HPG, Medya Savunma Alanlarında Şehit düşen 3 gerillayı andı

0
212

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada “20 Eylül 2021 günü işgalci TC devletinin gerçekleştirdiği bombardımanlarda Rüstem Gabar, Azad Gabar ve Warger Hêvî yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır” dedi.

Gerillaların kimlik bilgileri şöyle verildi:

Kod Adı: Rüstem Gabar

Adı Soyadı: Devran Kaya

Doğum Yeri: Mersin

Anne – Baba Adı: Güllü – İbrahim

Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2021 / Medya Savunma Alanları

*

Kod Adı: Azad Gabar

Adı Soyadı: Abdullah Baran

Doğum Yeri: Kerboran

Anne – Baba Adı: Fatma – Mehdi

Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2021 / Medya Savunma Alanları

*

Kod Adı: Warger Hêvî

Adı Soyadı: Emin Demir

Doğum Yeri: Mêrdîn

Anne – Baba Adı: Şahiye – Nezir

Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2021 / Medya Savunma Alanları

 

HPG-BİM, gerillaların mücadele yaşamlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Rüstem Gabar yoldaşımız Mersin’de yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Ailesi aslen Şirnex’in Basa (Güçlükonak) ilçesine bağlı Kerxur köyündendir. Fakat köyleri sömürgeci TC devleti tarafından yakılarak boşaltılmış, ailesi de bu yüzden Türkiye metropollerine göç etmek zorunda kalmıştır. Rüstem yoldaşımız köklerinden kopmamış yurtsever bir ailede büyüdüğü için düşman gerçekliğini çocukluğundan itibaren tanımıştır. Yurtsever bir Kürt genci olarak ülkesi Kürdistan’ı ve köyünün bulunduğu Gabar dağına büyük bir özlem duymuştur. Yüreğinde beslediği özlemle bir gün Gabar dağlarında gerilla olmanın hayalini kurmuştur. Bu hayalini gerilla saflarına katılarak gerçekleştirmiştir. Büyük bir heyecan, coşku ve dinamizmle dolu olan Rüstem yoldaşımız güler yüzlü çalışkan kişiliğiyle erkenden PKK yaşamına ayak uydurmuş ve tüm yoldaşlarının sevgisini kazanmıştır. Partimizin büyük şehitlerinden dağların filozofu Kasım Engin yoldaşla birlikte kalmış, ilk devrimcilik derslerini ondan almıştır. Xakurkê, Kandil ve Behdinan’daki birçok alanda pratik faaliyetler yürütmüştür. Kasım Engin yoldaşın şehadetinden sonra kendisini hep borçlu hissetmiş ve bunu daha etkili bir katılımın gerekçesi haline getirmiştir. Atik, pratik zekası yüksek, fedakar ve mütevazi bir devrimci olan Rüstem yoldaş erkenden önemli görevler üstlenmiştir. Büyük güven gerektiren tüm görevlerini büyük bir başarıyla yerine getirmiştir. Sürekli olarak Botan dağlarına gidip kökleriyle buluşmak isteyen Rüstem yoldaşımız, kendisine nerede hangi görev verilirse verilsin büyük bir istek ve başarı azmi ile gerçekleştirmiştir. Partimizin birçok stratejik çalışmasının gerçekleştirilmesinde büyük emek ve çabası bulunan Rüstem yoldaşımız 20 Eylül 2021 günü görevi başındayken TC devletinin gerçekleştirdiği bombardımanda şehadete ulaşmıştır.

Azad Gabar yoldaşımız Mêrdîn’in Kerboran ilçesine bağlı Dîlan köyünde, yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Torî aşiretinin bir ferdi olarak yurtsever bir ortamda ve Kürdistan halkının toplumsal değerlerine bağlı bir şekilde büyümüştür. Aşiret ve aile geleneğinin kültürüne, toprağına ve ülkesine bağlılığı aynı zamanda Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne olan bağlılığa yol açmıştır. Bu temelde daha çocuk yaşta soykırımcı düşman gerçekliğini ve partimiz PKK’yi tanıyan Azad yoldaşımız bir gün gerilla olmanın ve Kürdistan halkına dayatılan soykırım rejimini parçalamanın öfkesiyle büyümüştür. Bu bilinç ve öfkeyle gerilla saflarına katılmıştır. Dağlarda şahit olduğu komünal yaşam gerçekliğine ve birbiri için kendisini feda eden yoldaşlığa şahit olduktan sonra bu özgür yaşama sıkı sıkıya bağlanmıştır. Apocu ideolojinin insanı bilinçlendiren, ruhunu kanatlandıran, üslubunu güzelleştiren özelliğinden çok etkilenmiştir. Apocu felsefenin mihenk taşı ve en büyük önceliği olan kadın özgürlüğüne içten inanmış, onun dışında bir özgür yaşamın mümkün olmayacağını bilerek kişiliğini şekillendirmiştir. Böylesine bir bilinç ve ruh temelinde yaşamında asla boş zamanlara yer vermemiş, her anını büyük bir ciddiyetle yaşayarak değerlendirmiştir. Kürdistan’ın birçok alanında büyük bir aşk, istek ve azimle gerillacılık yapan Azad yoldaşımız işgalcilere darbe vuran etkili eylemlere katılmıştır. Yüksek cesaretiyle askeri eylemlerde öncülük yapan Azad yoldaşımız, yine bir görevi başındayken gerçekleşen bombardıman sonucunda iki yoldaşıyla beraber şehadete ulaşmıştır.

Warger yoldaşımız Torî aşiretinin bir ferdi olarak yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Aslen Kerboranlı olan Warger yoldaşımız Hezex’te büyümüştür. Gerilla olan ve sonradan şehadete ulaşan amcasının anılarıyla, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin yarattığı toplumsal atmosferde büyüyen Warger yoldaşımız, halkının yüz yüze olduğu soykırım gerçekliğini tanımıştır. Düşman gerçekliğini ve halkının özgürlük davasını tanıyan ve bilince çıkaran Warger yoldaşımız bir Kürt genci olarak arayışlara girmiştir. 2015 yılında soykırımcı faşist TC rejiminin Kürdistan’a dönük Çökertme Planı’nı uygulamaya koyması ve saldırmasıyla beraber Kürdistan şehirleri de birer hedef durumuna geldi. Kürt gençlerinin bu saldırılara karşı geliştirdiği öz yönetim direnişlerinin merkezlerinden biri de Şirnex’in Hezex ilçesi oldu. Warger yoldaşımız da, Hezex Öz Yönetim Direnişi’ne daha ilk günlerde katıldı, mücadeleyi burada daha iyi tanıdı, emek verdi ve büyük bir cesaretle savaştı. Türk polisinin, ordusunun ve paramiliter çetelerinin var gücüyle saldırdığı Hezex’te bir avuç yürekli Kürt genci olarak tarihe geçen bir direniş sergilediler. Bu direnişin öncü militanlarından olan Warger yoldaşımız, daha sonra sağlam bir geri çekilmeyle Gabar dağına ulaşmıştır. Devrim yürüyüşüne artık bir gerilla olarak devam eden Warger yoldaşımız Gabar’da bir süre gerillacılık yaptıktan sonra Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. Askeri akademilerde öz yönetim direnişindeki tecrübelerini paylaşmış, PKK ideolojisi ve yeni dönem taktiğiyle bu tecrübelerinden önemli dersler çıkararak bir komutan olarak yeni görevler üstlenmiştir. Gittiği her yerde mütevazice ve içten bir şekilde emek harcayan, samimi yoldaşlığıyla yaşama renk katan Warger yoldaşımız her çalışmasından başarıyla sonuç almasını bilmiştir. Kürdistan halkına soykırım siyaseti uygulamaktan başka yaşam hakkı tanımayan TC rejimine karşı intikam hırsıyla dolu olan Warger yoldaşımız, askeri sanatta ve demokratik modernite gerillacılığında derinleşmeyi esas alarak dönem görevlerine cevap olmaya çalışmıştır. Görevi başındayken 20 Eylül 2021 günü Rüstem ve Azad yoldaşlarımızla beraber gerçekleşen bombardımanda şehadete ulaşmıştır.”

Açıklama, “Başta şehit yoldaşlarımızın değerli yurtsever ailelerine, Şirnex ile Mêrdîn halkına ve tüm yurtsever Kürdistan halkına baş sağlığı diliyoruz. Halkımızın geleceği, yüz akı ve en büyük değeri olan kahraman şehitlerimizin intikamını alma ve amaçlarını mutlaka başarma sözümüzü yineliyoruz” ifadeleriyle son buldu.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here