YJA Star: Bêrîtan çizgisi kadının özgürlükteki ısrarıdır

0
79

YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı, “Kadın ordulaşmasının 30. yılına girdiğimiz bu günde kadın özgürlük savaşımının çizgi komutanı Bêrîtan (Gülnaz Karataş) şahsında Ekim ayında şehadete ulaşan şehitlerimizi anıyor, anılarının önünde saygıyla eğiliyoruz. Önderliğimizin özgür yaşam felsefesiyle Xwebûn olmayı başaran ve kadın özgürlük çağını başlatan ana soylu şehitlerimizden Ekim ayında sonsuzlaşan Canda Türk, Gurbetelli Ersöz, Meryem Çolak, Azime, Bermal, Rewşen, Elefterya Fortulaki, Ronahî (Andrea Woolf), Hêlîn (Çerkez), Gulan Canda, Roza Dêrîk, Şîlan Evîn, Zîlan Halep, Bêrîtan Maku, Berwar Gever, Deniz Salmas, Rûken Bingöl, Pîroz Mava, Medya Mava, Sorxwîn Roboskî, Sara Savuşka Bozan, Delîla Maku, Hevî Muş, Dîcle Amed, Rojîn Gevda, Çiçek Botan, Berçem Cîlo, Doza Welat, Şîlan Goyî, Çavrê Kamuran, Dilvîn Dalaho, Zeynep Faraşîn ve ardılları binlerce şehidimizi bir kez daha anmayı borç biliyoruz. YJA Star gücü olarak Önderliğin savaş tarzıyla şehitlerimizin canlarıyla kazanılan kadın özgürlük mirasımıza sahip çıkacağımızı belirtiyor, özgürlük mücadelemizi zafere ulaştırma sözümüzü yineliyoruz” dedi.

BÊRÎTAN ÇİZGİSİ KADININ ÖZGÜRLÜKTEKİ ISRARIDIR

“Büyük yürüyüşlere ve tarihsel başkaldırılara tanıklık edilen bu ayda şehadete ulaşan kadın yoldaşlarımız kadın özgürlüğüne akan ırmağın ana kaynağı ve soy hücresidirler” denilen YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı şunları belirtti:

“Onlar, Ekim’in tarihsel mirasını bağırlarında taşıyarak, kadının özgürlük mücadelesini büyük bir devrim olan kadın ordusuyla buluşturdular. Kadın ordulaşması özgürlük çizgisinde yürüyen kadınların özgürlük silahı oldu. Kadın ordulaşmamızın öncülerinden olan Azime arkadaş (Mihriban Saran), boyun eğmeyen mücadeleci duruşuyla kadın özgürlük mücadelesinin unutulmaz isimlerinden biri olmuştur. Kadının tarihi öz gücüyle buluşması anlamına gelen kadın ordulaşması, kadına dayatılan köleliğe, teslimiyete ve ihanete karşı uçurumlardan atlayan Bêrîtan’ın kanatlarında yükselmiş ve bu günlere gelmiştir. Kölelik karşısında direnen, canını bu uğurda vermekten çekinmeyen kadınların tarihten gelen sesini duyan Bêrîtan, tüm kadınlar için tarihsel bir özgürlük çağrısıdır. Bêrîtan’ın özgürlük çağrısına kulak kesilen binlerce kadın bugün dağlarda fedaice direnmekte ve Bêrîtan’ın çağrısına en anlamlı cevabı vermektedir. Bêrîtan’ın savaş çizgisinin gerçekleşmiş ifadesi olan kadın ordusu; 30 yıldır dağlarda ateş topu gibi büyüyor ve faşizmin, işgalin, köleliğin korkulu rüyasına dönüyor. Bu korkuyu yaratan Bêrîtan çizgisidir. Bêrîtan çizgisi; teslimiyeti, ihaneti ve köleliği halkımız ve kadınlar açısından zorunlu bir yaşam tercihi olmaktan çıkarmış ve kadının özgürlükte ısrarının en asil ifadesi olmuştur. Düşmana teslim olmaktansa uçurumlarda kanatlanmanın onuru Bêrîtan’ı özgürlük çizgisinin öncü komutanı yapmıştır. Köleliğin çirkinlik olduğu, güzelleşmenin savaşma eyleminden geçtiği gerçeğini savaş meydanlarında haykıran Bêrîtan; kadınların güzellik ve özgürlük ilkesi olarak YJA Star kadın ordusunda somutlaşmıştır. YJA Star Özgür Kadın Birlikleri Bêrîtan’ın güzellik ilkeleriyle kendilerini yaratmış, tüm kadınlar için özgür yaşam ihtimalinin gerçekleştirilebilir olduğunu özgürlük eylemlerinde ispatlamışlardır.

YJA STAR KADINLARIN BÊRÎTANCA YAŞAM SEÇİMİDİR

Onlarca, yüzlerce kadın, Bêrîtanlar’ın, Azimeler’in, Zîlanlar’ın çizgisini esas alarak özgürlük yürüyüşüne başladı ve kadınların özgürlükteki ısrarını bedenleştirdi. Ana tanrıça özüyle buluşan kadınlar devrimin öncü gücüne dönüşerek tüm dünya kadınlarını aydınlatan umut ışığına dönüştüler. YJA Star tüm bunların mirasçısı olduğunu bilerek gittikçe gelişen, profesyonelleşen ve erkek egemen sisteme korku salan bir özgürlük mekanizmasıdır. Özellikle faşist TC’nin sürekli olarak özel savaş yöntemleriyle Kürt kadınlarını hedef alması bu korkunun yansımadır. Kürt kadınlarının ve onlardan ilham alarak direnişe geçen kadınların önlerini alamayacaklarını anlayan faşizm en çirkin yöntemlerle kadın özgürlük çizgisinin öncülerini etkisiz kılmaya çalışmaktadır. Kadın özgürlük çizgisinde mücadele eden öncüler Nagihan, Delal Nurhak’ın şehadetleri, yine İran’da Jîna şahsında kadınlara dönük saldırıların yaygınlaşmasının altında devletlerin özgürleşen kadına dönük büyük korkusu vardır. Fakat tüm saldırılara rağmen kadın ordulaşması yaygınlaşmaktır. Kadın ordulaşması Şengal’de YJŞ’de, Rojava’da YPJ’de, Bakur’da YPS Jin’i, Rojhilat’da HPJ’yi açığa çıkardı. Tüm bu Kurdistan parçalarındaki örgütlenmeler YJA Star kadın ordulaşmasından ilhamlarını aldılar. YJA Star kadın ordulaşması binlerce yıllık kadın köleliği karşısındaki kadınların Bêrîtanca yaşam seçimidir. YJA Star kadın ordulaşması kadının ayaklarındaki zincirleri kıran, ellerindeki kelepçeleri söken en radikal öz savunma direnişi olmuştur. Kadının kendi öz gücüyle buluşması anlamında kadın ordulaşması gittikçe gelişen, büyüyen bir güçtür. Erkek egemen sisteme en büyük tehdit büyüyen, gelişen YJA Star ve ondan ilham alan kadın ordulaşmalarıdır. Sadece askeri temelde değil, ekolojik, demokratik, kadın özgürlükçü paradigmayı ve onun zihniyet yapılanmasını esas alan kadın ordulaşmaları mevcut iktidar ve mülkiyet mekanizmalarına en büyük darbedir.

ÖZGÜRLÜKTEN YANA OLAN HERKESİ DİRENİŞE VE SAFLARA ÇAĞIRIYORUZ

Bugün en çirkin savaş yöntemleriyle, yeri oynatan nükleer silahlar, kazan bombaları ve insanlık dışı kimyasallarla Kurdistan dağlarına, Avaşîn, Zap ve Metîna’ya büyük bir saldırı var. Bu saldırıların karşısında kadın ordusu sarsılmaz iradesiyle sömürgeciliğe hem dağlarda hem de emperyalizmin merkezi metropollerde vuruyor. Sara Tolhildan Goyî ve Rûken Zelal, Türk faşizminin aşılmaz dediği güvenlik duvarlarını yıkmış, düşman karakollarına girmiş ve düşmanı merkezinde vurmuştur. Sara ve Rûken örgütlenen kadının Zîlanca, Bêrîtanca yeni tanımıdır. Kadın iradesini savaş gücüne dönüştüren Sara ve Rûken dağlarda düşman tekniğini boşa çıkaran YJA Star özgün kadın birliklerinin metropollerdeki yüzüdür. Sara ve Rûken örgütlenen kadının düşmanın tüm saldırılarını boşa çıkarabileceğini herkese göstermiştir. Sara ve Rûken kimyasal silah kullanımı ve zindanlardaki işkencelere sessiz kalmayı onursuzluk sayan yiğit Kürt kadının, Bêrîtan ve Zîlan’ın duruşudur. Kadınları bu kadar irade kazanmış bir toplumun artık yenilmesi mümkün değildir. Sömürgeciliğin tüm kirli savaş yöntemlerine karşı Bêrîtanca yükselerek, Zîlanca düşmanın içinde patlayarak cevabımızı veriyor ve vermeye devam edeceğiz. Biz YJA Star güçleri olarak Kurdistan’da teslimiyeti, işbirliğini ve komploları dayatanlara karşı Bêrîtan’ın özgür yaşam tercihine sonuna kadar sahip çıkacağız. Faşizm yenilecek, sömürgecilik geri çekilecek, kadınlar özgürleşecek, bu inanç ve iddiayla özgürlükten yana olan herkesi faşizme karşı direnişe geçmeye ve özellikle kadınları kadın ordu saflarına çağırıyoruz.

Ekim ayında toprağa sürülen tohum nasıl ki baharda yeşeriyorsa bu ayda toprağı kutsayan komutanlarımız, öncülerimiz, yoldaşlarımız ve arkadaşlarımız da kadının baharla buluşturan özgürlük tohumları oldular. Kadın özgürlük çizgisinin öncüleri olan kadın şehitlerimiz başta kadın ordulaşması olmak üzere canlarını bedel vererek kadın özgürlüğü adına büyük bir miras yarattılar. Biz bu mirastan güç alarak özgürlük mevzilerine koşuyoruz. Bizler Bêrîtanlar’ın, Zîlanlar’ın, Viyanlar’ın, Semalar’ın, Bermal ve Ronahîler’in, Rojîn Gewdalar’ın, Gülnaz Egeler’in, Armanç Goşkar, Delal Amed, Nalîn Muş, Zîn Cîzîr, Çiçek Kurtalan, Zîn Kobanê, Zelal Rojhilat, Avesta Xabûr, Têkoşîn Amanos, Sema Koçerîn, Aryena Baran, Nûjîn Koçer, Nûjîn Êrsî, Nûjîn Amed, Esmer, Sarya, Nûda Sason, Diyana, Berfîn Rêbaz, Hêzil Rizgar, Güven Doza, Avzem, Sara ve Rûkenler’in savaş ve yaşam çizgisinin takipçiyiz. YJA Star gerillaları olarak 30. yılımızda Önder Apo’nun savaş ve yaşam tarzıyla zaferi kesinleştireceğiz. Zafer Bêrîtan çizgisinin ölümsüz fedailerinin olacaktır.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here