HPG, Amed’de şehadete ulaşan 2 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
81

HPG’nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

8 Haziran 2023 günü Amed’in Licê ilçesinde işgalci Türk ordusu ile güçlerimiz arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Yaşanan bu çatışmalarda Fedai Komutanlarımızdan Xemgîn Serhed ve Bahoz Farqîn yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır.

23 yıldır yer aldığı Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nde birçok alanda farklı görevler üstlenerek gerillacılık yapan, güçlü bir ideolojik ve örgütsel birikime sahip olan Xemgîn yoldaşımız, Önderlik çizgisine fedaice bağlılığı ve edindiği askeri tecrübelerle Demokratik Modernite Gerillacılığının öncü komutanlarından olmuştur. Hamlesel çıkışlar yaparak mücadelemizi daha fazla büyütme kararlılığında olan Xemgîn yoldaşımız, Apocu fedai militanlığın ve komutanlığının en güzide örneklerinden bir olmayı başarmıştır.

Genç yaşta katıldığı gerilla saflarında keskin zekası, mücadeleye adanmışlığı ve düşmana olan öfkesiyle kısa sürede büyük çıkışlar yapan Bahoz yoldaşımız da cesareti ve özgürlük değerlerine olan bağlılığı ile tüm Kürt gençlerinin örnek alacağı bir militan olmuştur.

Apocu çizgideki tavizsiz ve fedaice katılımlarıyla halkımızın mücadele tarihindeki onurlu yerlerini alan Fedai Komutanımız Xemgîn Serhed ve Bahoz Farqîn yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

A person with a mustache standing in front of a flag

Description automatically generated with medium confidence Kod Adı: Xemgîn Serhed
Adı Soyadı: Sami Özdemir
Doğum Yeri: Mûş
Anne – Baba Adı: Sultan – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Haziran 2023 / Amed

Xemgîn – Sami Özdemir

A picture containing text, red, poster, font

Description automatically generated Kod Adı: Bahoz Farqîn
Adı Soyadı: Ümit Korkmaz
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Cahide – Hikmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Haziran 2023 / Amed

Bahoz – Ümit Korkmaz

Xemgîn Serhed yoldaşımız, Mûş’un Milazgir ilçesinde, yurtsever bir ailede yaşama gözlerini açmıştır. Mîllî aşiretinin bir ferdi olarak Serhed yöresinin kültürü, doğal köy ortamının sade ilişkileri çıkarsız ve hesapsız yaşam tarzıyla büyümüştür. Xemgîn yoldaşımız, Türk devlet okullarında yalnızca üç yıl okumuş, daha sonra ailesiyle birlikte Türkiye metropollerine göç etmek zorunda kalmıştır. Türkiye metropollerinde kendi ayakları üzerinde durmuş, ekonomik olarak ailesine katkıda bulunan işlerde çalışmış, İstanbul’da işçi sınıfını ve emek olgusunu tanımıştır. Tabi bununla birlikte kapitalist düzenin emek hırsızlığını, sınıflar arasındaki eşitsizliğini, bir yanda burjuvaların dehşetengiz zenginlikte yaşamını bir yanda ise sömürülen sınıfların açlığa mahkum edilmesini görmüştür. Tüm bunlar Xemgîn yoldaşımızda, derin bir sınıf çelişkisinin doğmasına, vahşi kapitalist düzen alternatifini aramasına ve demokratik sosyalist ideolojiye eğilim göstermesine vesile olmuştur. Şanlı 15 Ağustos 1984 Atılımı ile yaşıt bir Kürt çocuğu olarak büyüyen Xemgîn yoldaş, özgürlük mücadelemizi adım adım tanımıştır. Xemgîn yoldaş, Türkiye metropollerinde hor görülen ve asimilasyona uğratılmak istenen Kürt kimliğini daha yakıcı bir biçimde hissetmiş ve dört elle sarılmıştır. Düşmanın asimilasyon yönelimi, yoldaşımızda bir inada ve kimliğinde ısrara dönüşmüştür.

‘’Nasıl ki gökyüzünde iki güneş olmazsa, bizim için de iki moral merkezi olamaz’’ diyerek Apocu çizgideki duruşunu gösterip Rêber Apo’ya bağlılığını tartışılmaz bir biçimde ortaya koyarak 17 Haziran 1998’de şehadete ulaşan Sema Yüce yoldaş, mücadele sürecimizde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Zindanlarda gelişen tasfiyeciliğe özgür Kürt kadını olarak karşı durmuş ve ses getiren eylemiyle bu duruşunu bir çizgiye dönüştürmüştür. Xemgîn yoldaş da Sema Yüce’nin büyük eyleminden ve fedai duruşundan oldukça etkilenmiş, bir devrimci olma kararlılığına ulaşmıştır. Bu temelde 2000 yılında istanbul’dan yola çıkarak Kelareş’te gerilla saflarına katılmıştır.

 

 

 

Gerilla yaşamına adım attığında PKK yoldaşlığından, onun eşitliğinden ve ilişkilerdeki ölçülerden çok etkilenmiştir. Onlarca yıllık bir gerilla ile Parti ortamına yeni adım atmış bir gerillanın arasında fark olmaması, aynı temelde yaşama dahil olması, her ikisinin de en sade bir biçimde ‘’heval’’ olması, yoldaşlık ilişkilerinde alt-üst ilişkinin olmaması, PKK’nin sosyalist yaşamında sadece özgür birey olmanın esas alınması Xemgîn yoldaşımızı heyecanlandırmıştır. Bu heyecan ve aşkla özgür yaşama atılan Xemgîn yoldaş, gerillaya katıldıktan sonra çok köklü değişim ve dönüşüm geçirmiş ve bir konuşmasında ‘’PKK hakikati karşısında kendisini değiştirmeyenden şüphe etmek gerektiğini’’ dile getirmiştir. Bir güneş gibi parlak, duru su gibi berrak olan PKK yaşamında insanın tüm geriliklerinden ve kirlerinden arınarak sade bir yoldaş olabileceğine yürekten inanmış ve tüm devrimci yaşamı boyunca bu ilkeyi kendisine düstur edinmiştir.

Xemgîn yoldaş, katıldıktan sonra Xinêre ve Zap alanlarında pratik faaliyet yürütmüştür. Fedailerden etkilenip fedailik temelinde PKK’ye katıldığı için Hêzên Taybet örgütlemesine dahil olarak, devrim yürüyüşünü fedai formasyonuyla, her anını fedaice örgütleyerek halkına hizmet etmeyi seçmiştir. İhanetçi tasfiyeci eğilimin bir illet gibi Hareketimizi içten kemirmeye çalışıp kendisini hakim kılmaya çalıştığı 2003 yılında, Xemgîn yoldaş bunun karşısında durmuş, Hêzên Taybet’e geçerek ve şahsına Apocu fedai militanlığı yükselterek en anlamlı cevabı vermiştir. Xemgîn yoldaş, devlet okulunda sadece üç yıl okumuş olsa da edindiği yaşam tecrübeleri, gerillada öğrendikleri, Apocu felsefenin bir derya enginliğindeki öğretisi ve özgür insanı yeniden yaratan Apocu çözümlemeleri okuyarak bir yaşam bilgesi olmuştur. Xemgîn yoldaş, bilgeliğin, arifliğin, iyi ile kötüyü, tasfiyecilik ile Apoculuğu ayırt etmenin bir bilme olayı olmadığını; derin bilinç, yüksek kararlılık, ciddiyet, tutarlılık ve bağlılık olayı olduğunu bu tercihiyle ortaya koymuştur. Hêzên Taybet örgütlemesine her türlü zorluğu göze alarak geçmiş, zorlu eğitim süreçlerinden geçerek ve hiçbir zaman pes etmeyerek fedailiğe aday olmuştur.

Aldığı eğitimler, yaşadığı yoğunlaşma ve edindiği tecrübeler temelinde 2006 yılında yüzünü Bakurê Kurdistan’a dönmüş ve Amed eyaletine geçmiştir. Xemgîn yoldaş, 2006’dan 2013’e kadar Amed eyaletinde yaklaşık 8 yıl boyunca aralıksız bir şekilde mücadele yürütmüştür. Amed’in Şehîd Brûsk alanı başta olmak üzere birçok alanda gelişen eylemlere katılmış, yüksek cesareti ve Apocu fedai ruhuyla öncülük etmiştir. Suikast ve sabotaj taktiklerindeki uzmanlığıyla gerilla taktiklerini yetkince uygulamış, tekniği taktiğin hizmetine koyan açılımlarda pay sahibi olmuştur. Soluk soluğa geçen yoğun 8 yılın ardından 2013 yılındaki geri çekilme sürecinde Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. Bu sürecin muhasebesini yapmak, gerekli dersleri çıkarmak, özeleştirisini vermek, engin tecrübelerini yoldaşlarına aktarmak, dönem taktiğini kavramak ve kendisini yeni dönem görevlerine hazırlamak üzere 2014 yılında Apollo Akademileri bünyesindeki Haki Karer Akademisi’nde eğitim sürecine dahil olmuştur. Buradaki eğitim sürecini tamamladıktan sonra, fedai duruşuyla yoldaşlarının yüksek güvenini kazanmış ve Parti yönetimindeki yoldaşlarımızın güvenliğinde sorumluluk üstlenmiştir. Sömürgeci soykırımcı Türk devletinin ve Hareketimize düşmanlık eden güçlerin Parti yönetimindeki yoldaşlarımızı hedefleyen yönelimlerine karşı bu görevine büyük bir sorumlulukla yaklaşmıştır. Bu görevini fedai bir ruhla yerine getirirken, aynı zamanda Parti işleyişine en üst düzeyde şahit olmuş, örgütsel çizgi mücadelesinin nasıl yürütüldüğünü daha derinlikli öğrenmiş ve ideolojik mücadeleyi yürütmede önemli bir tecrübe edinmiştir. Xemgîn yoldaş, edindiği bu tecrübeleri daha güçlü devrimcilik yapabilmenin temeli ve güç kaynağı haline getirmeyi esas almıştır.

Bu görevini dört yıl boyunca başarıyla yerine getirdikten sonra 2018 yılında Hêzên Taybet çalışmalarına dahil olmuş, Cumalî Çorum arkadaşla omuz omuza vererek halkımızın yiğit fedailerini eğitme görevini üstlenmiştir. Apocu fedai militanların uzmanlaşmaları için büyük bir emek harcamış, Partiden öğrendiği her şeyi yoldaşlarına aktarmanın mücadelesini vermiştir. Xemgîn yoldaş, bilgece duruşu ve fedailik ölçülerini kişiliğinde somutlaştırmasıyla birçok yoldaşına örnek teşkil eden bir komutan olmuştur. Daha büyük Parti görevlerini gerçekleştirmek ve dönem görevlerine en yetkin şekilde cevap olmak için partimiz PKK’nin Sakine Cansız Ocağı’nda eğitim sürecine dahil olmuştur. Buradaki eğitim süreci ve yaşadığı yoğunlaşma Xemgîn yoldaşımızın devrim yürüyüşünde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Partimizin mücadele ve kadro sorunlarını en üst düzeyde tartışmış, çözüm yolları üzerine kafa yormuş, cins mücadelesini, sınıf savaşımını ve örgütsel çizgi savaşçılığını nasıl daha yetkin yürütebileceğine yoğunlaşmıştır.

PKK Ocağı’ndaki eğitim sürecini büyük bir mücadele aşkı, azmi ve kararlılığıyla tamamladıktan sonra yüzünü yeniden Amed’e dönmüştür. Gerilla savaşçılığından Apocu fedai militanlığa, tim komutanlığından eyalet komutanlığı üyesi olmaya kadar farklı görevler üstlenen Xemgîn yoldaş, Demokratik Modernite Gerillacılığının öncü komutanlarından biri olarak Amed’e geçmiştir. Amed’deki zorlu gerilla pratiğine hemen katılmış, yılların tecrübesiyle ve Amed’i tanıyor olmanın avantajıyla sorumluluk üstlenen bir komutanımız olmuştur. Düşman yönelimlerinin çok yoğun gerçekleştiği son yıllarda tüm düşman saldırılarını ustalıkla boşa çıkarmış, yoldaşlarına öncülük yapmış, fırsatını bulduğunda düşmana en ağır darbeleri vurmasını bilmiştir.

Bir derviş gibi tüm yaşamını fedailik çizgisinde Xemgîn yoldaş, 8 Haziran 2023 günü işgalci Türk ordusu ile temasa girmiş, burada çatışma yaşanmıştır. Yaşanan şiddetli çatışma ve düşmanın yaptığı yoğun bombardımanlarda Xemgîn yoldaşımız yanındaki Bahoz Farqîn yoldaşla birlikte son nefesine kadar fedaice mücadele ederek şehadete ulaşmıştır.

Tarihten günümüze kadar her zaman Kurdistan özgürlük mücadelelerinin merkezi olan Amed, partimiz PKK’nin ortaya çıkmasıyla da bu misyonunu yerine getirmiştir. Partimizin kurulduğu, ev sahipliğini yaptığı zindan direnişi ile Partimizin ruh kazandığı ve yenilmezliğinin ispatlandığı Amed, aynı zamanda Partimizin ilk yayılıp kitleselleştiği bir alan olmuştur. Partimiz PKK öncülüğünde gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni büyük bedeller verme pahasına sahiplenen Amed halkımız, geliştirdiği tarihi serhildanlarla bu tutumunu açık bir şekilde ortaya koymuş, daha sonra da düşmanın tüm katliam ve baskılarına rağmen özgür Kürtlükteki ısrarlı tavrını korumayı başarmıştır. Kuşkusuz böylesi değerli bir halkın yiğit evlatları da bu direniş geleneğine sahip çıkmış, akın akın mücadele saflarına katılmıştır. Numan, Çeko, Soro, Evîn, Delal ve Leyla Amed gibi değerli komutanları bağrından çıkaran Amed halkımız, daha nice yiğitleri Kurdistan özgürlük davasına kazandırmıştır.

Amed halkımızın yiğit ve hayırlı evlatlarından biri olan Bahoz yoldaşımız Amed’in Farqîn ilçesinde yurtsever ve Kürtlük değerlerine bağlı bir ailede doğuştur. Amed halkının mücadele birikimi ve toplumsal ahlakıyla büyüyen Bahoz yoldaşımız kişiliğini de bu eksende oluşturmuştur. Bunun için büyüyüp gençlik çağlarına ulaştığında her onurlu Kürt genci gibi, halkımıza karşı olan sorumluluklarını yerine getirmiş ve erkenden mücadele safları içerisindeki yerini almıştır. İlk olarak gençlik çalışmalarıyla mücadele saflarına atılan Bahoz yoldaşımız, aktif ve sonuç alıcı çalışma tarzıyla kısa sürede öncü konumuna gelmiştir. Mücadele ettikçe kendisini daha fazla geliştirme imkanı bulan Bahoz yoldaşımız örgütsel anlamda belli bir tecrübe edinmiştir. Kendisini bir bütün olarak devrim çalışmalarına adayan ve tereddütsüz bir yürüyüşün sahibi olan Bahoz yoldaşımız hiçbir zaman mevcut katılım düzeyinin yeterli görmemiştir. Çalışmalarda yer aldığı zamanlarda Kobanê’de Arînlerin ve Sûr’da Çiyagerlerin tarihi direnişlerine tanıklık eden Bahoz yoldaşımız, fedailik çizgisinde yürütülen bu direnişler karşısında kendi katılımını sorgulamış ve dönemin mücadele çizgisinin Arînlerin, Çiyagerlerin tarzında saklı olduğunu bilince çıkarmıştır. Bunun için 2018 yılında mücadelemizin en çetin yaşandığı bir süreçte gerilla saflarına katılma kararı almıştır. Bunun için yüzünü Amed’in yüksek doruklarına dönmüş ve gerilla saflarına katılmıştır.

Bakurê Kurdistan’da gerilla saflarına katılmanın avantajlarını erkenden fark eden Bahoz yoldaşımız, yoldaşlarının da yardımıyla kendisini gerilla savaş tarzında eğitmiş, yılların tecrübelerini çok kısa bir sürede edinmiştir. Algısı son derece açık olan Bahoz yoldaşımız kendisine öğretilenleri hemen anlamış ve pratiğe aktarma imkanı bulmuştur. Erken anlaması ve anladıklarını hemen pratiğe geçirme istemi ve çabası yoldaşların tarafından görülen Bahoz yoldaşımız, bu katılım biçimi ile yoldaşlarının güvenini kazanmıştır. Bunun için nerede ihtiyaç duyulmuşsa orada olmuş, mücadelesini büyük bir ciddiyet ve yüksek sorumlulukla yürütmüştür. Bu temelde Amed’in Şehîd Kendal, Şehîd Remzi ve Dorşîn alanlarında pratiğe katılmıştır. Yer aldığı bu mücadele alanlarında düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer almış, şehadete ulaşan yoldaşlarının intikamını almayı en öncelikli bir görev olarak belirlemiştir. Düşmanın tüm yönelimlerine karşı her zaman aktif mücadele yürütülmesi gerektiğine inanan yoldaşımız, bu anlamda yoldaşlarına öncülük etmeye başlamıştır. Birçok yoldaşına göre gerilla saflarında yeni olmasına rağmen yoğunlaşmaları, geleceğe dair planları ile öncü bir militan haline gelen Bahoz yoldaşımız, alandaki yoldaşlarının her zaman örnek aldığı bir Apocu militan olmuştur. Parti içerisinde merkezi bir eğitim almamasına rağmen kendi imkanlarıyla Önderlik ideolojisinde derinleşmeyi başaran Bahoz yoldaşımız, Apocu militanlığın özünü kişiliğinde temsil etmeyi başarmıştır. Yine gerillanın yeniden yapılandırılması, Demokratik Modernite Gerillacılığının geliştirilmesi ve bunu kendi pratiğine de yansıtmak için muazzam bir çabanı sahibi olan Bahoz yoldaşımız; hareket tarzından, eylem biçimine ve gerilla yaşamının en küçük bir ayrıntısına kadar derinlikli bir yoğunlaşmanın içinde olmuştur. Sadece düşünmekle kalmamış, düşündüklerini yoldaşları ile paylaşmış ve onların da yeni dönem gerillacılığında yetkinleşmelerini sağlamıştır.

Amed alanında birçok kritik görev üstelenen ve bu görevleri başarılı bir şekilde yerine getiren Bahoz yoldaşımız samimi yoldaşlığı, fedakar ve emekçi kişiliği ile tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmiştir. Yoldaşları olarak Bahoz yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimizin anılarını yaşatacağımızın ve mücadelelerini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here