HPG, Bakurê Kurdistan’da şehit düşen 4 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
62

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehitlere ilişkin şunları belirtti:

“Destansı bir mücadelenin yürütüldüğü 2022 yılına Bakurê Kurdistan’da yürütülen gerilla direnişimiz damgasını vurmuştur. Düşmanın her türlü saldırısına karşı büyük bir irade savaşı veren Kurdistan Özgürlük Gerillası Mersin’den Botan’a, Serhed’den Garzan ve Amed’e kadar birçok alanda düşman saldırılarına karşı fedaice bir mücadele yürütmüştür. Düşmanın tüm özel savaş siyasetini boşa çıkaran ve halkımızın özgürlük umudunu diri tutan Kurdistan Özgürlük Gerillası geliştirdiği eylemlerle soykırımcı Türk ordusuna ağır darbeler vurmuştur. Bu destansı mücadelede Garzan alanında Gabar ve Numan yoldaşlarımız, Wan alanında Berxwedan yoldaşımız, Besta alanında da Sîpan yoldaşımız gerçekleşen düşman saldırılarına karşı fedaice direnerek savaşmış ve şehadete ulaşmıştır.

Gabar, Numan, Berxwedan ve Sîpan yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, yoldaşlarımızın mücadelesini zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Gabar Demhat
Adı Soyadı: Kemal Boral
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Vecide – Aydın
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Ağustos 2022 / Garzan

 

Kod Adı: Numan Timoq
Adı Soyadı: Uğur Acet
Doğum Yeri: İstanbul
Anne – Baba Adı: Sevgi – İsmail
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Ekim 2022 / Garzan

 

Kod Adı: Berxwedan Qoser
Adı Soyadı: Yakup Aba
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Edla – Memduh
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Ağustos 2022 / Wan

 

Kod Adı: Sîpan Kato
Adı Soyadı: Mihemed Ehmed
Doğum Yeri: Hesekê
Anne – Baba Adı: Şirin – Ahmed Seid
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Eylül 2022 / Besta

 

GABAR DEMHAT

Garzan alanımız, Kurdistan’da işgal ve sömürüye karşı geliştirdiği mücadeleyle her zaman halkımızın direniş tarihinin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Önder Apo öncülüğünde partimiz PKK’nin ortaya çıkışıyla birlikte soykırım kıskacına alınmış ezilen halkımızın özgürlük umudu yeniden yeşermiş ve Garzan halkımız Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni ilk sahiplenen alanlardan olmuştur. Kurdistan’ın yiğit evlatları akın akın mücadele saflarına katılmış, halkımızın onurlu yaşam ve duruş çizgisinin temsili olan Kurdistan Özgürlük Gerillası, Garzan alanını mücadele merkezi olarak seçmiştir. Yurtsever Garzan halkımızı mücadeleden uzaklaştırmak isteyen sömürgeci Türk devleti, 90’lı yıllarda Hizbul-kontra çeteleri eliyle halkımıza karşı sayısız cinayet işlemiştir. Bütün baskılara rağmen Önder Apo’nun özgür yaşam çizgisini esas alan Garzan halkımız, işgalcilerin saldırılarına mücadelesini yükselterek cevap vermiştir. Gabar yoldaşımız da Garzan’ın bu köklü direniş geleneğine bağlı Elîh kentimizde, yurtsever bir ailemizde dünyaya gelmiştir. Çocukluk yaşlarından itibaren Önder Apo’yu ve Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın tarihi direnişini büyük bir ilgiyle takip eden yoldaşımız, gençlik çalışmalarına katılmış ve pratik içinde zamanda PKK’yi daha iyi ve yakından tanımaya başlamıştır. Uzun süre Kürt gençlerini sömürgeci Türk devletinin soykırım saldırılarına karşı korumak için farklı kentlerde mücadele yürütmüştür. Mücadelesini her zaman yükseltmeyi esas alan yoldaşımız, yaptıklarını asla yeterli görmemiş ve daha fazla direniş içinde yer almayı esas almıştır. Bu temelde yoğunlaşmalarını derinleştiren yoldaşımız, 2013 yılında, doğup büyüdüğü ve uzun süre gençlik çalışmalarında mücadele yürüttüğü Elîh’te gerilla saflarına katılmış, onurlu Kürt gençlerine gerçek mücadele zemininin yolunu göstermiştir.

Aldığı gerillacılık eğitimleriyle yabancısı olmadığı kutsal gerillacılık yaşamına kısa sürede uyum sağlayan Gabar yoldaşımız, Garê alanında bir süre pratik yürüttükten sonra Qendîl alanına geçmiştir. Uzun süre Qendîl’in birçok alanında başarılı bir gerillacılık yürüten yoldaşımız, gerilla taktiklerinde uzmanlaşmıştır. Büyük küçük demeden bütün Parti görevlerine büyük bir ciddiyetle yaklaşmış ve başarıyla sonuçlandırmayı esas almıştır. Önder Apo felsefesi ve PKK yaşamında daha fazla derinleşmek için aldığı eğitimlerle yeni dönem gerillacılık esaslarında büyük bir hakimiyet sağlamıştır. Komutanlaşarak başarıyla sonuçlandırdığı eğitimlerin ardından tekrar pratik alana geçen Gabar yoldaşımız, her zaman hayalini kurduğu kutsal Garzan topraklarında gerillacılık yürütmek için birçok kez öneride bulunmuştur. Partimiz tarafından önerisi kabul edilen ve Garzan alanına düzenlenen Gabar yoldaşımız, çocukluk hayali olarak tanımladığı Garzan’da gerillacılık yapma hedefine ulaşmıştır. On yıllardır halkımızın çektiği acılara cevap olmayı ve İmralı soykırım sistemini yok etmeyi devrimci mücadelesinin merkezi yapan yoldaşımız, devrimci yaşamı boyunca bu hedeften hiç sapmamış ve büyük bir özveriyle mücadele etmiştir. Yoldaşları arasında mütevazi, emekçi ve sıcak kanlı kişiliğiyle tanınan Gabar yoldaşımız, bulunduğu her ortamda yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmayı bilmiştir. Yaşamda olduğu gibi savaşta da en önde olmayı kendine ilke edinmiş, ölümsüz şehitlerimizin mücadele çizgisini zafere taşımayı esas almıştır. Halkımızın özgür gelecek umudunu yok etmek isteyen işgalcilere karşı amansız bir mücadele içerisine giren, devrim görevlerini üstün bir başarıyla tamamlamak için büyük bir kararlılık ve irade gücüyle çalışmalara sarılan Gabar yoldaşımız, dönemin zafer ruhunu taşıyan militan bir komutan olarak öne çıkmış ve yoldaşlarına öncülük yapmıştır. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nde katılım temposunu sürekli yüksekten ve yoldaşlarıyla bütünleşerek zafer ruhuyla devrim görevlere yaklaşan Gabar yoldaşımız, PKK’nin yiğit bir militanı ve Önder Apo’nun fedaisi olmayı başarmıştır. Biz geride kalan yoldaşlarına büyük bir mücadele mirası bırakarak ölümsüzler kervanına katılan Gabar yoldaşımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

 

NUMAN TIMOQ

Numan yoldaşımız Kurdistan’ın yurtsever ve direnişçi aşiretlerinde Timoq aşiretine mensup bir ailenin ferdi olarak İstanbul’da doğmuştur. Yaşadığı çevrenin ve ailesinin yurtsever, yakın akrabalarından katılımların ve şehitlerin olması nedeniyle Numan yoldaşımız küçük yaşlarından itibaren partimiz PKK’yi tanımıştır. Ülkemiz Kurdistan’dan uzakta doğup büyümesine rağmen hiçbir zaman Kürtlük özünü unutmamış, yüzü ve yüreği ülkemize ve halkımızın özgürlüğü için mücadele eden Kurdistan Özgürlük Gerillasına dönük olmuştur. Daha küçük yaşlardan itibaren bir Kürt olarak Türkiye metropollerinde doğup büyümesini, orada yaşamak zorunda kalmasını, düşmanın halkımıza yönelik baskı ve katliamlarını sorgulamıştır. Bu sorgularında ulaştığı cevaplar Numan yoldaşımızın düşman gerçekliğini daha iyi anlamasını sağladığı gibi, bu soykırımcı düşmana karşı Kurdistan dağlarında halkımızın özgürlüğü için mücadele eden partimiz PKK’ye de daha fazla yakınlaşmasını sağlamıştır. Her onurlu Kürt genci gibi halkımıza yönelik gelişen düşman saldırılarına karşı mücadele arayışı içerisine giren yoldaşımız ilk olarak gençlik çalışmalarına dahil olmuştur. Bir süre bu çalışmalarda yer alan Numan yoldaşımız kendisi gibi Kurdistan’dan uzakta yaşamak zorunda kalan Kürt gençlerinin bilinçlenip mücadele saflarına katılmalarını sağlamıştır. Düşmanın 2015 yılından itibaren halkımıza ve Hareketimize yönelik başlattığı topyekün saldırılara karşı daha radikal bir mücadele yürütmesi gerektiğinin bilincine varan Numan yoldaşımız, bunun sadece gerilla saflarına katılmakla mümkün olduğunu bilerek yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüş ve gerilla saflarına katılmıştır.

Gerillaya katıldığında ilk olarak gerillanın yoldaşlık ilişkilerinden, dağ yaşamının doğal güzellerinden etkilenen Numan yoldaşımız hızla yaşama uyum sağlamıştır. Amacındaki netlik ve düşmana olan öfkesi nedeniyle yer aldığı eğitimlerde son derece başarılı olan yoldaşımız kısa sürede kişiliğinde önemli dönüşümler yaratarak Apocu ideoloji ile bütünleşmeye başlamıştır. Aldığı eğitimlerle soykırımcı Türk devletinin halkımıza karşı tarihsel düşmanlığını, bu amaçla geliştirdiği özel savaş politikalarını bilince çıkarmıştır. Düşmanın kişiliği üzerine yarattığı etkileri aşmak ve özgürlük yürüyüşünü daha sağlam adımlarla yapmak için sürekli yoğunlaşan Numan yoldaşımız, kişiliğinde önemli değişimler yaparak düşmana en büyük cevabı vermiştir. Aldığı eğitimlerle Kurdistan tarihinden Parti tarihimize ve kadın özgürlük ideolojisine kadar birçok konuda kendisini geliştiren yoldaşımız, bu eğitimleri tüm yaşamının temel dayanağı yapmıştır. Düşmanın gerillaya yönelik saldırılarına ve halkımızın özgürlük gerillalarından beklentilerine cevap olabilmek için kendisini askeri anlamda da geliştirmesi gerektiğinin bilincinde olan Numan yoldaşımız, özellikle yeni dönem gerilla taktiklerinde derinleşmek için büyük bir çabanın sahibi olmuştur. Kendisini suikast branşında eğiten Numan yoldaşımız, eğitimlerdeki başarısı ile tüm yoldaşlarının takdirini kazanmıştır. Bundan dolayı uzun bir süre yoldaşlarını eğiterek onlarca yoldaşının da suikastçı olmasını sağlamıştır. Yeni dönem gerilla savaşımızın önemli taktiklerinden olan ve etkisini Medya Savunma Alanları’nda sürmekte olan tarihi direnişte gösteren suikast branşının gelişmesi için önemli bir emeği olan yoldaşımız bu emeği bugün direniş mevzilerinde sonuç almaktadır. Aldığı ideolojik ve askeri eğitimlerle yetkin bir gerilla olmayı başaran Numan yoldaşımız, her zaman öğrendiklerini pratikleştirebileceği savaş alanlarına gitmeyi önermiştir. Özellikle 2018 yılında Efrîn’de teyzesi Fidan–Mizgin Alphan yoldaşın şehadete ulaşması Numan yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Soykırımcı ve sömürgeci Türk devletinden tüm şehitlerimizin intikamını almak için daha fazla yoğunlaşma içerisine giren yoldaşımız, düşmana en iyi darbe vurabileceği alan olarak Bakurê Kurdistan’ı görmüştür. Bunun için köklerinin olduğu Garzan alanına gitmiş ve mücadelesini hiçbir zaman görmediği fakat her zaman yüreğinde hissettiği ana topraklarında sürdürmeye başlamıştır. Tüm zorlu şartlara rağmen büyük bir emek ve fedakarlıkla mücadele eden Numan yoldaşımız, birlikte mücadele ettiği yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazanmayı başarmıştır. Garzan alanında düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme katılarak halkımızın özgürlük istemlerine cevap olmanın arayışında olan yoldaşımız hiçbir zaman kendisini yeterli görmemiş, fedailik çizgisinde bir katılım için sürekli yoğunlaşma ve çaba içerisinde olmuştur. 20 Ekim 2022 günü Wan’a bağlı Çatak alanında gerçekleşen düşman saldırısına karşı son nefesine kadar fedaice savaşarak şehadete ulaşan Numan yoldaşımız her zaman mücadelemizde yaşamaya ve biz yoldaşlarına öncülük yapmaya devam edecektir.

 

BERXWEDAN QOSER

Berxwedan yoldaşımız, yurtseverliğin en diri yaşandığı kentlerimizden olan Mêrdîn’in Qoser ilçesinde yurtsever bir ailede doğmuştur. İçinden geldiği toplumsal yapının Kürt kültürüne sağlam bağlarla bağlı olmasından ötürü Berxwedan yoldaşımız da kültürüne bağlı bir şekilde büyümüştür. Şekillenmesini böyle bir ortamdan alan yoldaşımız, yıllar geçtikçe bu kültürü bir ilke haline getirmeyi başarmıştır. Bu süreçte Türk devletinin gençler şahsında Kürt halkına uyguladığı asimilasyon ve soykırım politikalarına yakından tanıklık eden Berxwedan yoldaşımız bu politikalara karşı büyük bir öfke duymuştur. Duyduğu kin ve öfkeyi kontrol etmeden bilinçli bir mücadele yürütemeyeceğini fark eden Berxwedan yoldaşımız, bu hislerini mücadele zemini yapabilmeyi başarmıştır. Sömürgeci ve soykırımcı Türk devletinin Kürt halkına karşı uyguladığı tüm katliam ve asimilasyon politikalarına karşı mücadele veren ve halkımızın çektiği acıların intikamını alan tek hareketin partimiz PKK olduğunun bilincinde olan Berxwedan yoldaşımız, duyduğu kin ve öfkeyi kendisine mücadele zemini yaparak kendisinin de bu hareket içerisinde yer alması gerektiğine inanmış ve katılım kararı vermiştir.

2015 yılında doğduğu topraklar olan Mêrdîn’de gerilla saflarına katılan Berxwedan yoldaşımız, daha sonra yeni savaşçı eğitimlerini almak için Metîna alanına geçmiştir. Katıldığı ilk günden itibaren gerilla yaşamına duyduğu hayranlık ve böyle bir ortamda bulunmanın getirdiği heyecanla yaşama katılmıştır. Yeni savaşçı eğitimlerini başarıyla tamamlayan Berxwedan yoldaşımız, ilk gerilla pratiğine de Metîna alanında çıkmıştır. Bulunduğu alanlarda gittiği ilk günden itibaren emekçiliği ve özlü katılımı ile tüm yoldaşlarının ilgi ve takdirini kazanmayı bilmiştir. Çalışkan ve mütevazi yapısıyla yapılacak tüm pratik işlerin içerisinde yer almak isteyen Berxwedan yoldaşımız, bulunduğu tüm ortamlarda yaşamın emekle örülmesinde ve güzelleşmesinde büyük pay sahibi olmuştur. Görevlere yaklaşımı ve samimiyetiyle yoldaşlarınca örnek alınan Berxwedan yoldaşımız, aldığı bütün görevlerde başarı dışında hiçbir kıstası kabul etmemiştir. Kendini askeri yönden geliştirerek iyi bir düzey yakalamayı başaran yoldaşımız, yeni dönem profesyonel gerilla tarz ve taktiğini anlama ve uygulamada derin yoğunlaşmalar geliştirmiş, kendisi kadar yoldaşlarınca da uygulanmasının takipçisi olmuştur. Askeri yönden edindiği birikim ve tecrübelerin profesyonel bir gerilla için yeterli olmayacağının farkında olan Berxwedan yoldaşımız, her zaman kendisini ideolojik olarak eğitmenin mücadelesi içerisinde olmuştur. Bu süreç içerisinde Mahsum Korkmaz Akademisi’nde eğitimler almıştır. Bu eğitim sürecinde Önderlik felsefesini daha iyi anlama ve yaşama geçirme noktalarında yoğunlaşmalar geliştirmiştir. Yine eğitim sürecinde yürüttüğü pratiklerdeki yetmezliklerini ve eksiklerini görme ve nedenleri üzerinde yoğunlaşma fırsatını bulan ve bu fırsatı iyi değerlendiren Berxwedan yoldaşımız, pratikteki tıkanıklıkları aşmanın yol ve yöntemleri üzerine derin yoğunlaşmalar geliştirmiştir. Başarılı bir eğitim süreci geçiren Berxwedan yoldaşımız, önceki pratiklerden çıkardığı derslerle birlikte daha güçlü bir şekilde pratiğe çıkmıştır. Pratik yürüttüğü süreç içerisinde farklı görevler üstlenen Berxwedan yoldaşımız bu görevlerini başarıyla yerine getirmenin mücadelesi içerisinde olmuştur. Üstlendiği görevler sırasında mütevazi ve emekçi katılımıyla tüm yoldaşlarının saygısını kazanmıştır. Berxwedan yoldaşımız bir görev sırasında 28 Ağustos 2022 günü Wan’a bağlı Geliyê Îdilê alanında gerçekleşen düşman operasyonlarına karşı fedaice son nefesine kadar savaşarak şehadete ulaşmıştır. Berxwedan yoldaşımız mütevazi, emekçi ve hesapsız katılımı ile büyük bir miras bırakmıştır. Bizler de ardılları olarak başta Berxwedan yoldaşımız olmak üzere tüm şehitlerimizin anılarına bağlı kalacağımızın ve hayallerini zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.

 

SÎPAN KATO

Sîpan yoldaşımız Rojavayê Kurdistan’ın Hesekê kentinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleşmesiyle Kurdistan Özgürlük Hareketini tanımaya başlayan Sîpan yoldaşımız her ne kadar devrim sürecinde tanıdığı yoldaşlardan etkilenmişse de özellikle iki kardeşinin devrim saflarında olmasından etkilenerek mücadeleye katılmıştır. Rojava Özgürlük Devrimi’ne yönelik saldırıların en dorukta yaşandığı 2015 yılında devrim saflarına katılan yoldaşımız, bu süreçte Önder Apo felsefesini daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Önderlik felsefesini kuşanarak halkımızın özgürlüğü için hiçbir fedakarlıkta çekinmeyerek mücadele eden ve şehadete ulaşan yoldaşlarımızdan etkilenerek özgürlük arayışını daha da derinleştirmiştir. Yaşanan şehadetler ve içerisine girdiği arayış Sîpan yoldaşımızın katılımını daha da yükseltmesini sağlamış, tereddütsüz bir katılımın sahibi olmuştur. Çetelere karşı verilen savaşta cesareti ile öne çıkan Sîpan yoldaşımız yaşanan çatışmalarda iki defa ağır yaralanmış fakat içindeki özgürlük, arayışının etkisiyle kısa sürede iyileşerek tekrar devrim mücadelesindeki yerini almıştır. Kardeşi Xerîb–Welat Ehmed yoldaşın 2016 yılında Minbic’ı özgürleştirme hamlesinde şehadete ulaşması Sîpan yoldaşımızı derinden etkilediği gibi yaşamında bir dönüm noktasını da ifade etmiştir. Başta kardeşi olmak üzere tüm Kurdistan şehitlerine layık olmanın yolunun mücadeleyi büyütmekten geçtiğinin farkında olan Sîpan yoldaşımız bu temelde yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüş ve 2016 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilladaki ilk eğitimini aldıktan sonra kendisini ideolojik anlamda derinleştiren yoldaşımız yoldaşlarının da yardımıyla kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına uyum sağlamıştır. İçindeki özgürlük tutkusunu her geçen gün daha da büyüten yoldaşımız bunu pratik çalışmalarına da yansıtmıştır. Özellikle savaş tünellerini hazırlanması çalışmalarına büyük bir istek, moral ve coşku ile katılmıştır. İşgalci Türk ordusuna karşı zaferin savaş tünellerindeki direnişlerle kazanılacağına olan inancıyla çalışma temposunu her geçen gün yükseltmiş, emekçi ve fedakar katılımı ile tüm yoldaşlarına örnek olmuştur. Yoğun çalışma temposunun yanında kendisini eğitmeyi de ihmal etmeyen yoldaşımız, Önderlik felsefesini daha yakından tanımaya başlamış, Önderliğimizden öğrendiklerini yaşamsallaştırarak sade ve mütevazı bir militan olmayı başarmıştır. Bu özellikleriyle tüm yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazanmıştır. Sömürgeci Türk devletinin halkımıza ve Kurdistan Özgürlük Hareketimize yönelik geliştirdiği saldırılar ve bu saldırılarda yaşanan şehadetler Sîpan yoldaşımızın düşmana karşı olan öfkesini daha da artırmış ve bundan dolayı kendisi de savaşın en yoğun yaşandığı alanlara gitmek istemiştir. Bunun için kendisini askeri anlamda daha fazla eğitmiş, yeni dönem gerilla savaş taktiklerini ustaca kullanmak için önemli bir yoğunlaşma sürecinin içerisine girmiştir. Aldığı eğitimlerle branşında uzman bir gerilla olmuştur. Her zaman en zorlu mücadele alanlarına gitmeyi isteyen Sîpan yoldaşımız işgalci Türk devletine karşı en etkili mücadeleyi Bakurê Kurdistan’da verebileceğinin bilinciyle yüzünü Botan alanına dönmüştür. Besta alanında mücadelesini sürdüren Sîpan yoldaşımız Egîdên Botanê Devrimci Hamlesi çerçevesinde geliştirilen birçok eylemde yer alarak düşmana olan öfke ve kinini eylemlerinde göstermiştir. Yer aldığı eylemlerdeki coşkulu, heyecanlı ve fedaice katılımı ile tüm yoldaşlarına örnek olmuştur. 30 Eylül 2022 günü düşmanın Besta alanında gerçekleştirdiği operasyona karşı Nevzat Şervan ve Piling Qoser yoldaşlarla birlikte destansı bir direniş geliştirmiş ve son nefesine kadar savaşarak şehadete ulaşmıştır. Cesareti, fedakarlığı ve içten yoldaşlığı ile örnek bir Apocu militan olmayı başaran Sîpan yoldaşımız her zaman mücadelemize önderlik edecektir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here