HPG: Dîdar yoldaş, öncü bir PKK-PAJK militanı olarak tüm yoldaşlarına örnek oldu

0
47

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Destansı direnişlerin ortaya çıktığı ve işgalcilere geçit verilmeyerek tarihi bir yenilginin yaşatıldığı Girê Cûdî Direniş Alanı’nın fedai komutanlarından Dîdar Tolhildan yoldaşımız, Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen düşman saldırılarında kahramanca direnerek şehadete ulaşmıştır. Büyük bir fedakarlık ve özveri ile tarihi direnişin ilmek ilmek örüldüğü Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin birçok alanında görev alan Dîdar yoldaşımız, yoldaşlarının birer fedai olarak eğitilmesinden, işgalcilerin korkulu rüyası haline gelen savaş tünellerinin yapımına kadar birçok görevi başarıyla yürütmüştür. Fedailiğin bir yaşam biçimi olduğunun bilgeliği ile yaşayan ve her anını şehit yoldaşlarına ve Önderliğimize layık olabilmenin yoğunlaşmasıyla geçiren Dîdar yoldaşımız, öncü bir PKK-PAJK militanı olarak tüm yoldaşlarına örnek oldu.

Fedai yoldaşımızın bizlere devrettiği mücadele bayrağını onun şahsında tüm şehitlerimize layık olabilmenin bilinciyle sonuna kadar dalgalandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Dîdar Tolhildan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Dîdar Tolhildan
Adı Soyadı: Leyman Hesen
Doğum Yeri: Hesekê
Anne – Baba Adı: Nûra–Berzan
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2022/Zap

 

Dîdar Tolhildan yoldaşımız, anne tarafı Gergerî baba tarafı Dekorî aşiretine mensup bir ailede, Rojavayê Kurdistan’ın Hesekê kentinde dünyaya geldi. Dîdar yoldaşımız, Rêber Apo’ya gönül veren, özgürlük hareketinin dostu olan yurtsever bir ailede büyüdü. Özgür kadın hareketinin ve Rojava Özgürlük Devrimi’nin öncülerinden Rihan Amûdê (Leyman Şiwêş) yoldaşımız, 35 yıllık devrimci mücadelesiyle binlerce insanı etkilediği gibi, kendi ailesini de derinden etkiledi. Öyle ki, daha yaşarken ismi bir efsane haline geldi, doğan yeni çocuklara adı konuldu ve onun mücadelesi genç kadınlara ilham kaynağı oldu. Rihan (Leyman) yoldaşın isminin verildiği çocuklardan biri de Dîdar yoldaşımızdı. Dîdar yoldaşımız, çocukluğundan itibaren ismini aldığı teyzesi Rihan’ın mücadelesini tanıdı, özgürlük hareketi gerçeğini yaşayarak yetişti. Dîdar yoldaşımızın dayısı Latif (Abdullah Şiwêş)’in 1994 yılında Garzan’da şehadete ulaşması, yine aileden özgürlük hareketine birçok katılımın olması Dîdar yoldaşımızı bu mücadelenin bir parçası kıldı.

Dîdar yoldaşımız, annesinin özlü yurtseverliği ve emekleri sayesinde Rêber Apo’yu ve partimiz PKK’yi çok yakından tanıdı, Önderliği ve PKK’lileri severek, kahramanlık destanlarını dinleyerek yetişti. Ailesinin yurtseverlik kültürünü özümsemiş yapısından dolayı toplumsal baskıdan uzak, kendi ayakları üzerinde durarak büyüdü, zeki ve girişken karakteriyle üniversiteye kadar okudu. Üniversitede ekonomi bölümünü okurken, gelişen Rojava Özgürlük Devrimi’nde yer alma kararı aldı ve ailesinin de desteğiyle devrim saflarına katıldı. Rojava Özgürlük Devrimi’nde Hêzil Jîn ismini alan Dîdar yoldaşımız, YPG’nin oluşumunda ve daha sonra Rojava kadın özgürlük savaşçılarının YPJ olarak özgün ordulaşmasını kurmasında, YPJ’nin kendisini savaşta kanıtlayıp tüm dünya kadınları için ilham veren kadınların özgürlük gücü olmasında pay sahibi oldu. Dîdar yoldaşımız gibi, ülkesi için fedaice ve çok büyük bir cesaretle savaşan, DAİŞ çetelerini yenilgiye uğratarak tüm insanlığı büyük bir beladan kurtaran cesur Kürt kadınları sayesinde tüm dünya özgür Kürt kadınının hakikatini tanıdı.

Dîdar yoldaşımız, askeri ve ideolojik özgür kadın akademilerinde eğitim gördü, suikast taktiğinde uzmanlaştı. Uzman bir özgürlük savaşçısı ve kadın militan olarak suikast tim ve taburlarında yer aldı, yüksek cesareti ve korkusuzluğuyla DAİŞ’e karşı verilen mücadelede rüştünü ispat etti. Dîdar yoldaşımız, Efrîn’den Hesekê’ye, Kuzey Doğu Suriye’de geliştirilen askeri hamlelerin çoğuna katıldı ve savaşta büyük bir tecrübe edindi. Bu tecrübesiyle yoldaşlarına suikast taktiği üzerine eğitimler verdi, akademilerde görev aldı, yüzlerce yoldaşını eğiterek öncülük yaptı. 2016’da Şedadê ve 2017’de Reqa’yı özgürleştirme hamlelerinde yaralandı, fakat kadınların özgürlüğü için tükenmez bir azim ve istekle yeniden savaş cephesindeki yerini alarak mücadelesine devam etti. DAİŞ faşizminin kadınları içine hapsettiği kara kefenin yırtılmasında ve kadınların rengarenk açarak özgürlüğe ulaşmasında Dîdar yoldaşımız gibi fedai savaşçıların emsalsiz emeğinin payı oldu.

2012’den 2019’a kadar Rojava Özgürlük Devrimi’nde kesintisiz bir şekilde mücadele eden Dîdar yoldaşımız, devrimciliğin marifet ve hakikat olduğuna, kapitalist modernitenin tek panzehrinin de devrimcilik olduğuna yürekten inandı. Her daim bu hakikat temelinde yürüyen Dîdar yoldaşımız, Apocu fedailerin destansı eylemlerinden, tarihe iz bırakan yürüyüşlerinden oldukça etkilendi ve bir fedai olma kararıyla yüzünü dağlara dönüp Hêzên Taybet’e katıldı. Dîdar yoldaşımız, özgür kadının güneş gibi doğan gerçeğini ve ‘’Jin, Jiyan, Azadî’’ sihirli formülünün büyük etkisini iliklerine kadar hissederek hiçbir zaman hiç kimseye ait olmayan özgür kadın duruşunu kendisine kılavuz edindi. Fedailer ortamındaki hesapsız katılımı, özü sözü bir duruşu, ilkeli yoldaşlığı, Apocu militanlık ölçülerini yaşayan ve yaşatan yaklaşımı, askeri disiplini, ciddiyeti ve gerilla taktiklerinin zaferine olan inancı Dîdar yoldaşımızı çok farklı bir devrimci ve komutan kıldı. Büyük cesaret ve özgüvenle özgür kadın olmanın gururunu yaşayarak tereddütsüzce yürüyen Dîdar yoldaşımız, egemen erkek aklı tarafından kadına çizilmiş hiçbir sınırın önünde engel olamayacağına inanarak her daim yoldaşlarına öncülük eden bir komutan oldu. Dîdar yoldaşımız, güler yüzlülüğü, moralli katılımı, samimi yoldaşlığı ve güven veren duruşuyla yoldaşları için güç kaynağı oldu, kadın erkek tüm yoldaşlarının büyük sevgi ve saygısını kazandı. Bir komutan olarak öncülük görevlerinin hakkını vererek yerine getirdi. Her daim büyük başarıların ve istikrarlı bir yürüyüşün sahibi olan Dîdar yoldaşımız, asla kendisini yeterli görmedi, kapitalist modernitenin kişiliğine sevdalanarak kendisini kaybeden kişilik özelliklerini hiç göstermedi, bir derviş kadar mütevazı ve bir azize kadar temiz bir fedai oldu.

Dîdar yoldaşımız Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinde, fedai komutan Şehîd Delîl Zagros yoldaşımızla birlikte yoldaşlarını eğitmenin ve savaş hazırlıklarını yapmanın büyük sorumluluğunu üstlendi. Dîdar yoldaşımız, 2022 yılı direnişinde Türk ordusunun birçok farklı gücünü getirip denediği, en seçme birliklerinin büyük bir hezimet alarak geri çekildiği Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinde açığa çıkan büyük başarının emek sahiplerinden biriydi. İşgalci Türk ordusunun 25 Mayıs 2022 günü Şehîd Delîl Batı Zap bölgesini de hedefleyerek işgal harekatını genişletmesine uzman gerilla timleri ile arazide ilk karşılığı veren komutanlardan biri de Dîdar yoldaşımız oldu. İşgalci ordunun planladığı gibi arazimize  konumlanmasına engel oldu, düşmanın planlarını bozdu ve düşmana ağır kayıplar verdirerek işgalcileri cezalandırdı. Dîdar yoldaş, düşmanın Girê Cûdî Direniş Alanı’nı işgal etmeye çalıştığı ilk haftada, düşmanı arazide vurup durduran öncü bir komutan olarak rolünü oynadı ve fedaice savaşarak şehadete ulaştı.

Rêber Apo’nun özgürlük ruhuyla yeniden dirilttiği özgür Kürt gerçekliği, Rihan Amûdê (Leyman Şiwêş)’ler şahsında 35 yıllık özgürlük yürüyüşü, devrim öncülüğü ve özgür kadın hakikati oldu. Rihanların destansı yürüyüşü fedai komutan Dîdarları yaratırken, Kürt kadınlarının öncülüğündeki kadın özgürlük hareketinin etkisi dağlardan ovalara, ovalardan şehirlere her yere yayıldı, ‘’Jin, Jiyan, Azadî’’ olarak sloganlaşıp tüm dünya kadınları için umudun ve özgürlüğün adı oldu. Başta Kürt halkı olmak üzere, tüm Ortadoğu halklarının ve insanlığın kendilerine borçlu olduğu, onların DAİŞ’i yenilgiye uğratan ve Türk devlet faşizmini durdurabilen mücadelesi sayesinde bugünleri yaşayabildiği Rihan Amûdê ve Dîdar Tolhildan yoldaşları saygı ve minnetle anıyoruz. Özgür kadın hareketinin ölümsüz öncülerinin ve fedai devrimcilerinin örnek mücadelesinin tüm gençlere ve kadınlara ilham kaynağı olacağını, Devrimci Halk Savaşımızın bu yoldaşlar sayesinde daha da büyüyüp mutlaka zafere ulaşacağını belirtiyoruz. Bu temelde şehit yoldaşlarımızın değerli ailesine, Rojavayê Kurdistan halkımıza ve yüreği devrim coşkusuyla atan tüm yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz