Yüreğini özgürlük sevdasıyla büyüttü

0
63

Onurlu yaşam tercihiyle yola çıkan Şilan Ökmen’in (Rahime Xebat) hikayesi, Mardin’in sıcak komünal taşlık evlerinde başlar. Yurtsever değerlere bağlı bir ailede dünyaya gözlerini açan Şilan, Kürdistan topraklarının güzelliği gibi rengarenktir. Şilan Ökmen de özünü Kürdistan topraklarının güzelliğinde bulur.

Çocuk yaşta ailesinin ve çevresindekilerin anlatımıyla PKK’yi tanımaya başlar ve arayışlar içerisine girer. Aynı zamanda faşist Türk devletinin Kürt halkına yönelik soykırım politikalarına da tanıklık etmiş olan Şilan, düşmana karşı büyük bir öfke duyar. Zamanla düşmana duyduğu öfkeyi bilinçli bir mücadelenin haline getirir. Sistemin yalan dolan üzerine kurduğu yaşamın farkına varır. Yakın akrabaların şehit düşmesi ve çevresindeki katılımlardan etkilenerek, “Ben de elimi bu yükün altına koymalıyım. Kürdistan’ın yiğit evlatları dağlarda özgür bir Kürdistan için işgalcilerle savaşıyorsa benim hiçbir şey olmamış gibi yaşamam vicdansızlıktır” diyerek onurlu bir yaşam için yola çıkan Şilan, 2014 yılında gerilla saflarına katılır. Botan’ın efsane komutanı şehit Rahime Çiçek’in izinden yürümek için partide Rahime adını alır. Ve ilk adımlarını Botan dağlarında atar.

Yüzündeki mutluluk ve heyecanın nedeni, umutlarının dağlarda yeşermesidir. Botan dağları YJA Star gerillası Rahime Xebat’a yüreğini açar. Sanki yıllardır bu dağlarda yaşamış gibi… Özgürlük mücadelesinin kararlı bir sürdürücüsü olma iddiasını, devrimci mücadelesinin başlangıcında verir. Güler yüzüyle, fedakarlığıyla, yoldaşlarının yüreğinde büyük bir yer edinir. Söz vermiştir halkının intikamını almaya. Bu amaçla yürüttüğü mücadelesinde zafere kilitlenir ve kesin başarı dışında herhangi bir ölçüyü kabul etmez. Dürüst ve samimi kişiliği yoldaşlık ilişkilerine de yansır ve tüm yoldaşlarıyla güçlü bir bağ kurmasını sağlar.

ÖNCÜ BİR YJA STAR KOMUTANI OLUR

Mücadeleci tarzı ve hiçbir şekilde bildiği doğrulardan taviz vermeyen duruşuyla örnek bir YJA Star militanı olur. Botan’dan Garzan’a sürdürdüğü devrim mücadelesinde yüreğinde yoldaşlarının güzelliğini, Kurdistan’ın umutlarını saklar. Yoldaşlarını, ülkesini korumak için hep yoğunlaşır. Yüreğini dağlarda büyütüp, halkına adamak için söz vermiştir. Heybetli asi duruşuyla, devrime olan inancıyla herkese moral ve güç olur. Bir kadın olarak kendisine çizilen sınırları aşmayı, içine hapsedilmek istendiği kalın duvarları yıkmayı en temel amaçlarından biri olarak görür. Eşsiz emeği ve çabası ile bu amacını gerçekleştirir. Yaşam kaynağı olarak gördüğü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın savunmalarını, çözümlemelerini okur, bu anlamda kendisi ile Rêber Apo arasına mesafenin girmesini önler.

Rêber Apo’yu her okuduğunda yeni bir şeyler öğrenen, bu öğrendiklerini kişiliğine yedirip yaşamının bir parçası haline getiren Rahime, kendini sürekli geliştirir. Rêber Apo’nun hala ağır bir tecrit altında tutulmasında Apocu bir militan olarak kendisini sorumlu görür, bu durumu kabullenemez.

YJA Star gerillası Rahime Xebat pes etmeyen kişiliğiyle, sorunlara çözüm gücü olma tarzıyla kendini askeri ideolojik boyutta geliştirip öncü bir YJA Star komutanı olur. Ve gün geçtikçe düşmana olan öfkesi büyür, şehit yoldaşlarının intikamını alabilmek için her koşulu her fırsatı değerlendirmek ister; çünkü şehit yoldaşlarına söz vermiştir. Bir adım atıyorsa ikinci adım şehit yoldaşları içindir. Bu kararlılıkla yönünü Garzan dağlarına, Arjînlerin mekanına çevirir. Garzan dağları, gerilla Rahime Xebat’ın güleryüzlülüğüyle çiçeklerini açar. Ve kısa bir sürede Garzan dağlarına bağlanır. Yoğun savaş süreci içinde yoldaşlarına öncülük eder.

YJA Star gerillası Rahime Xebat, 1 Eylül 2022 günü Garzan alanında düşmanla girdiği bir çatışmada son nefesine kadar kahramanca savaşarak şehadete ulaşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz