HPG: 28 işgalci cezalandırıldı, 11 işgalci yaralanmış, 7 askeri çadır ve 1 mevzi imha edilmiştir

0
123

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklamasında şunlar belirtildi:

“Güçlerimiz YJA Star hareketli timler öncülüğünde etkili eylemler gerçekleştirmiştir. Bu eylemler, kadın ordulaşmamızın sembolü olan ölümsüz komutanımız Bêrîtan (Gülnaz Karataş) yoldaşın şehadet yıl dönümünü selamlamak ve kimyasal silah saldırısıyla şehadete ulaşan yoldaşlarımızın intikamı için gerçekleştirilmiştir.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 28 işgalci cezalandırılmış, 11 işgalci yaralanmıştır. Aynı zamanda 7 askeri çadır ve 1 mevzi imha edilmiştir.

İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 3 kez savaş uçakları, onlarca kez de obüs, tank, havan ve ağır silahlarla bombalamıştır.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

22 Ekim saat 07:30’da Sîda’ya bağlı Şehîd Fedakar Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

22 Ekim saat 09:00’da Çemço Direniş Alanı’ndaki 2 işgalci YJA Star hareketli timlerimizce denetim altına alınmıştır. Askeri çadıra giren işgalciler ağır silahlarla vurulmuştur. Bu eylemde 2 işgalci cezalandırılırken, 1 askeri çadır imha edilmiştir.

22 Ekim saat 16:00’da Çemço’ya bağlı Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuş ve 2 işgalci cezalandırılmıştır.

22 Ekim saat 16:30’da Çemço Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuştur. Keskin nişancı olan 1 işgalci özel olarak hedeflenmiş ve vurularak cezalandırılmıştır.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde; 22 Ekim saat 06:00’da hareketli timlerimiz Girê FM Direniş Alanı’na işgal amaçlı yapılan yol çalışmalarının güvenliğini tutan işgalcilere yönelik sızma eylemi gerçekleştirmiştir. Birinci eylem kolu; işgalcileri yakın mesafeden el bombalarıyla vurmuş, 4 işgalci cezalandırılırken, 1 işgalci de yaralanmıştır. İkinci eylem kolu; ferdi silahlar ve el bombalarıyla işgalcileri vurmuş, 3 işgalci cezalandırılırken, 2 işgalci de yaralanmıştır. Hareketli timlerimizin yeni dönemin profesyonel gerilla tarz ve taktiğini ustaca pratikleştirdiği bu eylemde; 7 işgalci cezalandırılırken, 3 işgalci yaralanmıştır.

22 Ekim saat 06:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce koordineli gerilla eylemiyle vurulmuştur. Üç koldan saldırı taktiğiyle gerçekleştirilen eylemde işgalcilere ait 5 çadır imha edilmiş, 9 işgalci cezalandırılmış ve 8 işgalci yaralanmıştır. Eylem alanına müdahale etmek isteyen işgalciler ayrıca ağır silah ve suikast taktiğiyle vurulmuştur. Bu vuruşlarda da 2 işgalcinin cezalandırıldığı netleştirilmiştir. Yüksek cesaret ve saldırı ruhuyla gerçekleştirilen bu eylemde; 11 işgalci cezalandırılmış, 8 işgalci de yaralanmıştır. Saat 08:30’da eylem alanına müdahale etmek isteyen işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce vurularak darbelenmiş ve eylem alanına müdahale etmeleri engellenmiştir.

22 Ekim saat 10:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

22 Ekim saat 15:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 1 askeri çadır ağır silahlarla vurularak imha edilmiştir.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

22 Ekim saat 15:30’da Xakurkê’nin Girê Şehîd Şahan Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

22 Ekim saat 16:00’da Xakurkê’nin Girê Şehîd Şahan Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuştur. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırılmış, 1 mevzi imha edilmiştir.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

23 Ekim’de Çemço Direniş Alanı savaş uçaklarıyla 3 kez bombalanmıştır.

22 Ekim’de Çemço, Saca, Girê FM ve Girê Amediyê Direniş Alanları obüs, tank, havan ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

22 Ekim’de işgalci Türk ordusu Karker Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmıştır.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here