YJA Star: Karataş ailesine, Dersim ve tüm yurtsever Kürt halkına başsağlığı diliyoruz

0
151

Bêrîtan (Gülnaz Karataş)’ın babası Mustafa Necati Karataş’ın yaşamını yitirmesi vesilesiyle mesaj yayımlayan YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı, “Karataş ailesine, Dersim ve tüm yurtsever Kürt halkına başsağlığı diliyoruz” dedi.

YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı,  Bêrîtan (Gülnaz Karataş) yoldaşımızın babasının yaşamını yitirmesi dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

Komutanlık, “Kürdistan Özgürlük Mücadelesi tarihine direnişiyle damga vuran ve bir çizgi haline gelen ölümsüz komutanımız Bêrîtan (Gülnaz Karataş) yoldaşımızın babası olan değerli yurtsever Mustafa Necati Karataş yaşamını yitirdiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Öncelikle Karataş ailesine, Dersim ve tüm yurtsever Kürt halkına başsağlığı diliyoruz” dedi.

YJA Star açıklamasında şunlar belirtildi:

“Bêrîtan yoldaşımız, Kürdistan’ın cennet parçası ve onur direnişinin sembollerinden biri olan Dersim’de dünyaya gelmiştir. Tepeden tırnağa Dersim kadar asi, Dersim kadar soylu, Dersim kadar güzel, Dersim gibi baş eğmeyen ve teslimiyetçiliği asla kabul etmeyen Bêrîtan yoldaşımız duruşu ve mücadelesiyle Kürt kadının özgürlük sembolü olmuştur. Komutan Bêrîtan önce bir duruş, sonra bir ruh, sonra da bir çizgi ve kadın ordusu haline gelerek erkek egemen aklının ve sömürgeci devlet yapılanmalarının korkulu rüyası olmuştur. İşbirlikçi ihanetçi Kürt çizgisinin bağrına hançer gibi saplanarak bu ihanetçiliği kahreden Bêrîtan’ın duruşu bugün Heftanîn’de Rüstem ve Esmer; Zendûra’da Rêber; Mamreşo’da Serhat, Sarya ve Ruken; Dersim’de Yılmaz ve Zin olmuştur. Kürdistan halkının ve ülkesinin özgürlüğü için zafer andı içmiş kadınları ve erkekleri olarak bu Bêrîtan ruhunu her yerde ve an’da yaşayıp yaşatarak zafere ulaşacağımız kesindir.

Kürt kadınlarına, Kürdistan halkına ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne böylesine değerli bir evlat bahşeden, Dersim’in isyan ruhunu yüreğinde dirilten, evladını halkının ve ülkesinin değerleriyle büyüten yurtsever aile gerçekliği de bizler için bu değerdedir. Her şeyden önce Kürt kadınları ve Kürdistan halkı olarak tarihimize Bêrîtan gibi pirüpak hakikati kazandırdığınız için sizlere minnettarız. Bu sebeple Mustafa Necati Karataş amcamızın vefatı bizleri de en az sizler kadar üzmüştür. Yüce emek ve büyük değerlerle büyüttüğünüz Bêrîtan yoldaşımızın özgürlük ruhuna ve çizgisine her zamankinden daha fazla sahip çıkarak, Bêrîtan hakikatine ve emeklerinize layık olacağımızın sözünü veriyoruz.

Bu inanç ve duygularla, soykırımlardan geçmiş bir Dersim ailesi olarak işgalci düşmana boyun eğmeden onurunu koruyan ve Bêrîtan gibi en güzide bir kadını yetiştiren Karataş ailesine, tekrardan başsağlığı diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here