Kurdistan’da düşmanın nefes almaya hakkı yoktur

0
103

3 ay boyunca Zap alanına bağlı Şehîd Xursî direniş kalesinde büyük bir direniş sergilendi. Direniş karşısında çaresiz kalan, Türk devleti sistematik olarak kimyasal, taktik nükleer, termobarik ve benzeri yasaklı silahları yoğun şekilde kullanıyor. 5 Kasım 2022 de Zap alanına bağlı Şehîd Xursî’de yoğun bir şekilde kimyasal silahların kullanılması sonucunda 11 gerilla şehit düştü.

Ferman Kerim (Mesut Eren) de o kahraman gerillalardan biri. Kurdistan’ın yurtsever ve direniş geleneği ile tanınan, Botan’ın, Şırnak ilinde dünyaya gelen ve Xarumer’i aşiretinden olan Ferman Kerim, genç yaşlarda Türk devletinin Kurdistan gençliği üzerindeki kirli politikalarının görmüş, yaşamış ve bu kirliliklerden arınmak için 2013 yılında gerilla saflarına katılma kararı alır.

Ferman Kerim savaşçı özelliği ile her zaman yoldaşlarına örnek olmuş ve zafer gerillası olma hedefini yaşamında da pratikleştirerek başarıya olan inancını şu sözlerle dile getirir: “Kainattan beri yaşamı görkemli hale ve direniş haline getiriyoruz. Tarihimiz, kültürümüz, gerçekliğimiz bütün halklara mirastır. Kurdistan’da katledilen her anne, her baba ve her çocuk için duysunlar ki, düşmanın nefes almaya hakkı yoktur. Bizim savaşımız, direnişimiz, ateşimiz yükseliyor, volkan haline geliyor. Duyun sesimizi ey katiller! Her şey sosyalizm, her şey Kurdistan için.”

Kürt halkına yapılan katliamları asla kabul etmeyen Ferman Kerim, yönünü Rojava Devrimi’ne çevirir. Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı mücadeleye aktif katılır. Daha sonra tekrar özgür dağlara gider. Amacı özgür bir yaşam uğruna mücadele vermek, Kurdistan üzerindeki sömürgeciliği sonlandırmak için tarihsel rolünü oynamaktır. Yoğunlaşmalarını derinleştiren Ferman, 2017 yılında Hêzen Taybet (Özel Kuvvetler) çalışmalarına dahil olur. Burada Demokratik Modernite zafer gerillacılığı üzerine yoğunlaşmalarında derinleşir. Öncü bir komutan olarak Kurdistan devriminde rolünü fedaice yerine getirir. Mütevazılığı, moralli katılımı ile yoldaşlarının yaşamını renklendirmiş, herkesin yüreğinde yerini almıştır Ferman.

Yeni dönem savaş tarzını, kendine esas alarak, Türk devletinin işgal saldırılarına karşı başlatılan hamlelerde mücadele eder Ferman. Önce Xakurkê’de sonra Bazên Zagrosê Hamlesinde hareketli birliklerde yer alır. Yaptığı eylemlerle adını Kurdistan özgürlük tarihine geçiren Ferman Kerim, 5 Kasım 2022 yılında kimyasal silah saldırıları sonucunda 10 yoldaşı ile Zap’ın Saca bölgesine bağlı Şehid Xursî savaş tünellerinde şehadete ulaşır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here