HPG: YJA Star’ın cesur savaşçıları Nûdem, Dilda ve Vînar yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır

0
93

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Partimiz PAJK ve PKK’nin öncü militanları, YJA Star’ın cesur savaşçıları, an’ın ve dönemin görevlerine doğru sahip çıkan örnek devrimcileri Nûdem, Dilda ve Vînar yoldaşlarımız Medya Savunma Alanları’nda görevleri başındayken 2023 yılının Mart ve Mayıs aylarında şehadete ulaştılar.

Kurdistan’ın özgür ve yiğit kadınları öncülüğünde yükselen mücadelemiz bedeller verse de, fedai komutan Nûdem yoldaş ile Apocu fedai militanlıkta örnek devrimciler olan Dilda ve Vînar yoldaşlarımız sayesinde zafere doğru ilerlemektedir. Böylesine özgürlüğüne tutkun, ülkesine aşık, halkının özgürlük davasına kendisini fedaice adamış, Apocu ideolojiye ve Apocu yaşam tarzına her koşul altında büyük bir bağlılık göstererek devrim yürüyüşünü sürdüren fedailerle yoldaş olmanın gurunu yaşıyoruz. Fedai yoldaşlarımıza layık olmak, anılarını yaşatmak, hayallerini gerçekleştirmek ve intikamlarını almak en büyük amacımız olacaktır.

Bu temelde başta şehit yoldaşlarımızın değerli ailelerine ve yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Nûdem Sîdar
Adı Soyadı: Filiz Tekindağ
Doğum Yeri: Mûş
Anne – Baba Adı: Fazime – Salih
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mart 2023 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Dilda Dilbirîn Cûdî
Adı Soyadı: Mizgîn Külter
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Delal – Nurettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mart 2023 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Vînar Hêvî
Adı Soyadı: Dîlan Sağlam
Doğum Yeri: Adana
Anne – Baba Adı: Halide – Adil
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2023 / Medya Savunma Alanları

 

NÛDEM SÎDAR

Sömürgeciler tarafından tarihin en acımasız soykırım saldırılarına maruz kalan kadim Kurdistan halkı, varlığını koruyarak özgür yaşam çizgisinde onuruyla yaşama mücadelesini aralıksız bir şekilde sürdürmüştür. Gerçekleşen her saldırı karşısında Kurdistan dağlarını mesken edinen ve direnen halkımız, Rêber Apo öncülüğünde gelişen partimiz PKK’yle birlikte öz kimliğine kavuşmuş ve Kurdistan’ı aşarak bütün ezilenlerin umudu haline gelmiştir. Kurdistan’ın her karışında direniş çizgisini geliştiren Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşü yurtsever Serhed halkımız tarafında da erkenden sahiplenilmiştir. Köklü direniş kültürünü PKK’nin zafer çizgisi ve Rêber Apo’nun yeni yaşam felsefesiyle birleştiren Serhed halkımız, yarım asrı bulan tarihi direnişimizin her anında yer almıştır. Özgür gelecek tutkusunun silinmediği topraklarda PKK’yle ruh bulan halkımızın yiğit evlatları Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılarak direniş her geçen gün yükseltmişlerdir.

Serhed’in direniş merkezlerinden Mûş, Milazgîr’e bağlı Teterqazî köyünde dünyaya gelen Nûdem yoldaşımız, Kurdistan’da onurlu yaşam ve direniş geleneğini sahiplenen yurtsever bir ailemizde dünyaya gelmiştir. Nûdem yoldaşımızın ailesi sömürgeci Türk devletinin geliştirdiği soykırım politikaları nedeniyle kadim Kurdistan topraklarından göç ederek Türkiye metropollerinden İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştır. Genç bir Kürt kadını olarak işgalcilerin metropollerde Kürt toplumunu ve onun geleceği olan gençleri hedef olan asimilasyon saldırıları Nûdem yoldaşımızın erkenden dikkatini çekmiştir. Sistemin toplumu yok ederek bireycilik, bencilliğin önünü açarak köksüz, hafızasız bir kuşak yaratma çabası yoldaşımızda çelişkiler yaratmış, kadını hiçleştirerek meta haline getiren ve özünden koparan yaklaşımlar yoldaşımızın çelişkilerini derinleştirmiştir. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına birçok katılımı ve şehitleri olan bir aile ve çevreden gelmesi Nûden yoldaşımızın Partimizi çocukluk yaşlarından itibaren tanımasını, aynı zamanda yakından takip etmesini beraberinde getirmiştir. Amcası Sîpan (İlhami Taşkın)’ın 1992’de ve yakın akrabası Sîdar Viyan’ın 2009’da Mûş, Milazgîr’de şehadete ulaşması Nûdem yoldaşımızda ölümsüz şehitlerimizin mücadele mirasına sahip çıkma kararlılığı geliştirmiştir.

Şehitler gerçeğine olan bağlılığı ve sömürgeci Türk devletinin halkımıza karşı geliştirdiği insanlık dışı saldırılar Nûdem yoldaşımızı PKK saflarında yeni bir yaşam ve doğru bir başlangıca yöneltmiştir. Sistemin sınırları içinde mücadele ederek halkımızın tam anlamıyla özgürlüğüne ulaşamayacağını Kurdistan dağlarında yürütülen mücadeleyle özgür bir geleceğin kurulabileceğini bilince çıkaran Nûdem yoldaşımız, 2010 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Sistem okullarında hiç okumamasına rağmen mücadele saflarında kendisini eğiten, geliştiren Nûdem yoldaşımız, Rêber Apo’nun özgür yaşam okulunun hızla öğrenen, öğrendiklerini pratiğe aktaran ve yoldaşlarıyla paylaşarak zenginleştiren sadık bir öğrencisi olmuştur. Kısa sürede öncüleşen ve yoldaşlarına öncülük yapan Nûdem yoldaşımız, samimi ve temiz özüyle kutsal gerilla yaşamıyla bütünleşmekte zorluk çekmemiştir. Kurduğu güçlü yoldaşlık bağlarıyla hem yoldaşlık kavramını hem yoldaşlarını yükselten Nûdem yoldaşımız, PKK’nin zafer ruhuyla ilk günden itibaren sarsılmaz bağlar kurmuş ve bu bağları sürekli güçlendirme çabası içinde olmuştur. Xakurkê alanında aldığı temel gerillacılık eğitimini başarıyla tamamlayan yoldaşımız eğitiminin ardından aynı alanda kalmış ve dört yıl boyunca başarılı bir pratik yürütmüştür. Hem ideolojik hem askeri alanda derinleşerek sürecin gerektirdiği sorumlulukları alan ve başarıyla çalışmalarını yürüten yoldaşımız, komutanlaşarak yetkin bir YJA Star militanı olmuştur. Her yoldaşına zaman ayıran, onların gelişiminden kendisini sorumlu gören Nûdem yoldaşımız, birlikte yaşadığı ve komutanlık yaptığı her yoldaşında derin izler bırakmıştır. Yaşamda PKK ve PAJK çizgisini hakim kılmak, derinleştirmek için her zaman çabası olmuş ve ortaya koyduğu emek yoldaşlarında güçlü bir karşılık bulmuştur. Xakurkê’de yürüttüğü başarılı pratiğin ardından KJK çalışmalarına dahil olan Nûdem yoldaşımız, bu süreçte büyük bir ideolojik derinlik sağlamış, Kadın Özgürlük İdeolojisi’nde yetkinleşmiş bir öncü olmuştur. Rêber Apo felsefesini anlama çabası sürekli olan Nûdem yoldaşımız, Demokratik, Ekolojik ve Kadın Özgürlükçü Önderlik paradigmasına bütün kalbiyle inanmış ve devrimci yaşantısının her an’ını Rêber Apo’nun özgürlük felsefesini yaşamsallaştırmaya adamıştır. KJK’de yürüttüğü çalışmaların ardından Heftanîn’e geçen Nûden yoldaşımız, devrim mücadelemizin birçok farklı alanında kalarak yetkinleşmiş, kendisini her zaman ve her göreve hazır hale getirmiştir.

Nûdem yoldaşımız, sürecin gerektirdiği militan görevleri karşılayabilmek, Önderlik çizgisinde bir militan olmak, kişiliğinde fedailiği derinleştirmek ve ölümsüz şehitlerimizin izinde daha güçlü yürümek için 2017 yılında Hêzên Taybet’e katılmıştır. Aldığı görevlerde mutlak başarıyı kendisi için esas almış ve karşısındaki olmazları kaldırarak sınır tanımamıştır. Nûdem yoldaşımız hiçbir zaman gerekçelerle kendisine engeller oluşturmamış, karşılaştığı sorunlara her zaman bir çözüm yolu bulmayı başarmıştır. Hedefine kilitlenen ve bu temelde harekete geçen bir tarza sahip olmuştur. Nûdem yoldaşımız hem yürekte hem zihinde kendini bir bütünen adamanın çabasını veren ve aynı zamanda hedeflerine mutlaka ulaşmayı amaçlayan bir duruşun ve katılımın sahibi olmuştur. Hêzên Taybet saflarında aldığı eğitimlerle kişiliğinde büyük değişimler yapmış, düşüncede derinlik yakalamıştır.  Her şeyden önce sade bir kişiliğe sahip olan Nûdem yoldaşımız bir komutan olarak sahip olduğu mütevazı kişiliği ve aynı zamanda fedakar duruşuyla bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Parti yaşamı ve Parti yoldaşlığı noktasında kendini sorumlu gören, güler yüzünü hiçbir yoldaşından esirgemeyen ve yoldaşlarına yardımcı olan, destekleyen aynı zamanda anlamaya çalışan tarzı Nûdem yoldaşımızın en belirgin özelliği olmuştur. Metropol ortamında büyümesine rağmen kendi özünü koruyan ve kültürüne bağlı kalmayı başaran Nûdem yoldaşımız bunu seslendirdiği stranlara yansıtmıştır.

Nûdem yoldaşımız, Önderliğimize karşı İmralı işkence ve soykırım sisteminde geliştirilen saldırılara cevap olmak, halkımızın özgür gelecek umudunu yaşamsallatırmak ve ölümsüz şehitlerimizin mücadele bayrağını zafere taşımak için Zîlan çizgisinde fedaileşmiştir. Yıldızlaşarak ölümsüzler kervanına katılan Nûdem yoldaşımız biz geride kalan yoldaşlarına devrettiği mücadele bayrağı mutlaka zafere taşınacaktır.

 

DILDA DILBIRÎN CÛDÎ

PKK, tarihte birçok devrime beşiklik etmiş, ilk toplumsallığın gerçekleştiği kadim topraklarda bin yıllardır yaşayan Kürt halkının tarih sahnesine yeniden çıkışının adıdır. Sömürgeci devletler tarafından dili, kültürü, tarihi yok sayılan, her türlü insanlık dışı saldırıya maruz bırakılarak soykırım kıskacında can çekişen halkımız, Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüyle birlikte yeniden ayağa kalkmış ve bütün ezilenlerin özgürlük umudu haline gelmiştir. Kurdistan’da soykırım siyasetinin en acımasız şekilde yürütüldüğü bir dönemde Rêber Apo tarafından toprağa ekilen umut tohumları bereketli Kurdistan toraklarında filizlenmiş ve bütün saldırılara rağmen varlığını koruyarak bugünlere gelmiştir. Her anı soluk soluğu yürütülen ve damla damla akıtılan şehit kanıyla gelişen mücadelemiz, yurtsever halkımız tarafından büyük bir coşkuyla sahiplenilmiştir. Tarihten günümüze kadar Kurdistan’da her zaman direnişin merkezi olan Botan, Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın halklaşarak büyüdüğü ve tarihi bir direnişin verildiği mekan olarak ön plana çıkmış, Komutan Egîd’in (Mahsum Korkmaz) işgalcilere sıktığı ilk kurşun zafer çizgisinde yürüyen halk gerçekliğine dönüşmüştür. İşgale ve işgalciye geçit vermeyen, özgür yaşamda her zaman büyük bir ısrar sahibi olan Botan halkımızın yiğit evlatları gerilla saflarında yürütülen tarihi direnişe büyük katılım sağlamışlardır.

Kurdistan’da direnişin, serhildanın merkezi olan ve Botan’ın kalbinde yer alan Şirnex kentimiz, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin yurtsever halkımızla bütünleştiği ve savaşan halk gerçekliğinin somut bir örneği olarak Kurdistan’da direniş çizgisini belirlemiştir. Cafirî aşiretine mensup yurtsever Külter ailesinde dünyaya gelen Dilda yoldaşımız, bu güçlü ve yenilmez direniş geleneğinin içinde dünyaya gelmiştir. Sistemin bozamadığı, güçlü toplumsal bağların ön planda olduğu, Kurdistani değer ve yurtsever direniş kültürünün hakim olduğu bir çevrede büyümesi Dilda yoldaşımızın genç yaşta gelişen güçlü kimliğinin oluşumunda büyük etki sahibi olmuştur. Bir yandan Botan’da yürütülen tarihi gerilla direnişine, emsalsiz kahramanlıklara öte yandan sömürgeci Türk devletinin halkımıza karşı geliştirdiği insanlık dışı saldırılara birebir tanıklık etmiştir. Mücadele çizgisini ve düşman gerçekliğini bilince çıkaran, sömürgeci saldırıları karşısında sessiz kalmayı bir seçenek olarak görmeyen Dilda yoldaşımız, bilinç düzeyini sürekli geliştirmiş ve Rêber Apo felsefesini, PKK’yi daha yakından tanımaya başlamıştır. Kadın kimliğinin dört duvar arasında sıkıştırıldığı, özünden koparıldığını gerçeğini de gören yoldaşımız, genç bir kadın olarak Kurdistan dağlarında kadın gerilla gerçekliği karşısında çok etkilenmiş ve bunu ortaya çıkaran Rêber Apo felsefesini daha derinlemesine anlama ihtiyacı duymuştur. Özgürlük arayışçısı genç bir kadın olarak sömürgeci Türk devletinin Özyönetim Direnişi sürecinde gerçekleştirdiği katliamlar karşısında büyük bir öfke duyan yoldaşımız, işgalcilere cevabını mücadele saflarına katılarak vermiştir. Halkımızın onurlu direniş mücadelesine katılarak işgalcilere karşı savaşan Dilda yoldaşımız yaralanmasına rağmen direniş saflarını terk etmemiş ve son ana kadar mücadelesini sürdürmüştür. Şehîd Çiyager ve Şehîd Zeryanlar öncülüğünde verilen tarihin direnişin içinde yer alarak halkımızın özgür gelecek umutlarına cevap olmak isteyen yoldaşımız, her zaman mücadelesini bir adım ileri taşımayı esas almıştır.

Mücadele içinde kendisini daha iyi tanıyan, şehitlerimize ve halkımıza karşı kendisini her zaman borçlu hisseden Dilda yoldaşımız, özgürlük arayışında hiçbir zaman vazgeçmemiş ve bu arayışı onu Kurdistan Özürlük Gerillası saflarına getirmiştir. Botan’da gerilla saflarına katılan yoldaşımız, aynı alanda temel gerillacılık eğitimini tamamlayarak mücadelesine devam etmiştir. PKK’nin güçlü yoldaşlık ilişkilerinden çok etkilenen Dilda yoldaşımız, nitelikli ve özgürlük çizgisinde yürüyen bir militan olmak için her zaman yoğunlaşma içinde olmuş ve bu yoğunlaşmalarını içselleştirerek yaşama aktarmıştır. İlk gerillacılık tecrübesini Bakurê Kurdistan’da yaşama şansını iyi değerlendiren Dilda yoldaşımız, pratik içinde pişmiş ve öncü bir militan olmuştur. Daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçen Dilda yoldaşımız aldığı askeri eğitimlerle gerillacılık taktiklerinde derinleşmiş ve ideolojik alanda büyük bir yetkinlik kazanmıştır. Ailesinden ve yakın çevresinden çok sayıda şehidin olması Dilda yoldaşımızın ölümsüz şehitlerimizin mücadele mirasına sahip çıkarak yükseltmeyi esas alan bir katılım sahibi olmasını sağlamıştır. Dilda yoldaşımız, halkımızın özgür bir gelecek sahibi olması için Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında çekinmeden canını veren Şehîd Deniz Herekol (Mehmet Selim Külter), Şehîd Botan Cudi (Ömer Külter), Şehîd Kajîn Ferman (Hediye Külter) ve halkımızın Özyönetim Direnişi mücadelesinde fedaice savaşarak şehadete ulaşan Şehîd Sîpan Besta (Cengiz Külter) ve Şehîd Bahoz Besta (Cemil Külter) şahsında bütün şehitlerimizin mücadelesinin zafer ulaşması için her an’ını mücadeleye adamıştır. PKK’nin şehitler partisi olduğu gerçeğini çok iyi bilen ve şehitlerimizin özgürlük hayallerini yaşamsallaştırmak için her zaman yüksek bir tempoyla mücadele eden Dilda yoldaşımız, öncüleşerek sürece cevap olan yoldaşlarımızdan olmuştur.

Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne dahil olan bir militan olarak askeri alanda büyük bir yetkinleşme çabası olan Dilda yoldaşımız gerilla taktiklerinde yakaladığı derinlikle öne çıkmıştır. Birçok alanda yetkinleşmesi yoldaşımızın yeni alanlara yönelmesini ve büyük bir enerji açığa çıkarmasını sağlamıştır. Kaldığı her alanda emek veren yoldaşımız, yürütülen tarihi gerilla savaşının alt yapı çalışmalarında aktif bir şekilde katılarak etkili sonuçların elde edilmesine öncülük yapmıştır. PKK saflarında Rêber Apo felsefesiyle yeniden can bulan, gerçek kimliğiyle buluşan ve yeni yaşamı inşa eden temel güç olarak tarihi bir misyon edinen özgür kadın kimliği, mücadele saflarımızda yetkin militanların yetişmesinin zemini olmuştur. Dilda yoldaşımız Rêber Apo’nun yeni yaşam felsefesinden aldığı güçle sistemin çizdiği ve kadını hapseden duvarları kırmış, kendisini özgür kadın çizgisinde yeniden yaratmıştır. Kadının mücadele içindeki öncülük rolünü şahsında somutlaştıran, komutanlaşarak birçok önemli çalışmada büyük başarıların açığa çıkmasını sağlayan Dilda yoldaşımız, zor görev ve dönemlerin militanı olarak aldığı bütün sorumluluklara layık olmuştur. Canlı, moralli, heyecanlı kişiliğiyle bulunduğu her ortama rengini veren Dilda yoldaşımızın öğrenme isteği bütün yoldaşlarına örnek olmuştur. Emekçi kişiliği, yaşama olan güçlü katılımı ve sevgisi Dilda yoldaşımızın bulunduğu her ortamda yoldaşlarıyla bütünleşmesini sağlamıştır. Yürüttüğü başarılı çalışmalar ve öncülük düzeyini asla yeterli görmeyen hep daha fazla katılarak mücadelesini yükseltmiştir.

Rêber Apo’ya ve onun yaşamı yeniden anlamlandıran felsefesinin yılmaz bir militanı olan Dilda yoldaşımız, “Hakikat yolunda bir aşk arayışçısı olarak sizin yaratığınız hakikate bir kadın olarak mücadele etmek ve yaşama sarılarak savaşmak bir onurdur. Size, Güneş’im dedim çünkü güneştir ısıtan, güneştir aydınlatan, güneştir umut veren ve güneştir karanlığı parçalayan. Sizden aldığımız güç ile savaşmak mücadele etmek, yaşama sımsıkı sarılıp bu kutsal yaşam içinde özgür bir kadın olmak içimde tarif edemeyeceğim mutluluk, huzur dolu duyguları açığa çıkarıyor” diyerek duygularını ifade eden, mücadeleye bağlılığını kağıda döken Dilda yoldaşımız, bu kutsal bağlılığın gereklerini her zaman ve her yerde tereddütsüz bir şekilde yerine getirmiştir.

Tüm çalışmalara hesapsızca katılan Dilda yoldaşımız, mücadele saflarında her an’ını direniş içinde geçirerek militanca taşıdığı YJA Star bayrağına, PKK ve PAJK çizgisine layık olmayı başarmıştır. Yaşamında ve savaşında fedai bir duruş ve katılım sahibi olan Dilda yoldaşımız, fedailer çizgisinde yürüyerek sınırsız bir katılım sağlamış, işgalcilere karşı en ön safta yer alarak militanca savaşmıştır. Dilda yoldaşımızın ardında bıraktığı mücadele mirası her zaman direnişimizde yaşayacak ve mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.

 

VÎNAR HÊVÎ

Soykırım kıskacına alınan, tarihin en acımasız saldırılarına maruz bırakılan ve yok oluşun eşiğine getirilen bir halkı yeniden dirilten Rêber Apo öncülüğünde gelişen partimiz PKK, tarihin en görkemli direniş destanını ortaya çıkarmıştır. Hiçbir umut emaresinin olmadığı koşullarda iğneyle kuyu kazırcasına ilmek ilmek örülen ve bugün bütün ezilen halkların, kadınların ve gençlerin özgür gelecek umuduna dönüşen partimiz PKK, ölümsüz şehitlerimizin kanlarıyla yarattıkları kutsal değerler üzerinde inşa edilmiştir. Sömürgecilerin insanlık dışı saldırılarına rağmen onurlu yaşamda ısrar eden yurtsever halkımız Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne büyük bir heyecanla katılmış ve geliştirdiği serhildanlarla özgürlük mücadelemizi sahiplenmiştir. Kurdistan’ın her karışına yayılan onurlu yaşam ve özgür gelecek ısrarının takipçi halkımızın yiğit evlatları saldırıların en yoğunlaştığı dönemlerde mücadele saflarına akarak direnişi yükselmişlerdir. Her an’ı keskin bir mücadeleyle geçen direnişimiz, serhildanlar içinde yetişen, işgale ve işgalciye geçit vermeyen Apocu kuşaklar yetiştirmiştir.

Kurdistan’da direnişin ilk halklaştığı ve serhildan bayrağının en yüksekte dalgalandığı merkez olan Amed kentimiz, mücadele tarihimize damga vuran ilklere tanıklık etmenin haklı gururunu yaşamıştır. Partimiz PKK’nin kuruluşuna tanıklık eden ve Amed Zindan Direnişi’nin yarattığı zafer ruhuna her dönem sahip çıkan Amed kentimiz, binlerce evladını mücadele saflarına göndermiş, direniş saflarında şehadete ulaşan evlatlarını serhildanlarla karşılamıştır. Kesintisiz direnişin merkezi olan yurtsever Amed halkımız, işgalci Türk devleti tarafından özel olarak hedef alınmıştır. Asimilasyon, inkar ve imha politikalarıyla Amed halkımızın özgürlük iradesi ve istemini yok etmek isteyen işgalcilerin bütün saldırıları geliştirilen direnişle cevaplandırılmış ve işgalciler hedeflerine ulaşamamıştır.

Sömürgeci Türk devletinin saldırıları nedeniyle yaşadığı kadim topraklardan metropollere göç etmek zorunda kalan birçok yurtsever ailemiz, gittikleri her yere direniş kültürünü beraberinde götürmüş ve mücadeleyle bağlarını asla koparmamıştır. Aslen Amed’li olan ve işgalcilerin saldırıları nedeniyle Adana’ya göç etmek zorunda kalan yurtsever bir ailemizde dünyaya gelen Vînar yoldaşımız, PKK’nin yarattığı direniş geleneğine bağlı ve Kurdistani değerlerle iç içe büyümüştür. Kutsal Kurdistan topraklarından uzakta büyümesi yoldaşımızın yurtseverlik duygularını azaltmamış, tersine bu duruma yol açan işgalcilere karşı büyük bir öfke duymasını sağlamıştır. Yüreğinde ülke hasretiyle büyüyen Vînar yoldaşımızın ailesinden ve yakın çevresinden Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılımların olması, yoldaşımızın aynı zamanda Rêber Apo ve partimiz PKK’yle erkenden tanışmasına vesile olmuştur. Genç ve onurlu bir Kürt kadını olarak mücadele saflarına atılmakta tereddüt yaşamayan yoldaşımız, mücadele içinde kararlaşma düzeyini sürekli yükseltmiştir. Bu süreçte Rêber Apo’nun çözümlemelerini okuyan ve çok etkilenen yoldaşımız, kadın kimliğinin ve gerçek özgürlüğün nasıl sağlanacağını bilince çıkarmıştır. Rojava’da, Şengal’de, Mexmûr’da halkımıza karşı geliştirilmek istenen soykırım saldırılarına mutlaka cevap vermesi gerektiğine inanan yoldaşımız, imha saldırılarının yoğunlaştığı 2015 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılarak düşmana gereken cevabı vermiştir.

Kurdistan dağlarında hep hasretini duyduğu ülke topraklarıyla buluşan Vînar yoldaşımız, Kurdistan dağlarında öz kimliğini bulmuştur. Qendîl alanında ilk gerillacılık eğitimini tamamlayan yoldaşımız, aynı alanda pratik çalışmalara başlamıştır. Qêndîl alanında yürüttüğü üç yıllık gerillacılık pratiğiyle yetkin bir öncüye dönüşen Vînar yoldaşımız, sürekli kendisini geliştirerek dönemin görev ve sorumluluklarına cevap olmayı esas almıştır. Samimi ve mütevazi kişiliğiyle hemen dikkatleri çeken Vînar yoldaşımız, bulunduğu her ortamda hızla yoldaşlarıyla bütünleşmiştir. Araştırmacı kişiliğiyle sürekli kendisini ve çevresindeki yoldaşlarını geliştirmiş, emekçi kişiliğiyle hep ön planda olmuştur. Mücadelesinde yüksek tempolu bir katılımı esas alan Vînar yoldaşımız asla sıradan bir yürüyüşü kabul etmemiştir. Tüm yaşamını, kişiliğini Önderlik gerçekliği karşısında sorgulayan yoldaşımız hiçbir zaman kendisini yeterli görmemiş, hep daha fazla katılmanın yollarını aramıştır. Cesur ve fedakar özellikleriyle öne çıkmış, tüm yoldaşlarına örnek olmuştur. Bulunduğu her ortama kendi rengini katan, moral veren Vînar yoldaşımız, bu özellikleriyle bir YJA Star gerillası olarak öncülük rolünü yerine getirmeyi başarmıştır. Kardeşi Derwêş Demhat (Firat Sağlam) ve yakın akrabası Arîn Dêrsîm (Pelda Sağlam) yoldaşlarımızın Rojava’da insanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı savaşırken şehadete ulaşması, Vînar yoldaşımızın şehitlerimizin mücadele mirasına daha büyük bir güçle sahip çıkmasını sağlamıştır. Ölümsüz şehitlerimizin emeklerine verilecek en doğru cevabın direnişi yükselterek zafere taşımak olacağı gerçeğine bağlı kalan yoldaşımız, bu çizgide güçlü bir katılım sahibi olmuştur. Büyük bir anlam derinliği yakalayan Vînar yoldaşımız, ideolojik alanda yakaladığı derinliği askeri alandaki katılımına da yansıtmıştır. Aldığı akademik eğitimlerle gerillacılık taktiklerinde yetkinleşen yoldaşımız, sömürgeci Türk ordusunun Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarını hedef alan işgal saldırıları karşısında en ön cephede yerini almış ve fedaice savaşmıştır. Cenga Xaburê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’nde aktif olarak yer alan ve hareketli tim tarzını başarılı bir şekilde pratiğe aktaran Vînar yoldaşımız, işgalcilere ağır darbeler vurulan birçok eylemde yer almıştır.

Devrimci yaşantısı boyunca fedaice savaşan ve büyük bir güçle yaşama katılan Vînar yoldaşımız, PKK ve PAJK çizgisini yaşamının her alanına yansıtmıştır. Fedakarca nefes aldığı her an’ı halkımızın özgür geleceğine adayan Vînar yoldaşımızın ardında bıraktığı mücadele mirası mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here