HPG, 2021 yılında şehadete ulaşan gerillaların kimliklerini açıkladı

0
121

HPG Basın İrtibat Merkezi,  şehadete ulaşan gerillalara ilişkin şunları belirtti:

“Soykırımcı Türk devletinin Kurdistan Özgürlük Gerillası’nı tasfiye ederek halkımızın özgürlük umutlarını kırmayı ve soykırım siyasetini sonuca götürmeyi amaçladığı saldırıları çerçevesinde 2021 yılında başta Medya Savunma Alanları olmak üzere Kurdistan’ın birçok alanında yoğun bir savaş süreci yaşanmıştır. Yaşanan bu savaş sürecinde Kurdistan Özgürlük Gerillaları Avaşîn’den Zap’a, Metîna’dan Bakurê Kurdistan’ın birçok alanına kadar fedaice savaşmış ve düşmanın ham hayallerini boşa çıkarmayı başarmıştır. Yaşanan yoğun savaş sürecine büyük fedakarlıklar göstererek düşmana geçit vermeyen Eser, Şoreş, Raman, Dildar ve Zana yoldaşlarımız gerçekleşen düşman saldırılarında farklı tarihlerde şehadete ulaşmıştır.

Kurdistan’ın dört bir yanından gerilla saflarına katılarak halkımızın özgürlük mücadelesinde yer alan, fedai duruşları ve mücadele dolu yaşamları ile tüm Kurdistan gençliğine örnek olan Eser, Şoreş, Raman, Dildar ve Zana yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Eser Savaş
Adı Soyadı: Cahide Şahin
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Şirin   – Hüseyin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2021 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Şoreş Germiyanî
Adı Soyadı: Muhammed Kerim
Doğum Yeri: Germiyan
Anne – Baba Adı: Zînet – Kerim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2021 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Raman Zagros
Adı Soyadı: Fexreddîn Nîgmetî
Doğum Yeri: Sine
Anne – Baba Adı: Hamîde – Nasir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2021 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Dildar Rojava
Adı Soyadı: Seîd İbrahim
Doğum Yeri: Reqa
Anne – Baba Adı: Besê – Mihemed
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2021 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Zana Amed
Adı Soyadı: Felat Seyfettin Huseyin
Doğum Yeri: Hesekê
Anne – Baba Adı: Cihan – Seyfettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2021 / Medya Savunma Alanları

 

ESER SAVAŞ

Eser yoldaşımız, özgürlük mücadelemize en yiğit evlatlarını katarak halkımızın direniş tarihine geçen Mêrdîn’in Kerboran ilçesinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Yakın akrabalarından katılım ve şehadetlerin olması, Kerboran gibi yurtsever özellikleri ön planda bir bölgede yaşaması doğal olarak Eser yoldaşımızın partimiz PKK’yi küçük yaşlardan itibaren tanımasını sağlamıştır. Genç bir Kürt kadını olarak halkımızın yaşadığı düşman baskısını, yüz yüze kaldığı soykırım saldırılarını derinden hissetmiş ve buna karşı mutlaka bir tavır sahibi olması gerektiğini düşünmüştür. Yine toplumda kadına biçilen ve kölelik statüsünü aşmayan geleneksel yaklaşımlara karşı büyük bir öfke duymuştur. Hem kadına dayatılan kölelik statüsüne hem de düşman yönelimlerine karşı en doğru tavrın mücadele etmekten geçtiğini çok iyi bilen yoldaşımız, mücadele biçimi konusunda uzun bir süre yoğunlaşmış ve gerilla saflarına katılmayı bir ihtiyaç olarak belirlemiştir. Gerillaya katılmayı bilinçli olarak tercih eden yoldaşımız 2014 yılına Botan alanından saflarımıza katılmıştır.

Kısa bir süre Botan alanında gerillacılık yaptıktan sonra Medya Savunma Alanları’na geçen Eser yoldaşımız, ilk eğitimlerini almış ve dağ ve gerilla yaşamına hemen uyum sağlamıştır. Bilinçli olarak katıldığı gerilla saflarında devrim yürüyüşünün nasıl olması gerektiği konularına derinlikli yaklaşmış, kendisine asla sıradan bir yürüyüşü kabul etmemiştir. Tüm yaşamını, kişiliğini Önderlik gerçekliği karşısında sorgulayan yoldaşımız her zaman bu yöntemi esas almış ve katılımını, temposunu hep Önderlik ve şehitler gerçekliği ile kıyaslamıştır. Bunun için hiçbir zaman kendisini yeterli görmemiş, hep daha fazla katılmanın yollarını aramıştır. Gerilla saflarına katıldıktan sonra, halkımıza yönelik DAİŞ çetelerinin eliyle gerçekleşen saldırılara karşı Kobanê alanına geçen Eser yoldaşımız burada tarihi Kobanê Direnişi’ne katılmıştır. DAİŞ çetelerinin Kobanê ve çevre köylerden atılması hamlesine katılan yoldaşımız savaş içerisindeki cesur ve fedakar özellikleriyle öne çıkmış, tüm yoldaşlarına örnek olmuştur. Yaşanan savaş sürecine hesapsız bir şekilde katılmış, bir defa ayağından yaralanmıştır. Fakat kısa sürede kendisini toparlayarak tekrar mücadeledeki yerini alan Eser yoldaşımız, yeni savaşçı eğitim çalışmalarına dahil olmuştur. Bu çalışmalarda Parti saflarımıza yeni katılan yoldaşlarımızın eğitimleriyle ilgilenmiş, onların gerilla mücadelesine adapte olmalarında ve birer Apocu militan haline gelmelerinde önemli bir emeğin sahibi olmuştur. Eser yoldaşımız ilk eylemim olarak belirttiği bu çalışmada gerilla saflarına yeni katılan yoldaşlarını eğitmekte ve onlara tecrübelerini aktarmakta son derece başarılı olmuştur. Aynı zamanda vicdanlı olunması gereken bir çalışma olarak da ele almış, kişinin yoldaşlarına öğrettiklerini, kendisinin de uygulaması, teori-pratik bütünselliğinden kopmaması gerektiğine inanmıştır. Bunun için yoldaşlarını eğitirken aynı zamanda kendisini eğiten Eser yoldaşımız, yaşanan tarihi sürece, bu sürecin Apocu militanlara yüklediği sorumlulukları derinlemesine sorgulamış, Önderlik gerçekliği ile karşılaştırmış ve kendisinin bir YJA Star gerillası olarak eksik kaldığı sonucuna varmıştır. Kendisini, mevcut katılım düzeyini sorgulama noktalarında son derece mütevazi olan yoldaşımız mücadelesini daha fazla büyütmesi gerektiğine kanaat getirerek, Hêzên Taybet çalışmalarına dahil olmuştur. Hêzên Taybet çalışmalarında doğal kişiliği, emekçi, fedakar ve dürüst özellikleriyle öne çıkmış ve tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmeyi başarmıştır. Bulunduğu ortama kendi rengini katan, moral veren Eser yoldaşımız bu özellikleriyle bir YJA Star gerillası olarak öncülük rolünü yerine getirmeyi başarmıştır. Eser yoldaşımız bu özellikleriyle fedailiği bir yaşam biçimi olarak ele almış, her anını bu esasa göre yaşamayı başarmıştır. Kasım 2021 tarihinde bulunduğu Zap alanında görevi başındayken gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşan Eser yoldaşımızın özgür Önderlik hayalini gerçekleştireceğimizin sözünü bir kez daha yineliyoruz.

 

ŞOREŞ GERMIYANÎ

Şoreş yoldaşımız Başûrê Kurdistan’ın Germiyan bölgesine bağlı Kelar şehrinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Ailesinin yurtsever olmasından dolayı kendisi de yurtseverlik kültürü ile büyümüş ve halkımızın Kurdistan’ın dört bir yanında yaşadığı soykırım saldırılarına karşı duyarlı olmuştur. Bunun için ilk olarak yurtseverlik duyguları ile halkımıza karşı olan sorumluluklarını yerine getirebilmek için peşmerge olmuştur. Uzun bir süre peşmergelik yapan yoldaşımız bu süre içerisinde Kurdistan’da yürütülen düşman politikalarını, bu politikalara karşı halkımızı savunması gereken güçlerin içerisinde bulundukları teslimiyetçi çizgiyi daha iyi bilince çıkarmıştır. DAİŞ çetelerinin halkımıza yönelik katliamlar gerçekleştirmeye başladığı dönemlerde kendilerini halkımızın koruyucusu olduğunu iddia eden güçlerin halkımızı saldırılarla yüz yüze bırakması Şoreş yoldaşımızda büyük bir öfkenin açığa çıkmasına neden olmuştur. Aynı zamanda Şengal’den Maxmûr’a, Kerkûk’tan Rojavayê Kurdistan’a kadar partimiz PKK öncülüğünde geliştirilen direniş Şoreş yoldaşımızın dikkatini ve ilgisini çekmiştir. Bundan dolayı PKK’yi daha çok araştırmaya başlamış, öğrendikçe halkımızın özgürlük umudunun PKK ve Önder Apo gerçekliğinde olduğunu bilince çıkarmıştır. Yüreği halkımızın özgürlük istemlerine cevap olmak için çarpan Şoreş yoldaşımız, büyük bir kararlılık ve devrimci bir çıkışla gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

2014 yılında gerilla saflarına katılan yoldaşımız, Kurdistan dağlarının halkımız için öneminin farkındalığıyla kısa sürede dağlarla ve gerilla yaşamıyla bütünleşmiştir. Şoreş yoldaşımız Kurdistan dağlarının halkımızın en önemli mücadele alanı olduğunu, dağlara yaslanmayan bir özgürlük mücadelesinin başarıya ulaşma şansının olmadığını çok iyi bilince çıkarmıştır. Bunun için gerilla saflarında aldığı eğitimlerle özüne dönmeyi hedeflemiş ve bunu başararak tüm Kürt gençlerine örnek olmuştur. Askeri anlamda belli bir bilgi birikimi olan Şoreş yoldaşımız aldığı eğitimlerle gerilla savaş tarzını da öğrenmiş, büyük bir istek ve merakla gerillacılıkta derinleşmiştir. Yine Önderlik felsefesinde kendisini geliştirmiş, özgür Kürtlük yolunda önemli aşamalar kat etmiştir. Eğitim sürecinden sonra Xakurkê alanına geçen Şoreş yoldaşımız ilk pratik tecrübelerini burada edindikten sonra Cîlo alanına geçmiştir. Cîlo alanında yaklaşık 4 yıl boyunca gerillacılık yapmış, bu süre içerisinde edindiği yaşamsal, askeri tecrübelerle yetkin bir gerilla komutanı olmayı başarmıştır. Cîlo alanında sömürgeci Türk devletinin geliştirdiği imha amaçlı saldırılara karşı her zaman eylem içerisinde olmuş, yaptığı eylemlerle işgalci güçlere ağır darbeler vurmuştur. Cîlo alanındaki başarılı pratiğinin ardından Avaşîn alanına geçmiş, mücadele temposunu daha yükseltmiş ve dönem görevlerini doğru bir şekilde sahiplenip başarmayı en temel hedefi yapmıştır. Avaşîn alanında kısa bir süre kalan Şoreş yoldaşımız, daha sonra Zap alanına geçmiştir. Zap alanında askeri tecrübelerini yoldaşları ile de paylaşan Şoreş yoldaşımız, hem bir komutan hem de bir yoldaş olarak görevlerine doğru temelde sahip çıkmayı başarmıştır. Bir komutanda olması gereken öngörülü olmayı bir kişilik özelliği haline getiren Şoreş yoldaşımız, kendisini ve birlikte mücadele ettiği yoldaşlarını olası bir işgal saldırısı için her zaman hazırda tutmuştur. Bunun için gerekli tüm tedbirleri almış ve işgalci TC ordusunun 2021 yılında başlattığı işgal saldırılarına ilk cevap veren yoldaşlarımızdan olmuştur. İşgalin başladığı ilk günden şehadete ulaştığı an’a kadar büyük bir cesaret ve kararlılıkla düşman saldırılarına cevap vermiş, her fırsatını bulduğunda işgalcilere darbe vurarak Zap alanının direniş kalesine dönüşmesini sağlayan yoldaşlarımızdan olmuştur. Yoldaşlığındaki sadeliği, yaşamdaki mütevaziliği ve savaş meydanındaki fedaice ve cesur katılımı ile tüm yoldaşlarına olduğu gibi onurlu yaşamak isteyen tüm Kürt gençlerine de en iyi örnek olmuştur. Yoldaşları olarak Şoreş yoldaşımızın özgür Kurdistan hayalini gerçekleştirene kadar mücadeleyi sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz.

 

RAMAN ZAGROS

Raman yoldaşımız Rojhilatê Kurdistan’ın Sine kentinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Ailesinin maddi durumunun iyi olmamasından dolayı küçük yaşlarda birçok işte çalışmak zorunda kalması emek olgusuyla erkenden tanışmasına neden olmuştur. Emekle yaratılan değerlerin kutsallığını küçük yaşlarda öğrenmesi tüm yaşamına etki etmiş, kendisini emekle var etmesini başarmıştır. Daha küçük yaşlardan itibaren çevresine karşı duyarlı olmayı başaran yoldaşımız, halkımızın içerisinde bulunduğu sömürge durumuna hiçbir zaman anlam vermez ve kabullenemez. Halkımızın da tüm dünya halkları gibi ülkesinde özgürce yaşamaya hakkının olduğunu düşünmüş, her gün maruz kaldığı sömürgeci ve soykırımı esas alan politikalara karşı muazzam bir öfke biriktirmiştir. Gençlik dönemlerinden itibaren halkımızın içerisinde bulunduğu duruma daha fazla tahammül etmeyerek, mücadele arayışlarına yönelmiştir. Kurdistan’ın özgürlüğü için mücadele ettiğini iddia eden birçok örgütü ve partiyi tanıyan yoldaşımız, bu örgüt ve partilerin parçacı ve dar yaklaşımlarını kabul etmeyerek, halkımızın ancak tüm Kurdistan’ın özgürlüğünü hedefleyen bir mücadele ile özgürleşebileceğine inanmıştır. Partimiz PKK öncülüğünde DAİŞ faşizmine karşı verilen mücadele ve bu mücadelede tereddütsüzce düşman üzerine yürüyerek şehadete ulaşan yoldaşlarımızdan etkilenen Raman yoldaşımız ancak PKK ile tüm halkımızın yüzyıllardır hayal ettiği özgürlüğüne kavuşabileceğine inanmıştır. Bu inançla Partimizi daha fazla araştırmış ve bu araştırmalarında daha fazla etkilenerek mücadele saflarına katılma kararı almıştır.

2017 yılında gerilla saflarına katılan Raman yoldaşımız ilk eğitimlerini Qendîl alanında almıştır. Gerilla yaşamının zorlukları karşısında ilk başlarda kimi fiziki zorlanmalar yaşasa da hem yoldaşlarının yardımı hem de azmi sayesinde bu zorlukları aşmasını başarmıştır. Aldığı eğitimlerle başta Parti tarihimiz olmak üzere birçok konuda aydınlanma yaşayan Raman yoldaşımız, düşünsel anlamda belli bir düzeye ulaşmayı başarmıştır. Kendisi gibi özgürlük saflarına yeni katılan birçok yoldaşına komutanlık ve öncülük yapmaya başlamıştır. Kendisini günden güne geliştirmeyi esas alan yoldaşımız özellikle askeri eğitimlere büyük önem ve ağırlık vermiştir. Halkımız ve Hareketimiz’in maruz kaldığı yoğun saldırılara cevap olması gerektiğinin bilincinde olan yoldaşımız bunun için yüksek bir tempo ve hesapsız bir katılımla askeri eğitimlerini de başarı ile bitirerek yetkin bir gerilla olmuştur. 2 yıl boyunca Qendîl alanında gerillacılık yapan yoldaşımız düşman saldırılarının her geçen gün artması ve bu saldırılarda yoldaşlarımızın şehadete ulaşmaları karşısında kendisinin de mutlaka bu direniş mevzilerinde, yoldaşlarının yanında olması gerektiğini düşünmüştür. Bunun için birçok defa öneride bulunmuş, savaşın yoğun yaşandığı alanlara gitmek için ısrarcı olmuştur. Bu ısrarları sonucu Zap alanına geçen yoldaşımız hemen hemen Zap’ın birçok bölgesinde gerillacılık yapmış, büyük emekler vermiştir. Savaş mevzilerinin yapımında, tüm altyapı çalışmalarına kadar birçok çalışmada yer alarak destanlara konu olan tarihi direnişlerin ilmik ilmik örülmesinde emek ve çaba sahibi olmuştur. Yıllarca emek verdiği ve kutsallık derecesinde bağlandığı Zap alanına yönelik 2021 yılında gelişen saldırılara karşı düşmana cevap veren ilk yoldaşlarımızdan olan Raman yoldaşımız ,düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemde yer alarak Zap’ın direniş kalesi olmasında önemli bir misyonun sahibi olmuştur. Eylemlerdeki cesareti ve fedai savaş tarzı ile tüm yoldaşlarına öncülük eden Raman yoldaşımız, savaşında olduğu kadar yaşamdaki fedakar, emekçi, dürüst ve mütevazi katılımı ile de örnek bir Apocu militan olmayı başarmıştır.

 

DILDAR ROJAVA

Dildar yoldaşımız Kuzey Doğu Suriye’nin Reqa kentinde yurtsever Şêxî aşiretine mensup bir ailede doğmuştur. Dildar yoldaşımızın ailesi ve yakın akrabaları partimiz PKK öncülüğünde gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin geliştiği 1990’lı yıllardan itibaren mücadelemizden etkilenmiş ve Parti saflarında mücadeleye dahil olmuşlardır. 1990’lı yılların başlarında amca çocukları gerilla saflarına katılmış, Şehîd Salih yoldaşımız 1992 yılında ARGK saflarında şehadete ulaşmıştır. Böylesi yurtsever ve değerli bir aile ve çevrede büyümesi Dildar yoldaşımızın da partimiz PKK’yi yakından tanımasına vesile olmuştur. Özellikle amca çocuklarının gerilla saflarına katılmaları, yaşanan şehadet ve en önemlisi de aile ve halkımız tarafından bu yoldaşlarımızın kutsallık derecesinde değer görülmeleri Dildar yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Sistem okullarında 13 yıl okuyan ve önünde sistem içinde rahat bir yaşam imkanı varken DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırısı sırasında halkımıza yönelik gerçekleştirdiği katliamlar Dildar yoldaşımız da büyük bir öfkeye neden olmuş ve bunun üzerine direniş mevzilerindeki yerini almıştır. Yaşanan savaş sürecinde bir defa gözünden yaralanmış fakat büyük bir kararlılık ve mücadele hırsıyla tekrar mevzilerdeki yerini alarak yoldaşları ile omuz omuza mücadelesini sürdürmüştür. Halkımız ve tüm insanlık için tarihi bir süreci ifade eden ve insanlık hafızasında asla unutulmayacak Kobanê Direnişi’nde yer alarak halkımızın özgürlüğü için bir Kürt genci olarak üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeyi başarmıştır. Tarihi Kobanê Direnişi’nden sonra da birçok alanda görev yapan Dildar yoldaşımız DAİŞ çetelerinin yenilgiye uğratılmasından sonra, mücadele saflarında kahramanlıklarına birebir şahitlik ettiği ve halkımızın özgürlüğü için mücadele ederek şehadete ulaşan onlarca Apocu militanı tanıma şansı bulmuş ve bu yoldaşlarımızın yaşamdaki duruşlarından, yoldaşlık ilişkilerinden derinden etkilenmiştir. Bu yoldaşlarımız başta olmak üzere tüm devrim şehitlerimizin anılarını yaşatmak ve canları pahasına mücadele ettikleri değerleri korumak için gerilla saflarına katılmaya karar vermiştir.

Gerilla saflarına katıldığında özellikle Kurdistan dağlarından, bin bir zorlukla yaratılan kutsal gerilla yaşamından etkilenmiştir. Yine bu zorlu yaşamın yarattığı güçlü militan duruş ve çıkarsız yoldaşlık ilişkileri dikkatini çeken ve onu etkileyen diğer hususlar olmuştur. Dildar yoldaşımız da bu kutsal gerilla yaşamına ve bu yaşamın yarattığı yoldaşlık ilişkilerine ulaşabilmek için katıldığı ilk günden itibaren özverili bir çabanın sahibi olmuştur. Askeri anlamda önemli tecrübeleri olan yoldaşımız, gerilla savaşını ve yeni dönem taktiklerini öğrenmek istemiştir. Bu anlamda kendisini tamamen eğitime adamış, kısa sürede çaba ve emeklerinin karşılığı almış ve yetkin bir Apocu militan olmuştur. Aynı zamanda Önderlik ideolojisinde de derinleşmeyi esas almış ve güçlü bir militan kişiliğe ulaşmıştır. Sömürgeci Türk devletinin Hareketimize yönelik kapsamlı saldırılar geliştirdiği ve her türlü insanlık dışı yöntemlerle sonuç almak istediği 2021 yılında Zap alanına geçen Dildar yoldaşımız daha savaşın ilk günlerinde mücadele ve savaş tarzını belli etmiştir. Düşmana karşı hesapsız ve fedai tarzda bir mücadele yürüten yoldaşımız, düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemdeki yerini almıştır. Bu eylemlerdeki fedakar, cesur ve tereddütsüz katılımı ile yoldaşlarının yüklerini hafiflettiği gibi, onlara güç kaynağı da olmuştur. Bundan dolayı tanıdığı ve tanımadığı tüm yoldaşlarının saygısını kazanmıştır. Savaş alanındaki koparıcı tarzı, mütevazı yoldaşlığı ve Apocu militanlıktaki ısrarlı duruşuyla tüm yaşamında örnek bir militan olmayı başaran Dildar yoldaşımız Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin öncü bir komutanı olarak üzerine düşen görevi eksiksiz bir şekilde yerine getirerek şehadete ulaşmıştır. Böylesi değerli bir yoldaşla aynı direniş saflarında mücadele etmeyi yoldaşları olarak önemli bir şans olarak değerlendiriyor, Dildar yoldaşımızın anısına doğru sahip çıkarak hayallerini gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

 

ZANA AMED

Zana yoldaşımız Rojavayê Kurdistan’ın Hesekê kentinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Yakın çevresinden Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne birçok katılım ve şehidin olması Zana yoldaşımızın da daha küçük yaşlardan itibaren partimiz PKK’yi duymasını sağlamıştır. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişmeye başladığı, ilk örgütleme çalışmalarının yürütüldüğü 2010-2011 yıllarında Hareketimizi daha da yakından tanımaya başlamıştır. Bu süreçlerde Zana yoldaşımız gençlik çalışmalarında yer alarak ilk örgütsel deneyimlerini kazanmıştır. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişmesi ile yoldaşımız da öz savunma çalışmalarına dahil olmuş, halkımızın savunmasında yer almıştır. Daha sona yine askeri alanda fakat farklı görevlerde yer almış, üstlendiği her göreve büyük bir ciddiyet ve kesin başarı temelinde yaklaşmış ve başarılı olmuştur. Her ne kadar devrim içerisinde başarılı bir pratiğin sahibi olsa da yüzü ve yüreği her zaman Kurdistan dağlarına, gerillaya dönük olmuştur. Çocukken dinlediği gerilla hikayelerindeki kahramanlardan olmak isteyen Zana yoldaşımız, 2017 yılında çok merak ettiği Kurdistan dağlarıyla buluşmuş ve halkımızın özgür yaşam garantisi ve umudu gerilla saflarına katılmıştır.

Her ne kadar askeri ve örgütsel anlamda belli bir tecrübesi olsa da dağ koşullarına uyum sağlamak için yeni savaşçılar eğitimi almıştır. Bu eğitim sürecindeki istekli ve coşkulu katılımı ile kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına uyum sağlamıştır. Aldığı eğitimlerle özgür yaşama dair derin bir yoğunlaşma yaşamış, Önderlik, şehitler ve Parti hakikatini bilince çıkarmıştır. Bu temelde en büyük hedef olarak Önderliğimize iyi bir yoldaş olmayı seçmiş ve bunun için yaşamının tümünde emek ve çaba sahibi olmuştur. Askeri anlamda belli tecrübeleri olsa da gerilla savaş taktiklerinde derinleşmek için uzmanlık eğitimlerine katılmış, bu eğitimlerdeki başarısı ile yeni dönem görevlerini uygulamaya hazır yetkin bir gerilla olmayı başarmıştır. Düşman saldırılarının en çok yoğunlaştığı 2018 yılında büyük bir kararlılıkla Zap alanına geçmiş, burada devrim çalışmalarına katılmıştır. Düşmanın ülkemizin dört bir yanında halkımıza saldırılarda bulunması ve özgür alanları işgal etmek istemesi karşısında öfkelenmiş ve yaşanan şehadetlerin intikamlarının mutlaka alınması gerektiğine inanmıştır. Bunun için Apocu bir militan olarak üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirmek istemiş ve Zap alanında düşmana yönelik geliştirilen birçok eyleme katılmıştır. Bu eylemlerdeki başarıları ile yoldaşlarına güven vermiş ve yeni dönem savaşımızın esas yürütücüsü olan tim komutanlığı görevine layık görülmüştür. Gelecek vadeden bir komutan olarak birlikte mücadele ettiği yoldaşlarının eğitiminden savaştaki performanslarına kadar her şeyleriyle ilgilenmiş, birer öncü kadro olabilmeleri için muazzam bir emeğin sahibi olmuştur. Zap alanında savaş tünellerinin hazırlanmasında eşsiz bir emeği olan Zana yoldaşımız, daha sonra birer direniş kalesi olan savaş tüneli taktiğine derinden inanmış ve bunun için gecesini gündüzüne katarak emek vermiştir. Zap alanından sonra Medya Savunma Alanları’nın farklı birçok alanında daha görev yürüten Zana yoldaşımız, Ekim 2021 tarihinde görevi başında bulunduğu bir sırada gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşarak ölümsüzler kervanına katılmıştır. Yoldaşları olarak Zana yoldaşımızın bizlere devrettiği direniş bayrağını onun şahsında tüm şehitlerimize layık olmanın bilinciyle daha da yükselteceğiz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here