YJŞ: Mücadele iddia ve inancımızı büyüteceğiz

0
188

Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ), 3 Ağustos 2014’te DAİŞ çetelerinin Şengal’e yönelik soykırım saldırılarının yedinci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, soykırım saldırılarında ve bu saldırılara karşı direnişte hayatını kaybedenleri andı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a bağlılıklarını da yineleyen YJŞ, “Büyük yol göstericiliği ile bizi soykırımdan kurtardı” dedi.

3 Ağustos soykırım saldırılarının amacının “kadın şahsında Êzidxan halkı, dini, inancı, kültürü, dili, tarihi ve ahlakını yok etmek” olduğunu belirten YJŞ, “Bu vahşi saldırılarda en fazla kadınlar hedef alındı” diye ekledi.

YJŞ; “Özgürlük savaşçıları Önder Apo’nun fikirlerinin ışığında birliklerini sağlayıp, vahşete karşı savaştılar ve soykırımın önünü aldılar. Başta HPG-YJA Star ve YPJ-YPG Şengal’in soykırımdan geçirilmesi ve yağmalanması karşısında sessiz kalmadılar ve DAİŞ çetelerine karşı büyük bir direniş sergilediler” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Kadının kendi savunmasını yapmaması halinde karşı karşıya kalacağı tehlikeler görüldü. Bu esasla YJŞ’nin örgütlenmesi ile öz savunma oluşturuldu. Biz bugün saldırılara karşı duracak ve yanıt verecek düzeydeyiz” vurgusu yapıldı.

YJŞ, “Ancak Şengal’in statüsü resmi olarak kabul edilmeden, Şengal üzerindeki tehdit sürecek. Özellikle KP, halkımızın katliamdan geçirilmesi ve imhasında en temel zemin haline geldi (…) İmha ve inkar yaklaşımlarına karşı en büyük cevap, Êzidî halkımızın kendisini asker ve siyasi alanda örgütlenmesini büyütmesi ve özerk yönetimini oluşturmasıdır” diye belirtti.

Tehdit ve komplo girişimlerin rağmen bugün ulaştıkları düzeyin “74’üncü fermandan öncesi” gibi olmadığını ifade eden YJŞ, “Şengal bölgesinde örgütlenmiş kadınlar şahsında, ferman ve komploların önüne geçecek büyük değişimler yaşandı” dedi.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Gerçekleşen fermana karşı mücadele, yaşam ve direniş hattı en üst düzeye ulaştı. Daha güçlü sonuçlar elde etmek için, 74’üncü fermanı hiçbir zaman unutmamalı ve unutturmamalıyız. Biz Şengal Kadın Birlikleri olarak mücadele iddia ve inancımızı büyüteceğiz. Şehit yoldaşlarımızı devrimci hamlemizin her anında yaşatacağız. Bu temelde YBŞ ve YJŞ’nin gücü ve direnişini daha da büyüteceğiz. Şengal’in özerk statü elde etmesi için direniş ve mücadelemizi her yönden büyüteceğiz. Daha önemlisi de, Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için kendimizi sorumlu görüyoruz ve bu çerçevede mücadelemizi büyüteceğiz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here