarzla müdahale etmiş ve onlarca düşman askerinin cezalandırıldığı eylemlere katılmıştır. Yoldaşlığa olan bağlılığı, sade yaşamı, dürüst katılımı ve emekçi kişiliği ile örnek bir PKK-PAJK militanı olan Destan yoldaşımız Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin yiğitliğiyle anılan örnek kadın militanlarından biri olarak her zaman hatırlanacak ve mücadeleyi büyütme gerekçesi olacaktır.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin öncüleri olarak yer aldıkları her çalışmayı mutlak başarı temelinde ele alan ve bunun için büyük emek harcayarak direnişi her geçen gün büyüten Mahîr, Toprak, Delîl ve Destan yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here